• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Restaurarea regala - amr 21 de zile

  • Autor subiect DeletedUser2112
  • Data de început

DeletedUser2112

Guest
Este destul de evident ca 11 este mai mic decat 16. Mai mult nu am ce sa comentez.
Normal ca este mai mic, problema este doar pentru locuintele magice si atelierele magice, ca ele isi modifica suprafata la ficare 2 ere. cladirile de event raman la fel ca suprafata.
Repet , daca se facea conversia 1 plan = 1 restaurare asa cum a fost anuntat nu mai exista nici o problma, se updatau atat locuintele si atelierele magice , cat si cladirile de event cu o singura restaurare.
Inno a vrut sa dea posibilitatea si celor care nu fac 10 cufere la turnir sa obtina restaurari regale si de aici dezechilibrul cu 1 plan = 10 restaurari si 1 restaurare incepand cu cufarul numarul 3 la turnir.
Probabil ca se va modifica cumva conversia pana la urma.
Sunt 2 solutii simple de a rezolva problema
1. sa se faca convedrsia 1 plan = 1 resturare si cu o restaurare sa se updateze tot
2. sa se lase planurile ca update pentru locuinte si ateliere magice si sa se introduca o functie in care jucatorul poate schimba manual,cand doreste, 1 plan in x restaurari cu care sa poata updata cladirile de event

Si ar mai fi o varianta , sa nu se mai introduca restuararea si sa ramana totul ca pana acum :)
 
Ultima editare de un moderator:

ULISE

Ascended
Este corect ce spui doar ca Inno nu a introdus nicio noutate fara sa te oblige la noi cheltuieli. Si toate astea sub pretextul "echilibrarii" jocului.;)
 

DeletedUser2112

Guest
Vad ca in sfarsit revine restaurarea regala pe tapet pe beta, din pacate e o varianta si mai proasta decat prima.
Sper ca e totusi o gluma si ca nu va fi implementata asa pe live.

Pe scurt :
cuferele 4,6,8,9 si 10 o restaurare regala
restaurarile vor upadata cladirile de event ca si inainte adica un patrael = 1 restauare regala
cufarul 10 va contine ca si pana cum un plan
planul ramane valabil pentru upedate locuinte si ateliere magice

Problema e ca nu se vor mai transforma planurile din portofoliu in restaurari regale.
Cu alte cuvinte imi voi updata toate cladirile de event in 1 an in cel ma fericit caz, daca nu se face cumva o conversie, in schimb o sa admir multele planuri pe care le am , Excelent!!!
Ca sa updatez o cladire 5x4 trebuie sa strang restauriarile de 4 turniruri?!?!?!?Adica 1 luna doar pentru un update de o era! Pe bune ?

Poate cu ocazia asta imi trece cheful de elvenar

PS Poate ar fi mai bine sa nu mai fie implemantata deloc restaurarea regala :)
 
Ultima editare de un moderator:

ULISE

Ascended
Doar nu te asteptai ca "imbunatatirile" sa fie in favoarea jucatorilor!!!!!
Ai mare dreptate si anume ca up-date-ul la cladirile de eveniment este aproape imposibil!!!
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Daca retin bine, jucatorii au cerut ca planurile sa ramana cum au fost, considerand ca nu-i corect sa fie dupa suprafata in cazul cladirilor magice... Si na, acum raman... si evident, de ce s-ar transforma, nu are cum sa se mai intample asa ceva, ele fiind distincte, iar restaurarea regala va veni in formatul prevazut de la inceput, dupa suprafata, dar independent de planuri. Asta s-a cerut practic, dupa parerea mea, nu prea au aprofundat ceea ce au cerut :D. Jucatorii care nu au si/sau nu agreeaza cladirile magice ar fi trebuit sa fie mai atenti la ceea ce cer. Nu am intentia sa creez sau sa lungesc vreo discutie, e strict din ce am observat, faptic. Mai multa atentie pe viitor, nu tot ceea ce pare rau e de fapt asa.
 

