• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Feedback Discuții - Turla Veșniciei Multiplayer

ULISE

Ascended
Chestie de noroc Ulise, nu ai la joc sigur ai maxim in dragoste!!!
E posibil, dar eu vroiam sa atrag atentia ca nu prea merita sa te zbati la Turla! Am avut niste dispute aprige cu fosti colegi de alianta, care considerau Turla ca pe un "El Dorado" in schimb ce eu le spuneam ca nu este nici pe departe asa.

PS
Poate vor citi aceste postari si acei fosti colegi de alianta care m-au jignit!
 

badrela

Enchanter
pfffff .... ulise , postarea mea e un raspuns la ,,loviturile,, vioricai !!! cred ca ai reusit sa te strecori cu scrisul , in timp ce scriam si eu !!! :)
 
E posibil, dar eu vroiam sa atrag atentia ca nu prea merita sa te zbati la Turla! Am avut niste dispute aprige cu fosti colegi de alianta, care considerau Turla ca pe un "El Dorado" in schimb ce eu le spuneam ca nu este nici pe departe asa.

PS
Poate vor citi aceste postari si acei fosti colegi de alianta care m-au jignit!
Poate uneori nu e asa darnica turla dar in general trebuie sa recunosti ca da lucruri de care ai nevoie, iar daca tii pasul cu fratia mai iei si de acolo cate ceva, deci merita sa faci macar primul etaj.;) Daca ar fi vorba de zbatut nici turnirul nu e vreun "El Dorado", dar impreuna cu turla ofera premii de care avem nevoie si nu putem sa le luam din alta parte! La jocuri in general "El Dorado" nu exista, nu prea sunt jocuri care sa-ti umple inventarul sau punga!;) fara pierderi si efort!;)
 

Orco

Chef
Eu iau saptamanal cate 300-400 de diamante de la turla si ocazional cate o locuinta magica,atelier sau Djinn.Eu spun ca merita. fratia noastra face toata turla, ne mai ajutam de cate un armurier gnom si hranim puiul asa ca avem pierderi destul de mici la armata.
 

yulishko

Enchanter
Se merita atunci cand toti colegii fac si se iau toate premiile colective. Dupa cum spuneam nu sunt decat 2 fratii care fac asta. Eu turla o vad opusul turnirului si neprietenoasa cu cei care o termina. Daca la finalul turnirului sunt premiati toti participantii indiferent ca fac 1000 sau 30 puncte, la turla sunt penalizati cei care o termina. Aici vorbesc strict de premiile colective. Frumos e ca cine nu face turla nu face nici turnir. Consider ca sistemul de recompense e neprietenos cu cei care trag tare. Ultima spira nu se merita decat daca se face colectiv. Spuneam data trecuta ca nu stiu ce sa aleg, am ales sa joc singura....fac cat pot si nu ma mai supar ca ceilalti nu sunt interesati si ma tin pe loc.
 

ncat

Journeyman
yulishko, presupune ca faci 5000 de puncte la turnir saptamanal, iar fratia in care esti ia 7 sau 8 cufere. Atunci cum ti s-ar fi parut sistemul de recompensare pentru cei care trag tare la turnir?


O sa incerc o comparatie intre sistemele de recompense de la turnir si turla.

Probabil, unii s-au obisnuit cu 10 cufere, dar saptamana trecuta au fost 45 de fratii care au luat 10 cufere, deci marea majoritate a fratiilor nu fac 10 cufere.

Sa presupunem o fratie care a facut 8 cufere la turnir, iar la turla a facut 270 de puncte (jumatatea hartii a doua).

Jucatorul A a facut 2800 de puncte la turnir, iar la turla a facut primele doua harti.
Jucatorul B a facut 600 de puncte la turnir, iar la turla a facut prima harta.

Recompense:
La turnir, ambii jucatori au luat aceleasi 8 cufere (cat progresul fratiei).
La turla, jucatorul A a luat recompense colective pana la jumatatea hatii a doua (cat progresul fratiei), iar jucatorul B a luat recompense colective doar pana la finalul primei harti (cat progresul lui).

Atat la turnir, cat si la turla, jucatorul A se va simti nedreptatit. Daca ar fi fost intr-o fratie mai competitiva, pentru efortul sau ar fi primit 10 cufere la turnir si recompensele colective pana la finalul hartii a doua la turla.

Concluzia mea:
Atat turnirul, cat si turla, au acelasi sistem de recompensare pentru jucatorii care fac peste media fratiei (primesc cat a facut fratia).
Pentru jucatorii care fac sub medie, turla are un sistem onest, iar turnirul are un sistem permisiv/prietenos.


Turla vesniciei in varianta multiplayer o avem de doar trei luni. La fel cum s-a intamplat si in cazul turnirului, pe viitor vor fi din ce in ce mai multe fratii care vor face toata turla.
 
Inca un etaj aici si pe beta si tot nimic!
Chiar nu mai lupt la Turla!
Un jucator asa vechi si versat, obisnuit cu luptele si castigand-ule mai mereu te lasi invins de o amarata de turla, eu ce sa mai zic ca joc doar de cateva luni si consum resurse importante deoarece nu pot face cu armata decat primul palier? Ce ar insemna daca nu castig sa ma las de turla? Nu, cand castig, catig cand nu merg mai departe! Daca as avea armata ta nici nu mi-ar pasa, cel putin nu consumi resurse!,
Curaj colega si nu capitula in favoarea turlei !! ;)
 

yulishko

Enchanter
yulishko, presupune ca faci 5000 de puncte la turnir saptamanal, iar fratia in care esti ia 7 sau 8 cufere. Atunci cum ti s-ar fi parut sistemul de recompensare pentru cei care trag tare la turnir?


O sa incerc o comparatie intre sistemele de recompense de la turnir si turla.

Probabil, unii s-au obisnuit cu 10 cufere, dar saptamana trecuta au fost 45 de fratii care au luat 10 cufere, deci marea majoritate a fratiilor nu fac 10 cufere.

Sa presupunem o fratie care a facut 8 cufere la turnir, iar la turla a facut 270 de puncte (jumatatea hartii a doua).

Jucatorul A a facut 2800 de puncte la turnir, iar la turla a facut primele doua harti.
Jucatorul B a facut 600 de puncte la turnir, iar la turla a facut prima harta.

Recompense:
La turnir, ambii jucatori au luat aceleasi 8 cufere (cat progresul fratiei).
La turla, jucatorul A a luat recompense colective pana la jumatatea hatii a doua (cat progresul fratiei), iar jucatorul B a luat recompense colective doar pana la finalul primei harti (cat progresul lui).

Atat la turnir, cat si la turla, jucatorul A se va simti nedreptatit. Daca ar fi fost intr-o fratie mai competitiva, pentru efortul sau ar fi primit 10 cufere la turnir si recompensele colective pana la finalul hartii a doua la turla.

Concluzia mea:
Atat turnirul, cat si turla, au acelasi sistem de recompensare pentru jucatorii care fac peste media fratiei (primesc cat a facut fratia).
Pentru jucatorii care fac sub medie, turla are un sistem onest, iar turnirul are un sistem permisiv/prietenos.


Turla vesniciei in varianta multiplayer o avem de doar trei luni. La fel cum s-a intamplat si in cazul turnirului, pe viitor vor fi din ce in ce mai multe fratii care vor face toata turla.


Ceea ce spui tu aici este o varianta oarecum corecta. In realitate insa nu se intampla asa. Cat fac la turnir se poate verifica pe elvenstats, la turla fac toate cele 3 spire (nu stiu daca se poate verifica undeva). Am plecat dintr-o fratie care facea saptamanal 10 cufere, cu 20 membri la capitolul 15 (21 cand eram si eu) si unul la capitolul 14. Parerea mea este ca se putea face atat turnirul cat si turla daca se dorea acest lucru.
In realitate cei care fac turnir fac si turla si isi merita premiile, iar cei care sunt sustinuti la turnir ii tin pe loc pe cei care termina turla.

Fratie inseamna sa te sustii unul pe celelalt, sa ai acelasi scop si aceleasi tinte. Altfel esti doar singur intr-un grup fara tinte.
In fine.....asta e parerea mea, motiv pentru care am ales sa renunt la cele 10 cufere si sa ma multumesc cu cat fac singura intr-o fratie.
 
Cum ai putut sa parasesti fratia pentru turla, eu nu te inteleg yulishko, sa fac 10 cufere saptamanal este visul meu in joc, eu sunt la capitolul 7, iar fartia mea(11membri cu mine) nu reusim sa face-m mai mult de 6-7, iar la turla tin pasul cu fratia adica primul etaj si un palier, dar sunt multumita, nu as putea renunta la turla! Ca sa nu mai vorbim ca eu nu pot face cu armata decat primul palier restul cu negociere deci resurse tocate!:( Fratia ta cat facea la turla? Si inca ceva, daca joci singura nu ai pierderi cam mari? Nu iti pare rau de cele 10 cufere?
Nu te supara ca ti-am scris dar cred ca ai actionat in defavoarea ta!
Sper sa-ti gasesti o fratie asa cum meriti!
Zi buna si spor la joc !;)
 

ncat

Journeyman
Ceea ce spui tu aici este o varianta oarecum corecta. In realitate insa nu se intampla asa. Cat fac la turnir se poate verifica pe elvenstats, la turla fac toate cele 3 spire (nu stiu daca se poate verifica undeva). Am plecat dintr-o fratie care facea saptamanal 10 cufere, cu 20 membri la capitolul 15 (21 cand eram si eu) si unul la capitolul 14. Parerea mea este ca se putea face atat turnirul cat si turla daca se dorea acest lucru.
In realitate cei care fac turnir fac si turla si isi merita premiile, iar cei care sunt sustinuti la turnir ii tin pe loc pe cei care termina turla.

Fratie inseamna sa te sustii unul pe celelalt, sa ai acelasi scop si aceleasi tinte. Altfel esti doar singur intr-un grup fara tinte.
In fine.....asta e parerea mea, motiv pentru care am ales sa renunt la cele 10 cufere si sa ma multumesc cu cat fac singura intr-o fratie.

Nu contest parerea ta despre fratie in general si relatiile/mecanismele din interior. Si nici deciziile pe care le-ai luat. Am vrut doar sa fac o comparatie intre turla si turnir, din punct de vedere al sistemului de recompensare colectiva.
 

yulishko

Enchanter
Cum ai putut sa parasesti fratia pentru turla, eu nu te inteleg yulishko, sa fac 10 cufere saptamanal este visul meu in joc, eu sunt la capitolul 7, iar fartia mea(11membri cu mine) nu reusim sa face-m mai mult de 6-7, iar la turla tin pasul cu fratia adica primul etaj si un palier, dar sunt multumita, nu as putea renunta la turla! Ca sa nu mai vorbim ca eu nu pot face cu armata decat primul palier restul cu negociere deci resurse tocate!:( Fratia ta cat facea la turla? Si inca ceva, daca joci singura nu ai pierderi cam mari? Nu iti pare rau de cele 10 cufere?
Nu te supara ca ti-am scris dar cred ca ai actionat in defavoarea ta!
Sper sa-ti gasesti o fratie asa cum meriti!
Zi buna si spor la joc !;)

Daca citesti cu atentie mesajul meu intelegi cum am putut renunta la fratie. Daca iti doresti o fratie de 10 cufere poti incerca acolo unde am fost locuri sunt..nu pierzi nimic punand o intrebare ;).
Nu as spune neaparat, ca e in defavoarea mea.... la turnir sunt interesata de runele pentru ultimele minuni si PC. Mare parte din ele se obtin din provinciile facute la turnir, pierd doar cele 135 de la final si mi le asum. La turla imi doream reducerile de timp si diamantele colective... ma multumesc cu ce obtin singura. Voi face in continuare turnirul se poate face si daca esti singur intr-o fratie. Asa barem sunt singura pentru ca sunt singurul membu.
 

yulishko

Enchanter
Nu contest parerea ta despre fratie in general si relatiile/mecanismele din interior. Si nici deciziile pe care le-ai luat. Am vrut doar sa fac o comparatie intre turla si turnir, din punct de vedere al sistemului de recompensare colectiva.

Daca ar fi un echilibru in realitate atunci sistemul e ok, dar cum acest echilibru nu exista raman la parerea ce sistemul e neprietenos cu cei care trag tare. Ii premiaza pe cei care s-au inscris in turnir dar nu il fac, si ii defavorizeaza pe cei care termina turla. Deasemenea premiile individuale la turla au scazut de cand cu turla colectiva...
 
Da s-ar pute sa nu inteleg, cand ti-am vazut punctajul, mi-am dat seama ce mica sunt in joc si de aceea cred ca si dorintele sunt diferite!
Sper ca nu am deranjat, cu postarea mea!
Zi buna!
 

yulishko

Enchanter
:) Nu m-ai deranjat....fiecare e liber sa-si spuna parerea.
Spor la joc!

Daca ar fi un echilibru in realitate atunci sistemul e ok, dar cum acest echilibru nu exista raman la parerea ce sistemul e neprietenos cu cei care trag tare. Ii premiaza pe cei care s-au inscris in turnir dar nu il fac, si ii defavorizeaza pe cei care termina turla. Deasemenea premiile individuale la turla au scazut de cand cu turla colectiva...


Update: :)
Incorect mi se mai pare faptul ca in timp ce la turnir pot face un numar nelimitat de puncte, la turla sunt limitata de cele 62 sau 65 puncte. Altfel as fi incercat sa acopar ceea ce nu era facut de ceilalti.
 

ULISE

Ascended
Update: :)
Incorect mi se mai pare faptul ca in timp ce la turnir pot face un numar nelimitat de puncte, la turla sunt limitata de cele 62 sau 65 puncte. Altfel as fi incercat sa acopar ceea ce nu era facut de ceilalti.
De aceea Turla este un miraj. In plus la Turnir stii la ce premii sa te astepti pe cand la Turla primesti totul la cheremul hazardului.
As face urmatoarea paralela:
Turnir = Sah
Turla = Table

PS
La Turnir multi jucatori negociaza pentru ultimele stelute. Cati jucatori negociaza la Turla!!??
La Turnir multi jucatori pot face luptele pe automat (timp redus de joc - doar mai avem si altceva de facut in viata) pe cand la Turla luptele trebuie duse pe manual.
 

ViperM

Alchemist
Eu am terminat turla saptamanal inca de la inceput! Va las cateva date concrete si va povestesc cum fac eu, si mai departe fiecare isi face calculele:
1. Primul nivel il fac pe autofight! Marti seara, sau miercuri dimineata, odata cu inceperea turnirului, imi activez pasarea de foc, si imi pun 2 cladiri de lupta obtinute de la crafting ( multiplicator de magi, sanatatea trupelor sau unitati iluminate, in functie de ce tb la turnir) sau armurierul gnom de la turla! Aceste cladiri tin pana duminica la ora inceperii turlei si imi permit sa fac primul nivel doar pe autolupta, cu pierderi f mici!!! ( fac primul nivel complet, folosesc reduceri de timp obtinute tot de la turla)
2. Nivelul 2 al turlei il alternez(50% lupta-50%negociere)...daca ma prinde marti sa pun alte cladiri de lupta (pt noul turnir) lupt! daca nu , negociez! de ce negociez?: pentru ca ce altceva sa fac cu marfa sensibila?? Am termiant capitolele, si decat sa las marfa sensibila/semintele sa se degradeze, le folosesc la turla! Negocierile imi ies, uneori imi cumpar si o runda suplimentara cu diamante ( imi permit, nu de la mastercard, ci de la fantani, de la cufarul de crafting care da diamante sau chiar de la turla)..daca nu, mai incerc odata de la capat! marfa am...fac!
3. Nivelul 3 e f greu si il negociez in proportie de 90%, pe aceleasi considerente ca si la nivelul 2

