• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Concurs Trolerul cu amintiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Zaniah

Forum Moderator
Echipa Elvenar

Amintiri%20de-o%20var%C4%83.jpg

La munte sau la mare
În ploaie sau la soare...
Cea mai hazlie întâmplare
:cool:

Ne-ar face o deosebită plăcere să ne descrii o întâmplare cât mai haiosă petrecută într-unul din concediile sau vacanțele tale. Postarea poate fi însoțită și de imagini sau videoclipuri, expusă în versuri sau în proză.
Puteți posta direct în acest topic, sub acest anunț, până pe 17 august, ora 23:59.

Vom premia 10 din cele mai haiose întâmplări cu câte 300:diamond:.

Regulament:
  • Toate postările trebuie să respecte regulile forumului (implicit ale bunului simț);
  • Puteți participa cu o singură postare;
  • Creația trebuie să fie originală și să nu se regăsească în altă parte;
  • Modalitate de alegere - echipa Elvenar;
  • Orice postare după data finală, nu va fi luată în considerare;
  • Anunțarea câștigătorilor și acordarea premiilor: 18-20 august 2023.
Echipa Elvenar își rezervă dreptul de a face departajări sau retrage/modifica/adăuga premii dacă acest lucru este necesar.

Pentru eventuale comentarii/întrebări, puteți folosi topicul dedicat din secțiunea feedback. Aici se vor posta doar creațiile pentru concurs.

Mult succes tuturor!
Echipa Elvenar

PS
Să vă spun a mea-ntâmplare
Petrecută acu doi ani:
Am plecat din izolare
Pe o insulă de basm.

Erau fete, era soare,
Inima-mi era de foc...
Dar văd nene cu stupoare
C-aveam slipul pus pe dos.

Am intrat să-l schimb în mare...
!!! M-am trezit cu crabu-ntre...
Amintirea m-a marcat!
Pescărușul l-a furat!
Crabul este împăiat!
Sâc! Și-n troler l-am băgat.
 

frunza

Chef
Cea mai hazlie intamplare... la mare!

Zi frumoasa de vara. Soare torid, mare calda, nisip fierbinte. Dupa atata tolaneala pe sezlong si o lene ajunsa pana-n oase, eu si sotul meu, ne hotaram ca trebuie sa ne luam calabalacul si sa ne ducem spre hotel. Intreb preventiv cu un zambet pe toata fata:
-Nu-i asa ca avem cardul la noi?
El, usor incruntat din cauza unei raze de soare ce juca pe fata lui si nu din cauza mea:
-Il avem, dar stii ca aici e totul all inclusive?
Eu suspinand si privindu-l gales:
-Am vazut la magazinul hotelului niste costume de baie super, super misto. Cele mai frumoase din lume.
Incepe sa rada:
-Pt tine, tot ce vrei sa cumperi e cel mai frumos din lume.
Zis si facut. Eu ma opresc la magazin, el pleaca spunandu-mi din mers:
-Iti las usa descuiata. Intri direct, poate sunt la dus.
Dau navala pe usa magazinului, cu o fata ca o luna plina, toata numai zambet si-mi iau ce chitisem io pe acolo. Desigur ca nu era vorba doar de costumul de baie :)
Ma urc repede in lift, ajung la etaj si ma indrept rapid spre camera. Intru, descarc sacosele de cumparaturi pe pat si cu un glas cristalin zic:
-Iubire, vino repede sa vezi ce-am luat! incep sa fredonez si sa ma invart cu o rochiteica abia achizitionata, mandra nevoie mare si fericita.
De pe balcon, apare un barbat.
Vaaai, barbatul ala nu e sotul meu. Inghit in sec, fac ochii mari si cuget “oare sa strig? “
Trec cateva secunde si din baie apare si-o femeie. Am inghetat. Zic in sinea mea, cre`ca se lasa cu paruiala.
S-a facut o liniste incat si-un tantar daca flutura din aripi, era imposibil sa nu-l auzi. Incepem sa zambim toti trei, eu precipitata imi cer scuze si le spun ca din viteza am gresit camera. Intelesesera din prima. Ea m-a ajutat sa strang cumparaturile si sa le indes in plase. Seara ne-am intalnit la cina, le-am facut cunostinta cu sotul meu si apoi am mers pe terasa unde am depanat tot felul de povesti.
 

Atașamente

  • 2mare.jpg
    2mare.jpg
    337,2 KB · Vizualizări: 43
  • 3mare.jpg
    3mare.jpg
    112,5 KB · Vizualizări: 44

tvhy

Journeyman
Intr-un concediu ce-mi vine si ii propun sotiei sa facem ocolul la barajul X ...pe jos. Mai fusesem in copilarie intr-o asemenea aventura, dar cu ... masina! Si ii spun:
-Draga, hai sa mergem pe jos si sa inconjuram barajul. Mai mult de 3-4 ore nu ne ia.
Saracuta de buna crezare a acceptat.
Toate bune si frumoase. Am luat o cursa din localitatea unde eram cazati care ne-a dus si 10 KM pe malul drept al barajului. Era ora 10:00 si voiniceste am luat-o la pas stiind ca seara la ora 18:30 aceeasi cursa ne aducea inapoi. Am admirat noi frumusetile naturii, peisajul, cascadele si dupa vreo 3 ore am inceput sa ne intrebam de ce nu am ajuns la coada barajului? Eu ii tot spuneam sotiei ca acum imediat trebuie sa ajungem la coada barajului si sa facem stanga ca sa ne intoarcem. Dar a mai trecut o ora pana am ajuns sa ne intoarcem, deci 4 ore si cum mai aveam doar aproape 4 ore ne intrebam daca vom reusi sa ajungem la timp si sa nu pierdem cursa de intoarcere (pe vremea aceea nu exista telefon mobil). Dupa nici un km s-a terminat si asfaltul si a inceput un drum pietruit/prafuit (acest aspect nu l-am mai retinut de la precedenta mea aventura din copilarie!). Si asa am lasat deoparte si admiratul peisajului si pauza de masa (am servit pachetelul mergand) si, chiar daca nu mai puteam, am luat-o serios la trap ca sa ne incadram. Am ajuns cu 5 minute inainte de a pleca masina. Daca am fi pierdut-o ar mai fi trebuit sa mergem tot cam atatia km cati facusem ocolind barajul ca sa ajungem la locul de cazare(probabil spre dimineata).
Ale tineretii valuri si ale copilariei amintiri. :)
Partea proasta este ca acum si cu masina greu te mai incumeti din cauza ursilor! :(
 

badrela

Enchanter
Pai , sa fi fost acu' vreo doua veri trecute , in Istanbul! Cotrobaiam orasul a cunoastere , uneori din masina ....bancheta din spate , locul meu preferat. Retina imi developa cu viteza catorva cai putere , cladiri sclipicioase cu arhitectura de Marte . Apoi , pe ,,film,, , se nimerea si cate o Moschee , ce ma destepta a realitate, lasand Martele printre celelalte astre si coborand la baza solului , a plecaciune ! Sa-mi fi fost urcusul si coborasul asta , cam de cateva lifturi rapide , ca daca nici turcii nu stau bine la Moschei ,cladiri extraterestre si rahat , atunci .....poate arabii! .....de ma lua vertiju' , cu frezoane cu tot , ca nici mama Zenului nu ma putea aduce pe orizont! Oricum , imi cautam cu ambitie echilibrul , cand , fix pe banda alaturata , o masina dadea sa mearga imitand viteza masinii in care ma aflam , sa formeze paralelu' . Nimic chiar anormal , pana m-am uitat la marca masinii. M-a facut sa tresar in prima faza , dupa care sa ma podideasca o umezire a globului ocular ! Fix ca era o Dacie ! O Dacia 1300, alba , si romaneasca! M-am uitat la sofer : avea un inceput de dinozaur chiar si peste masca ce-i acoperea juma' de chip , protejandu-l de multe. Spun asta , pentru ca imediat m-am uitat pe bancheta din spate ! Aglomeratie mare! Doua capre , la propriu , se clatinau nevinovate si .....se uitau la mine prin geamul masinii , de mi-a picat gura pana-n barbie , provocand instant curentul in cardasie cu geamul deschis !N-am rezistat! Am scos telefonul , si am reusit sa imortalizez mistocimea ! Pentru o clipa , m-am simtit acasa ! In inima Istanbulului , am intalnit un pic de Romanie .....si asta m-a facut sa uit de cotropirile trecute dintre noi si turci!
received_288921419062542.jpeg
 

Zaniah

Forum Moderator
Echipa Elvenar
Concursul a luat sfârșit și, cum am promis, revenim cu lista câștigătorilor:
  • badrela
  • frunza
  • tvhy
Vă mulțumim pentru participare și vă așteptăm cu drag la concursurile viitoare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus