• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Concurs Valentine's day 2023

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Zaniah

Forum Moderator
Echipa Elvenar
vallentine.png

Universul ne urează bun venit în februarie, luna iubirii, a dragostei adevărate, a sufletelor pereche. În această lună, românii au parte de două sărbători importante, ambele având drept numitor comun iubirea. Pe 14 februarie este Ziua îndrăgostiților (Valentine's Day), o sărbătoare împrumutată din Occident, in timp ce pe 24 februarie ne amintim că există și un echivalent românesc, Dragobetele.

”Poți dărui fără să iubești, dar nu poți iubi fără să dăruiești.”

Echipa Elvenar are deosebita plăcere de a vă invită la un concurs special de ziua îndrăgostiților. Pentru a participa, va trebui să preparați o cină romantică persoanei dragi care să conțină neapărat următoarele ingrediente : boboci, ochi de meduză, muguri de bumbac, umbra nopții și cochilie cu mană. Opțional puteți adăuga și ingrediente secrete pentru un plus de savoare, niște versuri sau poate o imagine care să vă inspire - limita e doar imaginația voastră. Puteți posta creațiile direct în acest topic, sub acest anunț, până pe 25 februarie.

În perioada 26 - 28 februarie vom alege 5 dintre cele mai originale rețete și le vom premia cu câte : 600:diamond::

Regulament :
Toate postările trebuie să respecte regulile forumului (implicit ale bunului simț);
Dacă dețineți unul sau mai multe conturi, puteți participa doar cu unul, altfel riscați să fiți descalificați;
Creația trebuie să fie originală și să nu se regăsească în altă parte;
Orice postare trimisă după data finală, nu va fi luată în considerare;
Modalitatea de alegere a câștigătorilor: Echipa Elvenar

Notă:
Acești termeni îi adăugați unde credeți de cuviință în cursul rețetei voastre;
Pentru eventuale comentarii/întrebări, puteți folosi topicul dedicat din secțiunea feedback. Aici se vor posta doar creațiile pentru concurs;
Echipa Elvenar își rezervă dreptul de a face departajări sau retrage/modifica/adăuga premii dacă acest lucru este necesar.

Mult succes tuturor,
Echipa Elvenar
 

frunza

Chef
Cina festiva de Valentine`s Day (Dragobete)
Mare zarva si mult freamat se aude-n sus si-n jos!
Mandrul Soare s-a oprit un pic din mers, liniste deplina e acum in Univers. Stelele au inghetat, cerul pare-acum pictat. Luna nu mai e deloc grabita, sta blocata pe orbita.

Azi la cina e festin, muzica pe un disc de vinilin si bucate fel de fel…vai, ma ia cu lesin! … daruri multe, bautura, orice tip de prajitura, toate sunt ca o “tortura”.
Felul 1
- Doi boboci de brontozaur cu ambitie de taur, perpeliti la foc domol, presarati cu umbra noptii pt fragezire, glazurati apoi cu marmura pura, tulbura vizual si te-ncarca spiritual. Zen ajungi intr-o clipita!
Felul 2
- 33 ochi de meduza tanara se pun la macerat (de nu cazi secerat) in academie la cazan si picuri putin sofran. Se adauga un cristal cules iute de-un spion si plimbat pe o strada ascendenta pana prinde-o tenta usor aramie. Pui de-o broderie (pt simetrie) de praf magic invelit in staniol (scapi si de colesterol), vanturat anterior in oracol pt a purta noroc. Un spectacol de culoare si savoare!
Desert
- 13 muguri de bumbac, spalati in fantana unui delfin, crosetati cu o lingura de zahar fin. Se adauga 3 viziuni iluzorii pt aroma dupa ce au fost cantate si descantate in ansmablul viorilor. Ingredientul secret este mana, obtinut din cochiliile de mana, stoarse inainte de asfintit si din care se toarna maxim 23 picaturi.
Toate de aseaza cu rabdare pe farfurii intinse ornate cu pietre pretioase.

Fuse, fuse si se duse cina de Valentine`s Day!
Continuarea in ziua de Dragobete cu bucate traditionale (o ciorba de perisoare, o sarma, o invartita cu nuca) ca mi s-a-nasprit limba de atatea scofeturi. :)
 
Cina de Valentine’s Day



De aceasta sarbatoare, m-am gandit cum sa iti fac, o cina de neuitat.
Ca se stie din vechime, ca la orice barbat, dragostea trece prin stomac.
Asa ca fiind cam circumspecta am inventat degraba o reteta.
O reteta minunata, prima data incercata, cu gand bun amestecata!
Priviti si va bucurati, aveti ce sa-nvatati!
Mai intai pregatim masa, cu tacamuri, farfurii si decoruri fistichii.
Apoi vaze de safir cu boboci de trandafir si discrete printre ele, cateva lumanarele.
Si acum cu bucurie, plec spre bucatarie…
Unde iute o sa fac, o gustare cu bumbac, cu bumbac inmugurit, cu vin rosu inabusit.
Iarasi felul principal va fi cu fructe de mare pregatite la foc mic, cu legume in aspic,
Peste care am pus cu grija, un ochi mare de meduza.
La asa cina bogata este musai sa ciocnim…dar nu vechiul nostru vin…
Voi servi din vechea crama, doar cochilie cu mana…mana pura, minunata, din dumbrava luminata.
Si acum vine desertul, prajitura delicioasa, ce contine ciocolata….umbra noptii dezmierdata!
Gata cina, sarbatoarea….asteptam pe indelete sa serbam de Dragobete,
Cu bucate adevarate de pe plaiuri minunate, stropite cu vinuri bune din podgorii cu renume!
 

