• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Feedback Discuții - Legenda valloriană

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Te rugăm să folosești acest subiect pentru a discuta sau pentru a-ți exprima părerile despre noul capitol.
Așteptăm cu nerăbdare feedback-ul tău.

Toate cele bune,
Echipa Elvenar
 

Elfenar

Evoker
Buna seara. Exista o mica greseala la traducerea textului...sa omis cuvantul vraji probabil.


Școala valloriană de vrăjitorie (8x3)
Gărzi valloriene
Reducerea costurilor pentru ingredientele Cazanului
Reducerea timpului pentru crearea academiei



Captură de ecran 2023-08-03 222856.jpg
 

frunza

Chef
Din informatiile de pe beta, capitolul asta pare mai dificil decat precedentul. Si cat m-am rugat sa fie la fel de usor, am batut cartile de tarot, am studiat zatul de cafea pana s-a colmatat emisfera dreapta si acum dau mari rateuri la capitolul creativitate. In curand o sa devin un zombie! :rolleyes:
Sa revin la capitol.

Odata cu implementarea unei noi resurse, prosperitatea, ar fi fost necesara o minune care sa dea cultura, doar cultura. Cele existente nu acopera necesarul cu noul capitol, cel putin io asa cred.
Iar a doua minune sa produca unurium, asa cum o fac Labirintul (mana) si Centrul de comert (seminte).

Din cele doua minuni, de interes pare sa fie Magazinul de antichitati al lui Maman Le Pre (n-au gasit si ei un nume la minunea asta format din 3435363 de cuvinte, ca sa stim o treaba).
Cea de a doua, Scoala Valloriana de vrajitorie, pt mine nu prezinta niciun interes. In primul rand ocupa o gramada de spatiu, iar la Cazan si Academie nu am nevoie de reduceri. Cazanul nu este deloc sustenabil in opinia mea, la academie folosesc reduceri de timp.

Daca tot au introdus permanent prosperitatea si nu mai putem moderniza nimic in oras pt ca depindem de ea, ar fi fost frumos, sa vina cu doua minuni care sa ne ofere un mimin ajutor.
 

tvhy

Journeyman
Daca tot au introdus permanent prosperitatea si nu mai putem moderniza nimic in oras pt ca depindem de ea, ar fi fost frumos, sa vina cu doua minuni care sa ne ofere un mimin ajutor.
probabil vor baga ceva intr-un capitol viitor
sau pe ... diamante :(
 

Elfenar

Evoker
Munca în folosul comunității este influențată direct de cultură. Vrei să treci acest capitol...lași deoparte locul în clasament și teleportezi tot ce nu e necesar în inventar sau dai cu la greu cu :diamond: să poți face (Jertfe) insignele necesare...nu mai vorbim că unele necesită 930K Mană/Jertfe Grosolane ...cerințe 1970 insigne / total capitol aproximativ tone de Mană / total insigne doar la Jertfe Grosolane ...deci nasol capitol. Daca e să o iei pe :diamond: atunci te asiguri că ai cel puțîn 2-3 oferte de 200% în stoc și faci capitolul instant sau îl termini în un an de zile cu toate reducerile de timp posibile dacă nu ai ce mai e nevoie nu ai cum să treci acest capitol...baftă tuturor!

Cerințele de la aceste insigne sunt aberante și nu stiu daca e sau nu o greșeală la mijloc ...dar 930k Mana / 22 Jertfe grosolane e foarte mult!!! producția normală e de 10 plus bonus 12 cât am eu...și sunt unii care nu au acest bonus...deci nasoală treaba!


Captură de ecran 2023-08-10 020437.jpg


Captură de ecran 2023-08-10 025523.jpg
 
Ultima editare:

Reina Del Mar

Journeyman
Wow, enorm. Pare foarte descurajant capitolul, mai am o gramada pana ajung la el dar deja nu ma mai tenteaza sa avansez repede; uneori ma intreb daca dezvoltatorii joaca vreodata acest joc.
 

frunza

Chef
Wow, enorm. Pare foarte descurajant capitolul, mai am o gramada pana ajung la el dar deja nu ma mai tenteaza sa avansez repede; uneori ma intreb daca dezvoltatorii joaca vreodata acest joc.
Astea sunt capitole “maraton”, care iti pun la incercare rabdarea. Ori il termini, ori te lasi de joc. Uneori am sentimentul ca dezvoltatorii traiesc intr-o bula a lor si au pierdut contactul cu jucatorii. Raman indiferenti la sugestiile noastre, uita ca este doar un joc si ca fiecare dintre noi are o viata personala. Ne cred niste robotei :) Faptul ca alocam spatiu pt rasa noua, ca teleportam cladiri necesare pt bunul mers al jocului (si aici vorbesc despre progres), blocheaza orice fel de activitate suplimentara: aventuri, event, cele doua sezoane. Mai construiesti pe ici, colo cateva fabricute si ateliere ca totusi sa faci ceva, dar se pierde din farmecul jocului.

Si n-am putut sa sesizez ca, cu trecerea timpului misiunile au cerinte mai mari. Daca pana nu demult, aveam misiuni in care se cereau de ex. 2 buc de productie magica, acum au ridicat scorurile, s-a ajuns la 7-8 buc.
Deci, multe vraji, binecuvantari pe care le strangi in inventar pt urmatoarul capitol, le consumi pe parcurs pt premii foarte slabe (si aici ma refer la cladiri evolutive).

Ideea este ca daca ajungi sa te lungesti la un capitol, iti cam pierzi din interes.
Parerea mea, ca un jucator care vrea sa investeasca in joc, doreste sa aiba si niste satisfactii. Ori aici, incep sa cam piarda teren. Vor bani, fara a da aproape nimic la schimb.
 

Reina Del Mar

Journeyman
Ideea este ca daca ajungi sa te lungesti la un capitol, iti cam pierzi din interes.
Ai perfecta dreptate, a fost unul dintre motivele pentru care m-am lasat de joc acum cativa ani. Actiunile repetitive fara un progres decent in timp = moartea entuziasmului.
Parerea mea, ca un jucator care vrea sa investeasca in joc, doreste sa aiba si niste satisfactii. Ori aici, incep sa cam piarda teren. Vor bani, fara a da aproape nimic la schimb.
Asta e ceva ce in mod cert ar trebui comunicat ca feedback catre INNO. Eventurile sunt din ce in ce mai putin interesante si bineinteles mai scumpe. Cladirile evolutive sunt medium-low ca si beneficii, nimic care sa trezeasca entuziasmul. Cerintele sunt absurd de mari. Dupa toti acesti ani: nu avem nici macar mod vacanta, in care sa poti lipsi doua saptamani fara sa ramai fara resursele care se degradeaza.
Evident ca jocul cere bani. Oamenii care il dezvolta nu sunt platiti cu aer. Insa raportul oferta - cerere este - asa cum ai punctat - din ce in ce mai inechitabil pentru noi. De unde va rezulta probabil si un alt nivel al achizitiilor de diamante, etc - nu doar pe .ro ci si pe alte servere unde discutiile sunt similare. Cred ca INNO trebuie sa inceapa sa ne ia foarte in serios, sa asculte feedback-urile, sa implementeze cerintele jucatorilor si sa aiba ca scop dezvoltarea unui joc atractiv nu doar prin design, daca vrea sa mai aiba un cash-cow numit Elvenar.
 

Elfenar

Evoker
Captură de ecran 2023-08-10 182307.jpg



Captură de ecran 2023-08-10 182451.jpg
Captură de ecran 2023-08-10 182549.jpg


Daca nu se schimba nimic in bine voi pune lacatul pe joc si imi vad de Viata...prea mult timp pierdut pentru nimik bun... cerintele mult prea mari si beneficii 0 in ultima perioada. De un joc trebuie sa te bucuri cand intri pe el sa te faca sa uiti de diverse... sa fie atractiv nu sa te chinui sa faci si sa faci la nesfarsit acelasi lucru...zic si eu ca e cazul sa fim luati in serios ca asa nu se mai poate!!!
 
Ultima editare:

tvhy

Journeyman
si unii spun ca zicem ca strugurii sunt acri :(
oare nu s-ar putea insera pe forum si un buton cu degetul in jos(dezaprobare) si pentru cei care ne spun ca strugurii sunt acri dar si ... pentru dezvoltatori?
tot ne racim gura de pomana ,dar pe unii ii intereseaza doar banii :(
mare dreptate avea cine a spus ca sunt ochiul ... :(
 
Ultima editare:

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Si unde e graba ? Se lanseaza un capitol pe an :) Vreti sa terminati in 2 luni ca sa va plangeti de lipsa de continut celelalte 10 cred... :D

S-a dat "speedup" la capitolele lente de inceput (ele fiind lente la acel moment din aceeasi necesitate, continut disponibil). Astea sunt capitole avansate, special create sa dureze mult ca sa existe progres si continut. Nu e in interesul nimanui sa terminati ceva ultra rapid, cu diamante sau nu, pentru ca intervine plictiseala apoi. Sunt lucruri pe care vi le zic din experienta de foarte multi ani, de regula nu le vedeti pe undeva oficial. Cum vedeti jucatorii strigand ca se lasa de joc imediat cum ceva ii nemultumeste, lucru de care eu cel putin sunt plictisit mortal, la fel, acest tip de dezvoltare nu se va schimba vreodata, e mersul lucrurilor fie ca va place sau nu.
 

frunza

Chef
Si unde e graba ? Se lanseaza un capitol pe an :) Vreti sa terminati in 2 luni ca sa va plangeti de lipsa de continut celelalte 10 cred... :D

S-a dat "speedup" la capitolele lente de inceput (ele fiind lente la acel moment din aceeasi necesitate, continut disponibil). Astea sunt capitole avansate, special create sa dureze mult ca sa existe progres si continut. Nu e in interesul nimanui sa terminati ceva ultra rapid, cu diamante sau nu, pentru ca intervine plictiseala apoi. Sunt lucruri pe care vi le zic din experienta de foarte multi ani, de regula nu le vedeti pe undeva oficial. Cum vedeti jucatorii strigand ca se lasa de joc imediat cum ceva ii nemultumeste, lucru de care eu cel putin sunt plictisit mortal, la fel, acest tip de dezvoltare nu se va schimba vreodata, e mersul lucrurilor fie ca va place sau nu.
Daca deranjeaza atat de mult comentariile, poti scoate rubrica si va fi o liniste totala. Chiar nu e nevoie sa ne certi.
N-a mentionat niciunul dintre noi ca vrem sa terminam intr-o saptamana sau 2 luni.

Plictiseala intervine si in cazul in care un capitol se lungeste prea mult. Un exemplu concret este Reina del Mar, care a avut o pauza de cativa ani (nu este un caz singular). Parerea mea este ca trebuie sa existe un echilibru, tocmai pt a elimina monotonia, plictiseala.

Daca intre capitole mai poti face o aventura, un event, poti lucra la sezoane, in timpul unui capitol nou, nu o poti face. Deci, apare plictiseala.

Fara participarea la toate aceste evenimente propuse de joc si faptul ca te ocupi strict de colectare si punerea productiilor la cladirile rasei, o perioada foarte mare de timp este “moartea pasiunii” , iar progresul si continutul de care amintesti sunt mici pe perioada capitolului, pt ca nu prea ai spatiu de manevra. Si iar apare plictiseala.

Nemultumirile sunt firesti, dar ca, Community Manager (moderator) trebuie sa accepti ca ele vor exista atata timp cat va merge jocul, indiferent daca te plictisesti sau nu.
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Dar nu va cert, doar am explicat o realitate :) Va trimit feedback-ul de fiecare data, indiferent cum il expuneti si e normal sa fiti nemultumiti de unele aspecte destul de des. Ar fi totusi de preferat sa acordati si feedback pozitiv, pe langa cel negativ (si aici ma refer in general cand dati feedback, nu doar acum), pentru ca intotdeauna e si ceva pozitiv si e la fel de important ca si cel negativ pentru dezvoltare ulterioara, iar ponderea feedback-ului pozitiv cred ca e undeva la 1% in momentul actual probabil, lucru ce evident nu reflecta realitatea. Totodata, expunerea se poate face punctual si relativ obiectiv, nu "ma las de joc" , "totul e pentru bani", etc, de aceste lucruri spuneam ca m-am plictisit de multi ani de zile (probabil si dezvoltatorii) si ca nu reprezinta ceva relevant, neputand nici macar fi luate prea in serios, atata tot :)
 

frunza

Chef
Dar nu va cert, doar am explicat o realitate :) Va trimit feedback-ul de fiecare data, indiferent cum il expuneti si e normal sa fiti nemultumiti de unele aspecte destul de des. Ar fi totusi de preferat sa acordati si feedback pozitiv, pe langa cel negativ (si aici ma refer in general cand dati feedback, nu doar acum), pentru ca intotdeauna e si ceva pozitiv si e la fel de important ca si cel negativ pentru dezvoltare ulterioara, iar ponderea feedback-ului pozitiv cred ca e undeva la 1% in momentul actual probabil, lucru ce evident nu reflecta realitatea. Totodata, expunerea se poate face punctual si relativ obiectiv, nu "ma las de joc" , "totul e pentru bani", etc, de aceste lucruri spuneam ca m-am plictisit de multi ani de zile (probabil si dezvoltatoii) si ca nu reprezinta ceva relevant, neputand nici macar fi luate prea in serios, atata tot :)
Multumesc si apreciez raspunsul tau.

Imi place jocul asta si sunt activa de vreo cativa ani. Pot afirma ca, mai in gluma, mai in serios, imi iau doza de elvenar aproape zilnic.
Momentan, chiar nu am un feedback pozitiv.
 

tvhy

Journeyman
feedback pozitiv?
da vrem mai multe eventuri subinttrante unul in altul sa nu ajunga sa se raceasca hranirea la phonixul cenusa de la precedentul
da vrem premii la eventuri numai pe diamante si de tot nimicul: ploaie de monede 5% si aprovizionare tot 5%
(unde sunt vremurile cu 4-5 eventuri/an serioase si cu premii adevarate?)
da vrem capitole noi cu misiuni cat mai alambicate si consumatoare de resurse(cum a aratat si elfenar) si fara stimulente de timp/portal etc. si daca nu folosim diamante sa nu progresam o misiune in jumatate de an
nu de alta dar sa ne creasca barba ca de aceea venim pe acest joc si nu sa ne relaxam :(
cam acestea sunt concluziile nu numai ale mele, dar si ulise, reina del mar, frunza, elfenar si aici si in alte postari le-am expus
apropo un buton cu degetul in jos(dezaprobare) mai ales catre dezvoltatori poate fi introdus?
 

Elfenar

Evoker
Hai că nu ne place direcția jocului și nu mai investim un cent în joc... să își plătească salariile cu Mana!!!

Deci să ne înțelegem pe Românește... cerințele sunt aberant de mari...pasul cu "speedup" la capitole a fost dat fiindcă se pierd mii de conturi suport care dispar după 3 luni de inactivitate fiindcă nimeni nu are atâta timp să vadă de ele și asta înseamnă că dispar mii de jucători așa din senin de pe servere......dacă eu am spus că e prea mult înseamnă că așa e și eu stiu cât am investit în joc și timp și bani deci nu mă poate contrazice nimeni că nu e așa.

Dacă asta este direcția jocului să te forțeze să bagi bani în joc atunci spun pas și cu siguranță mai sunt și alții care sunt de aceasi părere. Dacă noi nu suntem ascultați cei care ducem jocul în spate atunci înseamnă că nu se ține cont de dorințele jucătorilor deloc și asta e nasol. Nu spun eu ceva doar de dragul de a mă baga în seama pe forum...nu am spus că e imposibil de trecut capitolul cu sau fară Diamante ...am spus doar că sunt foarte mari cerințele pentru posibilitățile jucătorilor pe serverul de Romania.

