• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Lupte in turnir imposibile

  • Autor subiect DeletedUser821
  • Data de început

DeletedUser1476

Guest
Cit timp petreceti in joc intr-o zi pentru ca treaba sa mearga?
 

DeletedUser1133

Guest
Multumec pentru efortul de a scrie un raspuns atit de lung!
Poti face negot daca ai cu cine; vecinii mei sint mai toti morti, celorlalti, in mare lor majoritate, nu le pasa de ce se intimpla in jur.
Orasul este eficientizat dupa posibilitati. Nu le poti regrupa pe toate daca nu ai spatiu de manevra.
Nu poti sa ai cladiri de nivel mare daca nu ai resurse ca sa le cercetezi. Iar resurse nu am niciodata.
Abisul exista doar de putin timp, cam de cind am reusit sa prind si altceva decit dubluri si tripluri la relicve! Pina la el, punctele de cunoastere erau realmente irosite. Dupa o vreme am observat ca le pot baga in cladirile unor vecini si asa am facut, dar spre beneficiul lor, nu si al meu. Nu-i putin lucru nici atit, e bine sa fii generos, dar parca nu e destul.
Nu vad ce as mai putea construi. Pentru tot ceea ce nu se vede mi se cer diamante.
In plus, nici loc nu as avea.
Probabil ca voi renunta, cum spui; ii mai dau o sansa ducindu-ma la adresa indicata. Ma descurc eu cumva cu engleza lor!

Lusiffer, in principiu acest joc e tip maraton.. nu te grabeste nimeni la nimic, nu e pentru oricine, corect. Daca nu ai putina rabdare nu-i de tine.
La negustor daca nu ti se onoreaza ofertele la timpul dorit de tine, pune oferte de trei stele, sa sara in ochi, dar nimic exagerat, scazi 100 la 10000, sau 30-40-50 la 1000 (exemple, tu de fapt poti sa scazi cat vrei). Pe telefon e si mai convenabil din cate am observat, ofertele de trei stele sunt in top si alea cu 0 stele sunt la coada, ar fi util un viitor update sa fie si pentru versiunea web tot asa.
La tine daca stergi tot ce ai inutil, faci loc gramada (baza de instruire, fabrica de marmura & cherestea, macelarul de delicatese si exemple sunt multe), pune 8-10 ateliere si creste-le de fiecare data cand cercetezi niveluri superioare, si la nivelul tau, 3-4 fabrici de otel, pergamente si elixir sunt arhisuficiente. Eu produc exact ce produci tu si am 3 de otel, 5 de pergamente si 3 de elixir si nu ma plang.
Baga la Abis fara frica pana il duci la 5 daca te-ai blocat la cercetari si intre timp baga si in abisurile vecinilor, sau chiar jucatorilor mari, nu te pune nimeni sa donezi doar la vecinii "de langa", poti dona la cine doresti tu din joc..doar ca la unii trebuie sa bagi bine de tot sa-ti asiguri un loc bun la minunea lui. Spun asta pentru ca o sa ai nevoie iar de rune la lvl 5, 11, 16 si 21, din 5 in 5 nivele de cheltuit PC, o sa-ti ceara rune iar, la fiecare minune. Asta cu beneficiul.. din nou, depinde cat investesti, poti sa ai noroc.. sau nu.
Pentru extensii ti se cer diamante pentru ca nu ai cercetat extensii la cercetare sau nu ai deblocat provincii pe harta suficiente cat sa-ti dea extensii moca.
Pe gamersgemsofknowedge nu-ti trebuie multa engleza, doar o bobita mica, site-ul este facut foarte bine si eficient cu tone de poze ajutatoare.
E frumos ca un jucator nou intreaba pe forum, eu am fost mai avion ca tine la inceput, abia la gnomi am aflat ce-i ala spor la resurse, pana la ei aveam 9 tipuri de fabrici, cateva din fiecare, si era nasol, ca nu produceam la potentialul corect.
Insa.. intr-un cuvant: rabdare, daca nu o ai, degeaba iti explic, aici trebuie sa iei tone de chill pills. :)))))

Cit timp petreceti in joc intr-o zi pentru ca treaba sa mearga?

Depinde de productie si turnir (si eventuale eventuri de care am chef), in total intr-o zi obisnuita... sa nu exagerez, 2-3h. (adunate)
 

ULISE

Ascended
Nu pre aveti dreptate!!!!
Eu trebuie sa ofer resurse din categorii superioare la o rata de 1:1.5 (de exemplu ofer 3000 Pietre pretioase si cer 4500 cristal sau pergamente) ca sa pot obtine resursele de care am nevoie. daca as folosi rata indicata de joc as obtine foarte gru resursele.
 

DeletedUser1133

Guest
Nu pre aveti dreptate!!!!
Eu trebuie sa ofer resurse din categorii superioare la o rata de 1:1.5 (de exemplu ofer 3000 Pietre pretioase si cer 4500 cristal sau pergamente) ca sa pot obtine resursele de care am nevoie. daca as folosi rata indicata de joc as obtine foarte gru resursele.

Pai de asta nu ti se onoreaza, rar ai sa vezi sa ia cineva 3>2, pune lvl 2 pe lvl 2 si ce ai descris tu nu e 1:1.5, pai pui 3k pretioase pe 4.5k cristal, ala e deja 1:4 aproape, daca ai pune 4k pui 1:4 curat, la 3k pretioase la 1:1, ceri 12k cristal.
 

ULISE

Ascended
Pai de asta nu ti se onoreaza, rar ai sa vezi sa ia cineva 3>2, pune lvl 2 pe lvl 2 si ce ai descris tu nu e 1:1.5, pai pui 3k pretioase pe 4.5k cristal, ala e deja 1:4 aproape, daca ai pune 4k pui 1:4 curat, la 3k pretioase la 1:1, ceri 12k cristal.
Ai senzatia ca joc de ieri si nu stiu asta. Am pus si inca pun si asa dar merge foarte greu deoarece marfurile stimulate nu sunt echilibrate.
 

DeletedUser645

Guest
Poti face negot daca ai cu cine; vecinii mei sint mai toti morti, celorlalti, in mare lor majoritate, nu le pasa de ce se intimpla in jur.

Afirmatia aceasta pune capac la tot ce ai scris...

Ofertele puse de tine la negustor ti se par corecte??? Acesta este negotul pe care vrei sa-l faci daca ai avea cu cine??? ... vecinii tai nu sunt "morti", dar nici de fraieri nu vor sa fie luati.

lusiffer.png

lusiffer2.png


Dupa o vreme am observat ca le pot baga in cladirile unor vecini si asa am facut, dar spre beneficiul lor, nu si al meu. Nu-i putin lucru nici atit, e bine sa fii generos, dar parca nu e destul.

Beneficiul este doar al lor pentru ca nu stii sa te folosesti de acele PC (puncte de cultura) pe care le ai in exces... sunt multi care dau la schimb pe 1PC, 1k marfuri de categoria 1.
 

DeletedUser1476

Guest
Ofertele puse de tine la negustor ti se par corecte???

Da, acesta este negotul pe care doresc sa il fac. Nu am multe resurse, am nevoie de multe ca sa realizez ceva azi, nu peste trei saptamini.
Cei care au dorit sa ma ajute au facut-o. Ofertele mele sint pentru ei, nu pentru tine. (Te poti relaxa acum.)

... vecinii tai nu sunt "morti"

Ba da, Vasilica, sint morti. Nimic nu misca niciodata in orasele lor cu primarie si trei cladiri.
Daca spun un lucru, asa este. (Sper ca este suficient de clar acum si nu va trebui sa repet.)

Beneficiul este doar al lor pentru ca nu stii sa te folosesti de acele PC (puncte de cultura) pe care le ai in exces... sunt multi care dau la schimb pe 1PC, 1k marfuri de categoria 1.

Beneficiul este al lor pentru ca aceste puncte pe care le am in plus se duc la cei care ma ajuta cu resursele. Este modalitatea mea de a da ceva inapoi. Asa ca: multumesc pentru sugestie, dar nu le voi da conditionat nici de acum inainte.

Daca ai sfaturi utile pentru mine, le astept (in continuare). Multumesc!

P.S. Tocmai ti-am virit si tie niste asemenea puncte (finalizind abatia). Gratis, asa cum spuneam mai sus (pentru interventie, nu pentru ca ai fi acceptat vreo oferta care pune capac la tot si la toate).
Mai bine mai repede decit mai tirziu; ce zici?

Edit : exista buton de editare, foloseste-l cu incredere ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser221

Guest
Incepand de astazi am reununtat in proportie de 90% la lupte. Bag tare pe marfuri pentru ca dezvoltatorii nu vad decat bani in fata ochilor. Nimic nu fac ca lumea pentru noi. Tot ce fac se rezuma la bani si la a face jocul cat mai imposibil. De acum inainte marfuri la greu. Comert si negociere.
 

DeletedUser1133

Guest
Incepand de astazi am reununtat in proportie de 90% la lupte. Bag tare pe marfuri pentru ca dezvoltatorii nu vad decat bani in fata ochilor. Nimic nu fac ca lumea pentru noi. Tot ce fac se rezuma la bani si la a face jocul cat mai imposibil. De acum inainte marfuri la greu. Comert si negociere.

Mie mi se pare prea scump invers. Dar ai dreptate totusi, luptele puteau fi mai usoare si negocierile mai ieftine. E nasol cu "renuntatul" la armata pentru ca atat timp cat nu poti sterge cazarma n-ai cum 100% sa spui ca ai renuntat, e nasol rau de fapt, o groaza de populatie ingropa in ea + spatiul cladirii in sine. Ar fi corect si decent sa poata fi stearsa si cazarma si fiecare jucator sa face ce vrea el, in directia in care vrei tu sa mergi esti deja dezavantajat din cauza ca nu poti sa o stergi si sa pui 2-3 fabrici in loc.
 

DeletedUser221

Guest
Da, dar macar am renuntat la un depozit de arme si la tabara mercenarilor pe care am sters-o. Si o sa sterg si baza de instruire. Pacat ca nu pot sterge toate depozitele pentru ca am nevoie de orci.
 

DeletedUser1090

Guest
Incepand de astazi am reununtat in proportie de 90% la lupte. Bag tare pe marfuri pentru ca dezvoltatorii nu vad decat bani in fata ochilor. Nimic nu fac ca lumea pentru noi. Tot ce fac se rezuma la bani si la a face jocul cat mai imposibil. De acum inainte marfuri la greu. Comert si negociere.
Totusi este mai scump cu marfa....eu merg pe lupta,nu am tabara mercenarilor,cazarma produce non stop :)-in masura in care pot sa ii dau de lucru.Cel putin pana la runda a treia nu consum marfa deloc.
Succes!
 

DeletedUser1133

Guest
Da, dar macar am renuntat la un depozit de arme si la tabara mercenarilor pe care am sters-o. Si o sa sterg si baza de instruire. Pacat ca nu pot sterge toate depozitele pentru ca am nevoie de orci.

Poti pune fieraria, e convenabila la produs orci. La nivelul tau cred ca ai pierdut 5k populatie, pe undeva pe acolo, spuneam ca era mai simplu sa putem sterge si cazarma si sa facem cum poftim cu populatia respectiva. Tabara nu am si nici baza si nici nu cred ca ma complic sa le construiesc vreodata.. 1-2 trupe sunt bune de acolo, dar pot fi inlocuite de trupele din cazarma cu putine pierderi fara problema.

Totusi este mai scump cu marfa....eu merg pe lupta,nu am tabara mercenarilor,cazarma produce non stop :)-in masura in care pot sa ii dau de lucru.Cel putin pana la runda a treia nu consum marfa deloc.
Succes!

Mult daca negociezi de la 3 in sus.. eu m-am obisnuit sa deschid 16, le duc in 2 stele pentru PC si la primele 8 incerc finalizarea. Daca turnirul e nasol, ma blochez la steaua 6 ca nu negociez orice ar fi, daca e ok cu trupele, le termin. Desi nu-i necesar sa fac atatea puncte.. cu timpul m-am obisnuit. Decat sa sparg resurse in turnir, prefer sa le sparg pe harta la cumparat provincii, abia acolo nu mai am sanse cu armata de mult timp.
 

DeletedUser1090

Guest
Mult daca negociezi de la 3 in sus.. eu m-am obisnuit sa deschid 16, le duc in 2 stele pentru PC si la primele 8 incerc finalizarea. Daca turnirul e nasol, ma blochez la steaua 6 ca nu negociez orice ar fi, daca e ok cu trupele, le termin. Desi nu-i necesar sa fac atatea puncte.. cu timpul m-am obisnuit. Decat sa sparg resurse in turnir, prefer sa le sparg pe harta la cumparat provincii, abia acolo nu mai am sanse cu armata de mult timp.[/QUOTE]
:) Am spus ca cel putin pana la runda 3 nu am nevoie de marfa---asta nu inseamna ca de la 3 in sus negociez exclusiv :)),doar ca mai apar provincii unde negociez :)))
 

carmen20

Journeyman
Buna seara! Am o problema:sunt la misiunea in care mi se cere sa rezolv 10 conflicte....nu mai zic ca este o aberatie...poti face asta doar cand e turnir sau in cazul cuceririi unei provincii.Fals, in cazul turnirului am rezolvat un conflict si nu a bifat nimic...deci?
care e solutia?
Si, oricum, pentru atatea conflicte nici o cucerire a unei provincii nu e suficienta. la mine, la nivelul piticilor, am 8 conflicte la o provincie, o provincie dureaza mai mult de 50 de ore...deci, care e solutia?
 

DeletedUser1090

Guest
Buna seara! Am o problema:sunt la misiunea in care mi se cere sa rezolv 10 conflicte....nu mai zic ca este o aberatie...poti face asta doar cand e turnir sau in cazul cuceririi unei provincii.Fals, in cazul turnirului am rezolvat un conflict si nu a bifat nimic...deci?
care e solutia?
Si, oricum, pentru atatea conflicte nici o cucerire a unei provincii nu e suficienta. la mine, la nivelul piticilor, am 8 conflicte la o provincie, o provincie dureaza mai mult de 50 de ore...deci, care e solutia?
Salutare! Nu este o noutate ce spui. Si la misiunile pe capitole si la eventuri e la fel-a rezolva un conflict se refera la cel din cadrul cuceririi unei provincii.
Greu cu durata cercetarii-stiu ce spui:)
Ajuta sa lasi 2-3 provincii necucerite tocmai pt evenimente---zic si eu
Bafta!
 
Sus