DeletedUser2112

Guest
Elemer, hai sa ne aducem aminte ce a promis Inno
Deci la prima strigare a fost 1 paln = 1 restaurare si upadateaza atata locuinte si atelierele magice , cat si caldirile de event indiferent de suprafata ocupata.
Multi au luat de buna promisune si au acumulat planuri care credeau ei ( printre care ma numar si eu ) ca le vor folosi pentru updateul cladirilor de event.
Dupa multe luni de zile inno vine cu varianat 1 plan = 10 restaurari regale + 11 restaurari ce pot fi castigate la 10 cufere coempletae la turnir/saptamanal.
In acest moment a inceput circul, adica jucatorii care au bagat multi bani in diamante si implicit in cladiri si ateliere magice au sarit in sus ca nu e corect ca restaurarile nu acopera suprafata locuintelor si atelierelor magice, lucru perfect adevarat.
Inno ce face? Dupa 1 zi retrage restaurrea regala cu promisunea ca va analiza bine de tot situatia creata, Si au analaizat excelent as spune.
Rezultatul?
cuferele 4,6,8,9 si 10 o restaurare regala
restaurarile vor upadata cladirile de event ca si inainte adica un patrael = 1 restauare regala
cufarul 10 va contine ca si pana cum un plan
planul ramane valabil pentru update locuinte si ateliere magice

Deci mai pe romaneste ii favorizeaza maxim pe jucatorii pe diamante si le da peste bot la cei care joaca fara diamante.
Daca asa reduci de la 11 testaurari per turnir la 5 e ceva pozitiv , poate nu mai inteleg eu binele.
Eu am acum planuri sa updatez unica mea locuinta magica pentru urmatoare 45 de rase :)
Cum poate fi corect ca la acesleasi premii obtinute de 2 jucatori unu sa nu aibe ce face cu premiile?
EX : la 4 turniruri de 10 cufere inseamana 4 planuri + 20 restaurari regale, un jucator cu locuinte sau ateliere magice multe isi poate updata 4 locuinte sau ateliere magice + o caldire de event de 20 de patratele , altu ( ca mine ) isi poate updata 1 locuinta magica + o caldire de event de 20 de patratele . Cu restul de 3 planuri ramase le pune frumpos in rama sau vitrina dupa caz si le admira nu?

Pai daca Inno doreste doar jucatorii pe diamante sa spuna , ca daca pleaca restul care nu baga bani semnificativi s-a cam terminat jocul jocul.

Doar nu te asteptai ca "imbunatatirile" sa fie in favoarea jucatorilor!!!!!
Ai mare dreptate si anume ca up-date-ul la cladirile de eveniment este aproape imposibil!!!
Nu, nu ma asteptam sa faca o varinata mult mai imbecila decat prima, adica sa taie la 50% restaurarile
Inno trebuia sa respecte ce a promis , adica 1 plan = 1 restaurare, cel putin eu ma simt mintit.

Edit : Posturi unite. Avem buton de editare post, foloseste-l cu incredere.
 
Ultima editare de un moderator:

ULISE

Ascended
Oricum vraja restaurarii regale este, cum am mai spus, aproape inutila deoarece ca sa actualizezi o cladire de eveniment de 20 patratele iti vor fi nececesare 4 turniruri (o luna de zile) doar pentru un nivel, daca este mai veche vor fi necesare 3-4 luni. In consecinta pentru 3-4 cladiri mai vechi vei avea nevoie de cel putin 1 an de zile de turniruri facuta la maxim, deci mai bine lestergi decat sa o actualizezi!

Scopul oricaror dezvoltatori este sa te tina cat mai mult in joc dar daca exiata un dezechilibru intre "munca/plata" si satisfactie multi jucatori vor renunta mai ales ca intr-o perioada mai lunga de timp cu siguranta vor aparea destule alte jocuri mai atractive spre care sa migreze jucatorii.

Este tot mai evidenta tendinta acuala printre oamenii activi de asi schimba des locul de munca, domiciliul si chiar partenerul de viata! De ce jocurile video ar face exceptie?

Succes celor consecventi :)
 

DeletedUser2112

Guest
Eu inca mai trag de 2 bani speranta ca vor reveni macar la posibiliatea de a converti planurile in restaurari, daca nu asta e , alt joc.
Bine ar fi sa-si onoreze promisunea cu 1 plan = 1 restaurare si sa updateze magicele si caldirile de event.

"
După cum am menționat mai sus, lucrăm la o modalitate de a-ți îmbunătăți clădirile pentru evenimente: noua Vraja Restaurării Regale, care îți va permite să-ți modernizezi clădirile de eveniment, precum și locuințele și atelierele magice. Această vrajă va înlocui Planurile actuale pe care le poți obține în Turniruri. Bineînțeles că vei putea obține vraja și din Turniruri. Toate Planurile pe care le ai vor fi schimbate în noua vrajă, care are aceleași capabilități și multe altele.

blueprint_to_restoration.png


Pentru a compensa populația și cultura pierdute cu această actualizare, vom oferi această vrajă gratuit pentru toată lumea o singură dată, de îndată ce va fi adăugată în joc la o actualizare ulterioară "
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser645

Guest
Daca retin bine, jucatorii au cerut ca planurile sa ramana cum au fost, considerand ca nu-i corect sa fie dupa suprafata in cazul cladirilor magice...

Si era corect daca schimbau 1 Plan cu 10 Restaurari regale?
Pana acum cu 1 Plan poti moderniza o cladire magica, dar dupa acest schimb in Restaurari Regale, ai avea nevoie de mai multe Planuri ... de exemplu pentru un atelier de la elementali care ocupa 3x7, ai avea nevoie de 2 Planuri si ceva... din acest punct de vedere nu este corect.

Si na, acum raman... si evident, de ce s-ar transforma, nu are cum sa se mai intample asa ceva, ele fiind distincte, iar restaurarea regala va veni in formatul prevazut de la inceput, dupa suprafata, dar independent de planuri.

Daca ar fi ceva distinc, atunci acum un an si jumatate cand au fost introduse planurile, am fost mintiti.
De ce mintiti?, deoarece ni s-a spus ca in viitor aceste planuri se vor putea folosi si pentru alte cladiri... iar aici se refereau la cei care nu cumpara diamante si nu au cladiri magice.

Mai multa atentie pe viitor, nu tot ceea ce pare rau e de fapt asa.

Aici ai mare dreptate, doar ca in Elvenar nu tot ce pare rau e de fapt asa, este cu mult mai rau...
 

DeletedUser2094

Guest
Datorita faptului ca Inno ne respecta au decis sa piarda ei bani doar pentru a face jocul mai interesant pentru noi si pentru a ne oferii o experienta mai placuta !
Inainte jucatorii care aveau locuinte magice si ateliere la fiecare era plateau 320 x Nr cladiri magice diamante pentru a le evolua , Inno a renuntat la a mai incasa bani din aceasta sursa oferind posibilitatea upgradarii lor pe gratis !!! Planul a fost conceput initial doar pentru cladiri magice , ce faceti voi este sa protestati in fata unei companii care ofera cauciucuri(planuri) pentru masina deoarece voi nu aveti masini(cladiri magice) si nu va trebuie cauciucuri, asta e supararea voastra !!! V-ati uitat pe beta , o lume dedicata TESTELOR si EXPERIMENTELOR in scopul gasirii celei mai bune variante si acum faceti spume pentru ca s-a propus o solutie pe beta care voua va convenea foarte mult si s-a dovedit ca nu este cea mai corecta si eficienta pentru toata lumea. Va comportati ca niste persoane ignorante , cititi , ganditi , sau pe voi defapt va intereseaza doar sa va plangeti si sa va exprimati nemultumirea constant fara sa conteze prea mult subiectul ????? Inno a introdus planul si asta i-a facut sa piarda bani , la fel si restaurarea , o vor introduce si vor pierde bani pentru ca erau jucatori care la fiecare era bagau bani in event sa aibe cladirile la zi, acum acei jucatori nu vor mai baga deoarece nu va mai fi necesar , sau in cel mai bun caz vor baga mai putin !!! Voi ce siti sa faceti ?!?! Sa aruncati cu noroi !!!! De ce sa amestece planurile cu restaurarile ?!?!?!?! Bine ca nu vreti sa primiti o restaurare pentru fiecare moneda pe care o detineti si 10 restaurari pentru fiecare provizie pe care o detineti , si de fiecare data cand evoluezi o cladire sa-ti dea si 2 - 3 milioane de marfuri la fiecare categorie si fiecare tip ... poate asa va veti simtii mai bine ... Am jucat sute de jocuri la viata mea , asta e o companie careia chiar ii pasa de clientii ei , atat de cei care joaca gratis cat si de cei care platesc , ce spuneti voi nu are nici un sens si absolut complet nici o logica , nu aveti notiunea a ceea ce inseamna BETA , nu tot ce se testeaza acolo trebuie si introdus aici exact cum e acolo in prima faza , Inno nu discrimineaza pe nimeni nici pe cei care baga nici pe cei care nu baga bani , cu planul toata lumea isi poate evolua locuintele magice si atelierele magice . Acum vor introduce o noua optiune in joc care ofera posibilitatea si evoluarii cladirilor de event, ce e rau in asta ? Ca ati primit voi planuri gratis ? Asta e frustrarea voastra ? Iata un scurt exemplu !

O companie care vinde cafea preparata , ofera GRATUIT si suport de masina pentru cafea , voi nu cumparati cafea de la ei ... DAR vreti suportul , primiti suportul de cafea absolut gratuit , si apoi protestati ca acea companie nu va pune nimic in suportul de cafea !!!!! Pai cum , nu asa e normal ? Daca-mi dai o plasa de cumparaturi gratis pune si 5-6 kg de carne in ea "nesimtitule" !!

V-ati prins plangaciosilor ? ? ?
Cafeaua preparata = locuinte magice
Suportul de cafea pentru masina = planul

Vedeti-va lungul nasului si aveti putin de bun-simt !!!
 

DeletedUser2112

Guest
@Croleo
Ca sa nu dau citat la toata povestea punctez pe scurt:
1 tot ce este pe beta a fost pus in practica intocmai si pe live, cum o sa fie si acum cu restaurarea
2. nu e dsiriminare atunci cand la acelesi premii obtinute in conditii egale unii au cum sa beneficieze si altii nu?
3. nu arunca nimeni cu noroi , doar ca inno a spus : "Toate Planurile pe care le ai vor fi schimbate în noua vrajă, care are aceleași capabilități și multe altele." , lucru care nu se mai intampla, seamana cumva a minciuna sau a ce?
4. tu ai impresia ca inno nu scoate bani si pe spatelele celor care nu investesc in diamante? Eu as vrea sa nu joace aia care nu investesc in diamante pe toate serverele vreo 2-3 luni si sa vedem daca mai exista elvenar ca se cam blocheaza jocul
5. pai la 5 restaurari/turnir de 10 cufere nu mai updatezi decat in ani de zile deci e inutila vraja, prefer sa sterg ce am vechi, deci se investesc diamante in event ca si pana acum
6. eu nu cer nimic de pomana , doar sa nu fim luati de prosti aia care nu joaca cu cardul
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2094

Guest
@bimmer
1. Beta e server de test , daca totul merge bine atunci v-a fi implementat si pe live la fel daca nu merge bine totul categoric nu va mai fi implementat pe live.
2. Daca eu sunt intr-o fratie dar nu am minuni , ce fac cu pachetele de puncte de cunoastere primite de la turnir ?!?!?!?!?! Deci beneficiaza doar cei care au minuni de pachetele de puncte de cunoastere, NU E CORECT !!!
3. Nu e minciuna , e o teorie netestata suficient pentru a ajunge pe serverele live , in urma dezbaterilor intense din lumea intreaga s-a ajuns la o solutie imbunatatita , vom primii Plan + Restaurare !!!
4. Planul i-a facut pe ce de la inno sa piarda bani , nu sa castige , la fel si restaurarea , au trecut 2 facilitati care erau premium , adica puteau fi obtinute cu bani in facilitati pe care le poti obtine gratis (adica fara bani) doar prin joaca fara prea mult stres !
5. si eu am 30 de cladiri pe diamante in oras .... as avea nevoie de 20-30 de planuri la fiecare turnir de 10 cufere deoarece trec erele foarte repede si am nevoie de planuri dar se pare ca cei de la Inno sunt prea parcimoniosi pentru nevoile mele ...
6. nu isi bat joc de nimeni , planul face acelasi lucru pentru ambele tabere , si cei care doneaza, si cei care nu doneaza (exemplu similar la punctul 2)
 

DeletedUser2112

Guest
@Croleo
1. beta e un server de test dar ce e acolo in forma finala ( cum e eacum cu restaurarerea regala ) , se implementeaza exact identic si pe live
2. daca castigi pachete de cunostinte stravechi le poti folosi cand o sa ai minuni, ori planurile in ceea ce implementeaza inno acum nu le mai poti folosi niciodata, vezi diferenta? e optiunea ta daca iti pui minuni sau nu in oras
3.daca e o teorie netestata , nu te apuci sa faci promisiunea public !!! ( aici e vorba despre altceva, in 9 luni de zile de la promisiune s-a gandit inno cum sa faca sa scoata si ceva bani pe langa , tu poate nu stii dar cand a fost facuta promisunea asta cu schimbarea planului in restaurare unora le-a fost taiata foarte multa populatie si cultura din cladirile pe care le detineau )
4. poate la plan au pierdut ceva bani desi ma indoiesc ca altfel nu ar fi introdus planul, la restaurare nu au pierdut absolut nimic pentru ca nu a existat nici o varianta de update le cladiriele de event , nici macar cu diamante
5. nu ti-a pus nimeni pistolul la tampla ca sa joci pe caldiri magice, ti-ai asumat cand ai decis sa joci asa si sa faci update pe plan si/sau diamante
6. planul ca functie face acelasi lucru in principiu, doar daca ai la ce sa-l folosesti :)
 

ULISE

Ascended
Eu fac parte din alianta care este pe primul loc in lume dintre toate serverele Elvenar. Desigur ca sa ajungem aici majoritatea colegilor (daca nu chiar toti) au bagat diamante la greu, dar asta nu ma impiedica sa fiu de acord cu bimmer! Daca vei citi posturile pe care le-am tot scris in cei peste3 ani de Elvenar vei vedea cate dispute am avut cu "logica" celor de la Inno!
Asa usor cu "Inno" pe scari!
Eu joc jocuri pe calculator dinaite de Revolutie (cand erau pe casate) dar joc mai dezechilibrat si zgarcit nu am intalnit.

Deocamdata inca mai stau pe joc dar dupa ce voi hotara sa ma las de Elvenar nu voi mai accesa niciun joc de la Inno!

PS
Singura raza de "lumina" este Seldanna cu concursurile. Bravo ei!!
 

DeletedUser2094

Guest
1. Cauta stagiile de dezvoltare ale unui joc pe google
2. Cum e optiunea mea daca sa pun sau nu minuni asa e si optiunea ta daca sa pui sau nu cladiri magice , pana una alta nu am minuni si as putea sa spamez forumul sa zic sa transforme pachetele de puncte de cunoastere de la cuferele de turnir in pachete de provizii pentru ca asta am eu nevoie asa cum faceti voi cu planul pe care il doriti transformat in restaurari.
3. Nu e o promisiune in public , este o ipoteza lansata pentru a afla parerea noastra , a jucatorilor pe care Inno ne respecta si datorita acestui fapt tin cont de parerea noastra si se conformeaza ei, cei care se opun transformarii planului in restaurari sunt extrem de multi la nivel international, de aceea inno NU va renunta la plan si le va oferii pe amandoua , astfel impacand ambele tabere !!! URAAAA , vom avea si plan si restaurare , toata lumea e fericita !!! De ce doar plan sau doar restaurare ? Ca n-au o categorie de jucatori ce sa faca cu planul ? Nici eu nu am ce sa fac cu pachetele punctele de cunoastere pentru ca eu aleg sa nu pun minuni ! Propun sa fie scose din joc !!! (exact asa va comportati voi)
4. Cand introduceau noi rase erau jucatorii care investeau din nou in eventuri pentru a-si cumpara cladiri bune , acum cu restaurarea nu va mai fi nevoie.
5. Planul upgradeaza cladirile magice , eu am cladiri magice , tu ceri sa-mi fie mie ridicat un beneficiu(planul) doar pentru ca tu nu beneficiezi de el (ingradindu-ma pe mine) , Inno a fost mai destept ca noi si a venit cu varianta Plan + Restaurare , nu doar plan cum a fost pana acum si nu doar restaurare , mie-mi suna a traditionalul "Sa moara capra vecinului" !!!! N-am eu cladiri magice ??? Sa nu existe plan !!!! Exact , "Sa moara capra vecinului !"
6 La fel si pachetele de puncte de cunoastere , in principiu fac acelasi lucru dar daca nu ai minuni ... Inno are datoria de a lua decizii bune pentru toti jucatorii , tu te gandesti doar la ce ti-ar prinde tie mai bine si mai bine , nici tie nu ti-a pus nimeni pistolul la tampla sa te apuci sa strangi planuri , cand le-au introdus stiai foarte bine pentru ce servers si ti-ai asumat sa le strangi , asa inutile cum erau (pentru tine) acum vrei sa fie transformate desi cand au bagat planul ti-ai asumat perfect ca doar la cladiri magice va servii , acum ce faci iti iei asumarea inapoi ?
 

DeletedUser2112

Guest
@Croleo
2. sa pui minuni e garstis , sa pui locuinte sau ateliere magice nu e, daca era un joc exclusiv pe bani era corect ce spui tu
3.e o promisune in public cauta pe toate forumurile elvenar in toate limbile si o s-o gasesti
4. in forma actuala a restaurrari 5/turnir de 10 e inutila iti trebuie ani de zile ca sa faci update
5. ce nu ai inteles tu e ca se pastreaza planul si va face exact ce face si acum. adica sa updatezi locuintele si atelierele magice asa ca nu iti e ridicat nici un drept , iti era afectat dreptul daca ramanea proima varianta cu transofmarea planurilor in rastaurari ( conversie 1= 10 ) lucru care ii afecta pe cei care au bagat diamante grup, inno a revenit si a aramas planul ca si pana acum , dar ne-a taiat noua celorlalti care detine,m sau vom detine planuri posibilitatea de a face ceva cu ele
6. vezi punctul 2 , decizia e a ta daca pui sau nu minuni in oras, ca sa poti folosi planurile esti obligat sa bagi cardul in functiune :)
eu am stans planuri in baza promisunii lui inno, vreau doar sa avem posibilitatea de a converti planurile in restaurari sau in altceva cxum ar fi update minuni sau extinderi de exemeplu si sa fie o conversie cinstita
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2094

Guest
5. Se vehicula la un moment-dat ca planul va valora 11 restaurari , 11 restaurari trebuiau impartite pentru a evolua locuinte magice si cladiri de event ceea ce defavoriza upgrade-ul locuintelor , asa ca in loc sa ofere doar 11 restaurari / 10 cufere fara nici un plan , acum ofera 5 restaurari + plan , planul tine loc de cele 6 restaurari extrase din recompensa , cat despre plan , niciodata nu s-a putut face altceva cu el in afara de evoluarea cladirilor magice , ce te deranjeaza nu inteleg deoarece ei nu te-au privat de nimic, nu e vina nimanui ca se propun mai multe variante si cea finala nu este cea care iti place tie cel mai mult, citesti forumul , joci pe beta, iei la cunostiinta toate variantele propuse pentru produsul final si te agiti pe forum pentru ca nu se materializeaza doar aia care era la nivel de propunere candva , daca iti dauneaza jucatul pe beta si navigatul pe forum , asteapta in joc linistit varianta finala , dezbatuta pe larg si analizata in detaliu la nivel international si bucura-te ca atare , daca stateai doar in joc , pur si simplu dintr-o data brusc observai ca la turnir nu-ti mai da doar planuri iti ofera si restaurari BONUS fata de pana in acel moment si erai super fericit !!!! Pentru ca practic nu-ti ia nimic , doar iti ofera ceva in plus , iti ofera mai mult , poate ca nu ofera cu atat de mult mai mult decat ti-ai fi dorit tu dar e totusi ceva in plus , e mai mult , unde e nemultumirea ? Ca 5 restaurari nu e suficient ? Dar fara , asa cum e in momentul asta e mai bine ? Sau cum a fost de cand s-a introdus turnirul ? Daca de maine iti creste salariul cu 100 lei esti nemultumit ca nu ti-a crescut cu 1000 lei ???? Sau te bucuri de marire ?
 
Sus