• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Concurs Vara în localitatea ta

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Nighthawk

Senior Forum Mod
Echipa Elvenar
Soare, ploaie, poze vrem să vedem!!!

Cum arată localitatea în care te afli vara aceasta? Cu siguranță minunat. Vrem să vedem și noi o părticică din ea și să ne spui câte ceva despre acel loc.

Atenție la cerințe! Postările incomplete nu se iau în considerare.

Ce trebuie să faci


1. Scrii ELVENAR folosindu-te de ce natura a lăsat (pietricele, frunze, crenguțe etc), fii creativ! Astfel, într-o singură poză vom vedea locul ales de tine și cuvântul ELVENAR scris tot de către tine.
2. O scurtă descriere a locului ales.

Puteți posta direct în acest topic, sub acest anunț, până pe 25 iulie, ora 23:59.

Vom premia 5 jucători cu cate 600 :diamond:

Regulament :
  • Toate postările trebuie să respecte regulile forumului (implicit ale bunului simț);
  • Puteți participa cu o singură poză;
  • Creația trebuie să fie originală și să nu se regăsească în altă parte;
  • Modalitatea de alegere a câștigătorilor: Random.org
  • Orice postați după data finală, nu va fi luat în considerare;
  • Anunțarea câștigătorilor și acordarea premiilor: 26-28 iulie.

Echipa Elvenar își rezervă dreptul de a face departajări sau retrage/modifica/adăuga premii dacă acest lucru este necesar.

Pentru eventuale comentarii/întrebări, puteți folosi topicul dedicat din secțiunea feedback. Aici se vor posta doar creațiile pentru concurs.

Mult succes tuturor!

Echipa Elvenar
 

frunza

Chef
Casa memoriala a lui Nichita Stanescu (Ploiesti) “Omul viu” care a scris atat de frumos despre dor in poezia “Inapoierea cheii”, cuvant ce nu are corespondent intr-o alta limba straina.
“Mi-e dor sa pot
sa nu-mi mai fie
dor de tine”.
Iubirea in viziunea lui Nichita Stanescu este un zbor spre infinit, un zbor intre cer si pamant care nu se opreste niciodata si care emite vibratii rezonand in acelasi acord cu persoana iubita, a iubirii de sine, a tot ce ne-nconjoara. Vorba celui “mai iubit dintre pamanteni” … “daca dragoste nu e, nimic nu e”.

Casa modesta in care a locuit si crescut Nini, are camere insiruite si luminoase, dotate cu mobilier deloc pretentios, pianul avand locul lui special amenajat si care iti atrage imediat privirea.
 

Atașamente

  • N S.jpg
    N S.jpg
    302,9 KB · Vizualizări: 166

Silviu181

Associate
O ruina acum, cu o mare istorie in spate. In imagine se regaseste fosta cladirea a INTERPRINDERII MECANICA FINA Bucuresti (zona Obor).
Din anul 1978 si pana spre sfarsitul anilor 1990 a fost sigurul producator roman de ceasuri de mana. Denumirea pe piata a fost: OREX . Traiesc o mare dezamagire ca in aceasta tara frumoasa, am avut o diversitate atat de mare de la fauna si flora, pana la modul de productie al materiilor prime si anume fabrici si inteprinderi unde lucrau mii de oameni, iar tinerii cat si batranii, unde aveau un loc asigurat pe viata de munca. Astazi au mai ramas aceste ruine ale interpinderilor intindem mana catre chinez sa ne produca ceea ce faceam si noi odinioara. Daca colega "frunza" a inceput cu istorie, m-am gandit sa continui tot cu istorie. :)
 

Atașamente

  • mf1.jpg
    mf1.jpg
    227,5 KB · Vizualizări: 86

gabrielaelf

Associate
Bătrânul TEI are mai mult de jumătate de mileniu



Celebrul arbore din Parcul Copou Iaşi ,in varsta de 551 ani este cunoscut ca fiind „Teiul lui Eminescu" ...
A fost plantat prin 1470 și este unul dintre cei mai faimoși copaci din România...



VIS EMINESCIAN

M-as fi dus sa-l caut pe Eminescu
si poate ca l-as fi gasit....

Mi-ar fi ridicat ochii catre stele
si catre florile teiului ...
si mi-ar fi scaldat fata in lumina
palida a eternitatii.

Aud cazand confete din teiul lui ...
si-l astept sa coboare sau sa urce ,
sa-mi prinda mainile intime
ca intr-o rugaciune ...
si sa-mi mangaie palmele
cu buzele fierbinti
de caldura florilor aurii.

Mi se vor agata in plete ...
boabe cafenii din teiul lui ,
dar eu voi stii ca sunt
minunea clipelor sale.

gabrielaenerusu ( Iasi - 1 iunie 1980)


poezie publicata in

revista Amprentele sufletului in ian 2017

Antologia de poezii 2017 Poeti si scriitori contemporani in Regal Eminescian

WhatsApp Image 2021-07-22 at 15.08.51a.jpeg
 

ElfGalactica

Associate
In fiecare an pe 6 August Muntele Ceahlău prinde viata cu renumita Piramida din umbra


In fiecare an pe 6 August Muntele Ceahlău prinde viata cu renumita Piramida din umbra ...

Pe 6 august in zorii zilei , umbrele muntelui se contopesc într-o piramidă spaţială. Fenomenul deși are o explicaţie ştiinţifică, dar este înconjurat şi de o aură de mister. Umbra piramidală, spaţială se produce pe muntele Ceahlău în primele zile ale lunii august şi are intensitate maximă pe data de 6, atunci când creştinii ortodocşi serbează „Schimbarea la Faţă”. Fenomenul durează circa 80 de minute în dimineaţa zilei de 6 august.

Un adevarat spectacol de joc al luminii si umbrelor care creeaza in vazduh o umbra uriasa piramidală – aproape perfectă.Este o impletire de patru umbre cu Vârful Toaca, stânca Piatra Ciobanului, Piatra Vulcanului şi Panaghia. Peste toate se suprapune lumina ce trece prin şaua muntelui. Pe 6 august, in acea dimineaţa datorită poziţiei soarelui, toate umbrele se unesc la vârf şi se creează o imagine magnifică tridimensională, ca holograma unei piramide. https://www.youtube.com/watch?v=AkT6Pa8tXLI

Muntele Ceahlău este plin de sacralitate prin faptul că, de-a lungul timpului, oamenii l-au asociat cu Olimpul Moldovei, dar şi cu istoria precreştină. Se zicea că Zamolxe, zeul dacilor ar fi sălăşluit pe acest munte. Doar Ceahlăul şi muntele Găina au o sărbătoare recunoscută a muntelui, celebrată de populaţia care i se închină o dată în an.

Informatii sursa net
WhatsApp Image 2021-07-22 at 18.03.29 (1).jpeg
http://www.montaniarzi.ro/ceahlau-muntele-sfant-din-inima-moldovei/

...Fotografia imi apartine , in zare se vede Masivul Ceahlau ,in amurg ....
 

EllaLacika

Associate
Lacul Roșu (numit si Lacul Ghilcoș) este un lac de baraj natural format in anul 1837 in timpul unei alunecari de pamant ,aflat la poalele Muntelui Hășmașul Mare, în apropierea Cheilor Bicazului, în județul Neamt .
Se spune ca o stanca pravalita din munte a blocat firul raului Bucaz si a format cu timpul lacul ce se vede acum. Ceea ce e de fapt interesant la acest lac nu e modul sau de formare, nici culoarea sa, ci aspectul sau de-a dreptul spectaculos. Deoarece aici se afla acum aproape 200 de ani o padure, lacul se oglindeste azi ca o padure scufundata. Peste tot se mai vad inca vechile trunchiuri de copaci iesind din apa.
O regiune unica in lume unde padurile de brazi vesnic verzi, aerul curat si proaspat asigura conditii favorabile de odihna. Statiunea este un adevarat paradis pentru cei care cauta recreere si odihna, transmitand prin pitorescul peisajului o atmosfera de neuitat.
WhatsApp Image 2021-07-23 at 12.00.as.jpg
 
20210723_171258_25.jpg






#Corcodușe

Corcodușele sunt, fără îndoială, cele mai "misterioase" dintre fructe.

Poporul nostru nu știe dacă le iubește sau le urăște; de asemenea, nu prea știe la ce le-ar putea folosi.

Deși Corcodușele nu par să existe în afara graniţelor ţării noastre, totuși nu ne mândrim cu ele așa cum ne mândrim cu Delta Dunării, Mioriţa, Dracula sau Hagi.

Am cel puţin 3 amici care au un corcoduș în curte. Niciunul nu poate spune cum i-a apărut corcodușul acolo; tuturor li se pare foarte plauzibilă explicaţia că le-a răsărit subit în curte. La fel am și eu… mai mulți: ce mai, produs original în România, marcă de înregistrat la OSIM.

Marea problemă, însă, este: ce facem cu ele? Ştiinţa nu a descoperit încă o utilizare clară pentru corcodușe; o ipoteză este că ar servi la acrirea ciorbelor, alții fac rahat (nu turcesc…), alții dulcețuri...

Ei, na, ce facem NOI cu ele… Le upgradăm în țuică, în răchie, că asta fac și eu. Așa că, deși nu recunoaștem, sacrificăm misterioasele fructe pe licoarea gradată.

Și astfel, vara asta, ca și vara trecută, la mine în localitate se așteaptă promovarea corcodușelor la un grad… mai ridicat.

Oare în Elvenar să fie #Corcodușe?


No, #ghine'...
 
1627149262566.jpeg

La capatul parcului Crangasi se afla Lacul Morii, o zona draga mie…

In fiecare anotimp chiar daca totul este neschimbat, perceptia este mereu alta…

Inconjurat in mare parte de o alee generoasa, de banci si lampioane frumos amenajate, acest loc te indeamna la relaxare, visare si la incarcarea bateriilor…

In anumite anotimpuri lacul este plin de pasari de balta care formeaza plauri imensi si din zona carora se aud pe fundal zgomote specifice fiecarei specii…cel mai des intanliti sunt bineinteles pescarusii care se simt aici ca acasa…

Pe acest fundal este ceva de vis, ceva care te trimite in taramuri de poveste, este magnificul apus…in urma lui cerul ramane inca colorat pana la lasarea intunericului…

Acest loc insa nu a fot asa, el are istoria sa……1985, Nicolae Ceauşescu a cerut să fie amenajat un lac de acumulare în cartierul Crângaşi, astfel încât Capitala să fie protejată în cazul în care râul Dâmbovița ar provoca inundații. El a dat ordin ca lacul să fie terminat în cel mult doi ani.

Sute de case au fost demolate, iar zeci de familii au fost nevoite să se mute. Însă, în acea zona se găsea pe atunci Cimitirul Crângaşi, precum și Biserica Sfantul Nicolae…cimitirul a fost mutat partial din lipsa timpului iar biserica a fost distrusa…se stie cat de mult ura Ceausescu bisericile si ca se considera ateu…

Astfel cu multa durere din partea celor mutati, cu multa munca si sacrificiu s-a realizat ce vedem astazi…
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus