Va place sau nu, cu un calcul eronat, Benelly a atras atentia asupra unei erori, a unui dezechilibru grav in luptele din turnir, pe care moderatorii forumului ar trebui sa-l semnaleze dezvoltatorilor, si toti jucatorii sa o constientizeze.
1. Este necesar accesul
egal pentru toti jucatorii la turnir. Dar facand asta doar prin "intarirea" optiunii de negociere, in opinia mea, este o greseala (nu voi detalia)
2. Turnirul a fost lansat cu adversari relativ slabi, care puteau fi batuti usor, cu pierderi minime pe manual si pierderi rezonabile pe automat, asa ca optiunea de lupta automat era "la moda". Ca sa mai echilibreze luptele, sa mai reduca din optiunea de automat, au introdus divizii mai mari de adversari, pentru a mari gradul de dificultate, si au ajuns dupa lungi discutii cu jucatorii la : 85%, 100%, 115%, 130%, 145%, 180%.
3. Acum, cand au implementat aceasta negociere, au intarit mult adversarii, si ca si cum nu ar fi fost suficient, i-au invatat si arte martiale (acel faimos AI) pastrand procentele anterioare de dificultate. S-a ajuns la pierderi aberante, si ma refer la lupta pe manual, de cea pe automat nu mai vorbesc.
4. Si acum, de parca nu ar fi fost totul cu susul in jos pe lupte, vine si cireasa : nu se respecta procentele, si este adevarat. Folosind metoda de calcul data de moderatori, am obtinut urmatoarele rezultate la turnirul actual :
- provincia 14 nivel 1 (85%)
- sector 5 divizii -- 85%
- sector 4 divizii -- 81.6%
- sector 6 divizii -- 88.8%
- sector 8 divizii -- 96.7%
- provincia 13 nivel 3 (115%)
- sector 5 divizii -- 115%
- sector 6 divizii -- 120%
- sector 7 divizii -- 125.6%
- secyor 8 divizii -- 130.7%
- provincia 10 nivel 4 (130%)
- sector 4 divizii -- 124.8%
- sector 6 divizii -- 135.7%
- sector 6 divizii -- 135.7%
- sector 7 divizii -- 142%
Deci, cine cu cine se lupta ? Au dat muschi si inteligenta adversarilor, care aveau avantajul marimii progresive a diviziei, iar noua ne-au lasat unitatile la acelasi nivel !!! Si colac peste pupaza ne mai si dezavantajeaza suplimentar prin inca un "mic" plus al numarului de adversari.