Ce am primit pana acum? Cam asa: 2 ateliere magice, 2 locuinte magice, vreo 8 djinni, vreo 10 statii comerciale, multe catalizatoare ( am permanent 150+ si academia nu sta din lucru), reduceri de timp, diamante, vraji de portal, armurieri gnomi!
Varianta multiplayer mi-a adus si mai multe catalizatoare, reduceri de timp si cateva diamante ( sa zicem cele pe care le folosesc sa cumpar extrarunda la negociere...asadar mi-am scos cheltuielile). Faptul ca premiile la multyplayer nu sunt aceleasi nu ma deranjeaza, si mi se pare corect...iar eu sunt unul din jucatorii care face toata turla si nu ia toate premiile pt ca progresul fratiei se opreste un nivel mai jos, sau chiar 2! Dar nu ma plang, totul e bonus! Colegii mei fac ce pot, fiecare dupa puteri si timp, si dupa propriile calcule!
Recunosc, pentru jucatorii aflati in crestere si la capitolele cu cerinte de marfuri sensibile , turla e o adevarata provocare, dar primul nivel si poate chiar si al doilea se poate face, pt ca e rentabil iar atelierul si locuinta aia magica, fac cu ochiul! :)
Acum...sunt cateva tips-uri care va fac sa stergeti gustul amar al consturilor ridicate ale turlei:
1. reducerile de timp se pot folosi la a reface armata. Eu am simia D222 (care imi da extra trupe la culegere) si activez ursul brun cand folosesc reduceri de timp si imi fac foarte repede divizii intregi de armate cu care lupt la turnir si turla ( la mine turnirul e integral doar cu armata...nu dau resurse! ma ajuta minunile de lupta, pasarea de foc, simia si mai ales cladirile de crafting)
2. catalizatoarele sunt de aur. Permanent academia face ceva...chiar si cand nu am cladiri utile! Le fac (mai ales setul de sah), le defragmentez , totul pt a desface cufarul cu diamante! il desfac saptamanal, uneori si de 2 ori pe saptamana! Si nu va zic de cate ori am luat cele 500 diamante ca ziceti ca mint... destul de des! dar asta pt ca il deschid la fel de des! Si asta pt ca am multe catalizatoare de la turla!:)

E o dependenta intre toate acestea si fiecare tb sa isi faca propriile calcule! Pt mine e o mina cu aur, pt altii e o groapa care inghite resurse! De aceea e bine sa va gasiti propria reteta pt a face totul cat mai rentabil! Asta e reteta mea, sper sa gasiti cateva tips-uri utile!
Spor la joc si sa ne auzim cu bine !
 
Ultima editare:

yulishko

Enchanter
:) Multumim frumos pentru tipsuri!!! Dar aici nu despre turla facuta individual era vorba, ci despre premiile colective care nu se ating. Daca se citeau mesajele cu atentie, se observa ca cei care comenteaza o fac pe toata!! Poate sfaturile tale ajuta alti jucatori, eu insa le pot spune ca cu armurierul pus, cu pheonixul vrajit si cu armata facuta cu ursul brun activat si reduceri de timp (folosite pt a face mai multa armata) se poate face atat turla cat si turnirul doar cu armata fara resurse. Nu toti jucatorii au terminat toate capiltolele ceea ce inseamna ca au nevoie de marfurile sensibile.
Nu trebuie decat bunavointa si respect fata de cei care o termina saptamanal.

La turla premiile individuale sunt asa cum spune ULISE la mana hazardului, eu nu ma pot lauda cu nimic magic castigat, Pe cata vreme la turnir stiu ce imi ofera fiecare provincie cucerita.
Turnirul este privit cu bunavointa de mare parte din jucatori sau datorita faptului ca nu exista o limita cei care fac multe puncte ii sustin pe cei care doar se inscriu la turnir.
Turla te limiteaza la un numar de puncte si daca ceilalti nu isi dau interesul atunci iti iei "la revedere" de la premiile colective, premii care sunt clar specificate si nu sunt de aruncat.
In plus de cand s-a introdus turla colectiva, au scazut numarul de catalizatori obtinuti individual.
 
Sus