basarab

Journeyman
CINA AMINTIRILOR

boboci, ochi de meduză, muguri de bumbac, și o cochilie cu mană în umbra nopții la care
adaugă ingrediente din amintirea gustului și aromei din

PRIMA DRAGOSTE
 

Atașamente

  • Scretul lor.jpg
    Scretul lor.jpg
    503,3 KB · Vizualizări: 52

tvhy

Journeyman
Tot fiind ocupat cu secretele alchimiei si prinzandu-ma din urma si marea escavare nu am avut timp nici de Valentine's Day si din pacate nici de Dragobete foarte bine!
Baremi premiile oferite de alchimie sau la escavare sa fi meritat, dar ti-ai gasit!
Dar totusi mi-am amintit o reteta straveche elvenariana: se iau 2-3 ochi de meduza potriviti si se amesteca doar in umbra noptii cu cochilie cu mana, bine maruntita si cu cativa muguri de bumbac si boboci de nu ma uita, se lasa bine la macerat intre Valentine's Day si Dragobete, timp in care iti tragi sufletul si mai adaugi cate un strop de iubire sau o picatura de dragoste.
Iar in seara de Dragobete se serveste cu un cocktail-frape dupa gust.
 

Hiarchas

Associate
Se iau cinci boboci de umbra noptii, se lasa la inmuiat doua ore impreuna cu sapte muguri de bumbac. Se fierb la foc mic pana devin moi si pufosi. Se lasa sa se scurga intr-un strecurator.
Se iau 300 grame de ochi de meduza, se spala bine, se condimenteaza cu piper, cardamom, coriandru si turmeric. Apoi se pun la cuptor timp de 15 minute. Se scot de la cuptor, se amesteca cu bobocii de umbra noptii si cu mugurii de bumbac si se freaca pana devin o pasta fina. Se ia o cochilie cu mana, se scoate mana din ea si se amsteca cu pasta. Se fac apoi chiftelute rotunde care se prajesc putin la tigaie pana se rumenesc. Se servesc ca atare sau pot fi servite impreuna cu o salata de cruditati.
Pofta buna!
 

adrymj

New Born
Astazi e petrecere , ca e DRAGOBETELE
facem chef si voie buna si o masa pe masura
si o sa incepem cu o tarie ca sa fie veselie
apoi la masa ne asezam ca ne e foame si sa mincam
mincare buna delicioasa de nu te mai ridici de la masa
eu am pregatit asa masa ca la nimenea
si ca aperitiv eu la ochiuri m-am gindit
OCHIURI DE MEDUZA cu salam cu cascaval si cu hrean de la borcan
si la felul principal o friptura la gratar
fripturica de BOBOCI cu garnitura de cartofi ca ne place la toti
si salata asortata , castraveti sau varza murata
un desert din COCHILIE CU MANA pe pat de banana caramelizata si in vin scaldata
vin din MUGURI DE BUMBAC ca e si afrodisiac
iar acum IN UMBRA NOPTII ne lasam in voia sortii si iubim cu voie buna si facem dragoste nebuna
 
Cina pentru seara îndrăgostiților am pregătit-o anul acesta cu mult timp înainte. Cam după Anul Nou elvenarian, am scos la treabă Lopețile de bronz din Refugiul Reginei zânelor și am ales în Grădina Reginei zânelor un loc pentru Semințele zânelor. Acolo, la lumina Razelor de lună ele au încolțit Uimitor de natural pentru a se transforma pe urmă în Flori fermecate. Însă, am păstrat câțiva Boboci pentru rețeta mea festivă.

Mugurii de bumbac au trebuit și ei să fie culeși numai după ce Sămânța de primăvară plantată de mine a prins Forță vitală sub Razele de soare și s-a transformat în Arborele festiv de mai.

Cu Ochii de meduză a fost mai dificil. Căluții de mare au încercat să mă ajute, și în Gloria celor sprinteni au găsit-o pe Mica aripioară norocoasă care mi-a adus în alai câteva meduze. Și noroc cu Sirenele verii care au cules din Paradisul sirenelor, dintre Corali și Perle, minunate Cochilii cu mană.

Din nou, Zânele nu s-au lăsat mai prejos: din Ferma nocturnă sau din Ferma diurnă, nu mai știu exact, au pregătit o poțiune de Umbra nopții amestecând Solanacee, Ambrozie și Esența nopții.

Astfel, cu toate ingredientele pregătite pe masă, am gătit cina festivă. Ca aperitiv, Cochilii cu mană à la Rockefeller, cu Germeni-savanți și gratinate cu Untură picantă. Apoi la pièce de résistance, specialitatea elvenariană Ochi de meduză la cuptor cu garnitură de Muguri de bumbac și Ciuperci pentru aliaj. Bobocii de Flori fermecate i-am păstrat pentru desert, o altă specialitate a Elvenarului, Savanariene - Boboci cu Umbra nopții, presărate din belșug cu Pulbere zburătoare fină. Un deliciu! Cina s-a încheiat cu multă dragoste, răsplata adevăratului desert așteptat de amândoi :).​

Happy Valentine’s Day! Un Dragobete fericit!
 

Zaniah

Forum Moderator
Echipa Elvenar
Concursul a luat sfârșit și, cum am promis, revenim cu lista câștigătorilor.

Cei 5 câștigători sunt:

frunza
Floricica mea
viorica2019
adrymj
tvhy

Vă mulțumim pentru participare și vă așteptăm cu drag la concursurile viitoare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus