• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Feedback Discuții - Mutarea jucătorilor

Elfenar

Evoker
Vizualizati aici cum se fac setarile pentru a NU fi mutati de pe harta lumii. Daca doriti sa fiti mutati atunci bifati acea casuta si salvati .

Aici aveti un video cu setarile !


Eu doar ma intreb :
SOLUTIA MUTARII ESTE PT CE ???
Ce urmeaza sa rezolve ?
Rezolva multele bug-uri din joc ?
Rezolva faptul ca sunt foarte putini jucatori care-si mai pierd timpul pe serverul Ro ? Ii inmultesc cumva ?
Rezolva multele nedreptati si mizerii facute de dezvoltatori in ultimul timp ? Vezi luptele din turniruri si provincii, vezi cat de greu se primesc runele necesare cercetarii minunilor (incercati pe bani ca se rezolva instantaneu :) ), vezi procentul urias al ofertelor foarte scumpe de marfuri, fara posibilitatea de a le filtra, mai vezi cladirile pe diamante si multe altele.
Oare se va mai face ceva bun in jocul asta ? Eu sunt sceptic ... Ma rog, chestia cu jucatorii mutati la gramada este gratis (nu pierd patronii bani) asa ca se poate face o exceptie.
Oricum, va sfatuiesc sa va notati toate datele despre conturi, in special, numarul provinciilor completate si al celor cercetate. O sa avem mari surprize neplacute dupa stramutare.
Nu fiti paranoici ca nu se va intampla nimic de genul asta. Nu se pierde niciodata progresul pe harta lumii sau alte setari legate de joc.Progresul fiecarui jucator pe harta lumii din prima zi de joc si fiaecare actiune intreprinsa de acel jucator este inregistrata pe server si banuiesc ca de acolo se fac inca cateva copii de rezerva...deci stati linistiti ca nu se pierde nimic. Daca NU doriti sa fiti mutati debifati acea setare si gata ramaneti unde sunteti pe harta. Aveti video cu setarile pe pagina 4 .
 

Atașamente

  • setari.JPG
    setari.JPG
    238,8 KB · Vizualizări: 82
Ultima editare:

ULISE

Ascended
De ce sa dezactivat functia Mutare pe harta lumii?!!!
Poate aceasta postare ar merita un raspuns din partea adminilor!!!!

Inteleg ca este weekend dar poate luni vom primi un raspuns. Asta in cazul in care nu s-a facut punte cu zilele libere oficiale si asteptam pentru joi.:rolleyes:
 

Elfenar

Evoker
Dacă nu se schimbă nimic în bine eu părăsesc jocul și asta este! După câțiva ani de joc și fiind în același loc pe harta am zis să fac o schimbare și să las sistemul să mă mute automat în alta parte... zis și făcut am bifat căsuță de mutare și am fost mutat în alta poziție pe harta ,unde am început în sfârșit să am vecini activi. Acum din nou am 75 gauri pe harta lumii. Concluzia! Îmi las cățelul se joace pe care încă nu îl am sau pisica vecinului ,poate un papagal daca aterizează pe laptopsi daca dorește și se plictisește rău se vă juca pe contul meu. Doar trebuie să sară pe taste și cu siguranță pe când mă întorc acasă e vândut tot orașul. În ultima periodă doar măgarii se întâmplă pe acest joc. Atât am avut de spus și nimic mai mult ... deja doar când mă gândesc să intru pe joc mă apucă durerea de cap.
 

frunza

Chef
Dacă nu se schimbă nimic în bine eu părăsesc jocul și asta este! După câțiva ani de joc și fiind în același loc pe harta am zis să fac o schimbare și să las sistemul să mă mute automat în alta parte... zis și făcut am bifat căsuță de mutare și am fost mutat în alta poziție pe harta ,unde am început în sfârșit să am vecini activi. Acum din nou am 75 gauri pe harta lumii. Concluzia! Îmi las cățelul se joace pe care încă nu îl am sau pisica vecinului ,poate un papagal daca aterizează pe laptopsi daca dorește și se plictisește rău se vă juca pe contul meu. Doar trebuie să sară pe taste și cu siguranță pe când mă întorc acasă e vândut tot orașul. În ultima periodă doar măgarii se întâmplă pe acest joc. Atât am avut de spus și nimic mai mult ... deja doar când mă gândesc să intru pe joc mă apucă durerea de cap.
Optiunea aia era asa de “pamplezir”. Daca nu esti mutat, sunt mutati jucatorii activi din jurul tau…daca esti mutat, esti dus intr-o zona unde ti-e imposibil sa faci schimburi la piata. Fara posibilitatea de a face schimburi de marfuri, esti cam degeaba pe joc pt ca te blochezi. Si uite-asa, vrei- nu vrei, ajungi sa renunti. In opinia mea, nu poti ramane intr-o fratie fara un mic (mare) aport din partea fiecaruia. Modificarile si provocarile nu mai aduc niciun fel de destindere/placere ci au inceput sa fie o mare bataie de cap. Raman la parerea ca daca nu-ti stimulezi jucatorii fideli (prezenti aici de ani de zile), orice joc are de pierdut, pt ca lipseste motivatia.
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
De ce sa dezactivat functia Mutare pe harta lumii?!!!

Pentru ca urmeaza niste mutari masive dupa ce acel algoritm nu a functionat chiar cum se dorea. Ca sa nu interfereze cu mutarile. Momentan se lucreaza pe serverul international (EN) si urmeaza si celelalte. Se urmareste comasarea jucatorilor pe cat posibil, acest lucru urmand sa se deruleze mai mult timp de acum incolo.
 

Danir

Associate
Si eu am fost mutata si nu-mi convine deloc. Cica, "parteneri comerciali mai activi", aiurea, eram mult mai bine acolo unde eram inainte. Acum astept o gramada pt a schimba aceleasi marfuri pe care inainte le schimbam fara probleme. Chiar nu se mai poate face nimic in privinta asta?! VREAU INAPOOOI!!!
1638286670794.png
 

Storm64

Journeyman
Pur si simplu bataie de joc. Lasati la latitudinea jucatorului daca vrea sa se mute sau nu. Asa, in fiecare luni trebuie sa-mi vizitez jumatate de harta, ca sa fiu si eu motivat la randul meu. Pana ne obisnuim unii cu altii, vine lunea si iarasi ne mutati. Am ajuns pe post de cobai, sincer. Vreti sa ne schimbati pozitia? OK, dar la 1 luna de zile macar.
 

ULISE

Ascended
Eu prefaram multe mine de aur in jurul orasului ca asa strangeam banii mai repede fara sa mai intru in jdemii de orase ;)

Acum vorbind foarte serios mutarea obligatorie nu are nicio legatura cu interesul jucatorilor!!!
Totul este din cauza faptului ca din ce in ce mai multi jucatori isi maresc "harta personala" prin cucerirea de provincii rezultand astfel o harta totala imensa per server ceea ce creaza dificultati celor care administraza serverele atat din punct de vedere al softului de joc cat si ca gestionare a jucatorilor. Prin comasare harta devine mai mica (compacta) si se gestioneaza mai usor.
Era mai fair daca spuneati asta direct pe fata fara sa bagati interesul jucatorilor in fata!
 
Ultima editare:

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
@Storm64 - Tot ce pot face este sa trimit mai departe sugestia ta. In orice caz, daca se muta saptamanal, asta nu inseamna ca e mutat tot, ci doar ce ramane in urma si incepe sa nu mai aiba vecini.

@ULISE - Nicidecum. Suprafata ocupata este aceeasi, indiferent de pozitia jucatorilor, nu deranjeaza serverul cu nimic daca un jucator e in centru, iar altul la margine, pe noi nici atat, totul fiind gestionat automat, iar serverul avand setat in acest moment ca limita numarul de 60.000 de jucatori per lume de joc. Suficient zic eu, nu ? Mutarea se face pentru a avea jucatorii in permanenta cea mai buna pozitie posibila in ceea ce priveste vecinii de joc si partenerii de comert.
 

ULISE

Ascended
Ma indoiesc ca vor fi mai fi atatia jucatori incat sa se deschida si pe serverul romanesc o lume noua!!!

Afirm asta deoarece eu eram inainte inconjurat de jucatori activi (oare erau toti activi?) iar acum in jurul meu sunt foarte multe locuri libere.
Desigur aparitia acestor locuri libere pot avea doua explicatii:
1. prima ar fi cea enuntata mai sus adica scaderea numarului de jucatori;
2. a doua ar fi ca eu am fost mutat (impotriva vointei mele) la periferia hartii !!!! ???
 

Danielisa

New Born
Intotdeauna mutarile pe harta s-au facut fara acordul nostru ca jucatori. Pe mine acum ultima oara m-au mutat asa de bine ca nu mai am mare lucru de colectat ca bani ma refer
 
Sus