Nu toți jucătorii au investit în joc deci duc lipsa de spatiu și de teleportari sau de marfă și nu au posibilitatea și poate nici timpul necesar pentru a face față cerințelor. Rugămintea noastră e că să fie reduse cerințele în ceea ce privește canitatea de mană care se cere la Jertfe grosolane fiindcă / total e nevoie de 84.000K Mană pentru 1970 Jertfe grosolane...ce e prea mult e prea mult!

Nu stiu cât timp petreceți voi cei din echipa Elvenar pe joc sau dacă jucați în mod real și nu vă faceți orașele din cod... noi cei care jucam zi de zi vedem ce e bine și ce nu pe joc și dacă postăm ceva pe forum nu o facem doar să ne pierdem timpul scriind epistole. Dacă nu suntem ascultați și nu se tine cont de doleanțele nostre ce rost mai are să fim pe joc?

Iar dacă nu stiu cei de la INNO noi jucătorii care am invetit bani în joc avem un forum international unde schimbăm păreri despre joc și dacă ne punem de acord câteva luni nu mai investim deloc în joc și mergem în concediu...prelungit poate așa INNO ia salarii cu Mană!

Gluma e gluma și mai glumim când e cazul dar acum nu e ok ce se întâmplă...daca eu întâmpin greutăți mă gândesc la cei ce nu au posibilitățile mele și atunci încep să mă întreb pentru cine e făcut acest capitol... chiar nu ai cum să termini capitolul în 1 an din cauza cerințelor mari de Mana și se poate calcula iar când vor reduce cantitățile noi ce am băgat la greu diverse în joc să nu ne suparăm?

Când nu am primit premiul de la INNO pentru care am muncit câteva ore bune...nu am mai zis nimik și nici asta nu e ok... toate datele au fost corecte pentru a primi un amarat de cadou...binemeritat. La valoarea lor e o rușine să se întâmple așa ceva!
 

frunza

Chef
In opinia mea, capitolul asta a fost tratat superficial. In conditiile in care exista jucatori care nu au implementata functia la constructor (camera hobby) si tu ceri la capitol prosperitate (prosperitate care conditioneaza bunul mers al jocului) si mai aduci si o minune pt camera hobby, este cel mai bun argument.
In viata asta totul se invarte in jurul banilor, pe lumea cealalta inca nu stiu ca n-am ajuns.
Si tot despre bani e vorba atunci cand ofertele au scoruri mari, indiferent ca vorbim despre o extindere sau de o amarata de cladire pe care o obtii gratis la academie (modernizare unitate dezlantuita etc).
Si tot despre bani este vorba atunci cand cerintele sunt din ce in ce mai mari de la un capitol la altul. Unele sunt absurd de mari si nu se justifica pt un joc in care intri sa te relaxezi.

Dezvoltatorii nu cer bani, dar plaseaza tot felul de oferte care nu au preturi rezonabile. Ei nu te obliga sa cheltui bani, dar maresc timpul pe care il acorzi pt terminarea unui capitol, incat de lehamite sa termini mai repede cotizezi din cand in cand. Deci, concluzionand la cele expuse de mine, e vorba doar despre bani. Banii n-aduc fericirea, dar te ajuta sa termini mai repede un capitol :)

Echipa Elvenar, zic io, nu are nicio vina de cursul descendent pe care il are jocul in ultima vreme. Factorul decizional il reprezinta dezvoltatorii. Ei merg pe premisa, cine vrea sa joace lejer se pliaza pe ce se ofera si merg intr-un ritm mai putin alert, jucatorii competitivi (celor care le place competitia) vor cumpara diamante sau vor fi jucatori care vor renunta la joc.

Noi sa fim sanatosi, in rest, fiecare face cum crede de cuviinta ca sa-i fie bine.
 
Sus