• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Concurs Sărbătoarea gătitului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Recipe contest banner 2022.png


Dragi oameni și elfi,

Sunteți invitați să participați la Sărbătoarea Elvenar!

Am creat un concurs care vă va testa abilitățile de gătit, creativitatea și prezentarea.

Ce să fac? Trebuie să recreezi o rețetă pe care o iubești din lumea Elvenar. Postează o fotografie cu mâncarea inspirată de Elvenar și scrie cum ai făcut-o (lista de ingrediente și pașii pentru a o crea).

Programul competiției:
  • 2 iunie: Începutul competiției
  • 23 iunie: Sfârșitul competiției
  • 28 iunie: Anunțăm câștigătorii finali!

Premiile!

Fiecare concurs are nevoie de premii!
  • Premiul I: propriul nostru șorț InnoGames! De asemenea, 3500 de diamante
    InnoApron.jpg
  • Premiul II: 2500 de diamante
  • Premiul III: 1500 de diamante
  • 5 finaliști selectați aleatoriu vor primi 500 de diamante fiecare
  • Primii 3 jucători vor câștiga și o clădire Tarabe cu prăjituri, plus șansa de a fi prezentați pe platformele noastre sociale!
    A_Evt_May_XX_Cake_Counter1_1_0000 (1).png
  • Toți jucătorii care participă vor câștiga titlul de forum „Chef”!

Câștigătorii vor fi desemnați dintre toate înscrierile corecte până la sfârșitul concursului, pe baza abilităților voastre de gătit, a execuției creative și a prezentării generale.*
*Se aplică condiții, vă rugăm să consultați regulamentul concursului pentru mai multe informații.

Regulile concursului
  • Înscrierile trebuie să fie compuse dintr-o poză (dimensiune minimă 600 x 600 - trebuie să fie vizibilă!) și o listă de ingrediente cu măsurători. Dacă doriți, puteți adăuga o scurtă descriere despre cum se face.
  • Înscrierile pentru concurs pot fi trimise până pe 23 iunie, ora 23:59 CEST.
  • Fiecare persoană poate intra în concurs doar cu o singură înregistrare. Înregistrările multiple vor fi descalificate.
  • Dacă câștigați un premiu în cadrul evenimentului, acesta poate fi acordat numai contului care a câștigat pe Lumea voastră de joc. Participarea pe mai multe Lumi este considerată înșelăciune și va duce la descalificare.
  • În cazul în care nimeni nu îndeplinește criteriile concursului, premiile nu vor fi acordate.
  • Membrii echipei Elvenar și alți afiliați InnoGames nu pot participa la acest concurs.

Vă rugăm să folosiți topicul dedicat pentru a discuta și a vă bucura de competiție!

Toate cele bune,
Echipa Elvenar
 

frunza

Chef
Tocanita Elvenar cu dovlecei, morcovi si unurium

-se ia un sac de cereale si se amesteca cu pietre pretioase maruntite in ambasada gnomilor pana cand se obtine o pasta omogena; Magul Florilor are sarcina de a pastra acest ingredient in cercul de meditatie pana cand cantaretul la harpa Elvarian termina 3 sonete, s-alunge spiritele malefice.

- morcovii si dovleceii (culesi dimineata de pe camp) se toaca in cuburi, se zvanta usor in Centrul de vant; se amesteca cu bucati de cristal in fabricile lustruite si apoi driadele otravitoare picura cu pipeta otrava dulce pt aroma si culoare.

- se adauga flori albastre din Copacul Iluminarii pt linistirea sufletului si limpezirea gandurilor, se lasa juma` de zi in Turnul Luminii sub supravegherea unui observator atent, apoi in fabricile rafinate Printesa Floare completeaza cu unurium in asa fel incat florile copacului sa-si pastreze culoarea albastra.

-toate acestea se pun intr-un ceaun confectionat in turnatoria de cupru si se fierb la foc mic.

-vrajitoarea din coliba, calare pe matura, se-nvarte pe deasupra ceaunului de 3 ori, il plimba cu Sorena Gentila in jurul lumii in 3 minute si arunca o mana de praf magic pt un dans frenetic al papilelor gustative.

Senatul avansat da startul la petrecere.
 

Atașamente

  • Frunza Concurs.jpg
    Frunza Concurs.jpg
    273 KB · Vizualizări: 169
Prăjitură Lava Cake - Vulcanul delicios

Ori de câte ori deschid jocul pentru a-i conduce pe elfii mei, îmi cad ochii pe clădirile mele ridicate la ultimul nivel cu mari trude. Fabrica de cristale a dunelor, Fabrica de praf magic a goblinilor dar mai ales Fabrica de oțel a gnomilor îmi provoacă o poftă bruscă de prăjitură lava cake sau, cum îi spun eu, vulcan delicios. Așa că senzația vizuală din acele clădiri, acele scurgeri neîntrerupte de oțel topit sau mixerul pentru praf magic, m-au trimis imediat în bucătărie și v-am pregătit această bunătate.

Elvenar Lava Cake - Floricica mea-final.jpg


Ingrediente:

- 80 g ciocolată albă (eu am folosit tablete de ciocolată Heidi: Pure Creamy White);
- 80 g ciocolată neagră (tot tablete de ciocolată de la Heidi: Dark Extreme 85% cacao);
- 100 g unt + încă puțin pentru a unge formele;
- 40 g zahăr pudră (e mai bun zahărul decât praful magic, părerea mea);
- 100 g de făină albă;
- 2 buc ouă (de găină din lipsă de phoenicși);
- 1 linguriță esență (elixir) de rom;
- 1 linguriță esență (elixir) de portocale;
- 2-3 linguri rase nucă de cocos (nu am mai găsit pulbere zburătoare fină).

Mod de preparare:

Pasul 1: Topim ciocolata albă în baie de aburi (bain-marie) și adăugăm treptat 50 g de unt. Amestecăm până se topește compoziția. Odată topită, o lăsăm deoparte să se răcească.

Pasul 2: Procedăm la fel ca la pasul 1 și cu ciocolata neagră.

Pasul 3: Luăm vasul cu ciocolata albă de la răcit și adăugăm 1 ou și amestecăm bine. Pe urmă adăugăm 20 g de zahăr pudră, câteva picături de esență de portocale, 2 linguri cu vârf (50 g) de făină albă, o lingură rasă de nucă de cocos și amestecăm încet.

Pasul 4: Repetăm ca la pasul 3, doar că punem esență de rom în loc de esență de portocale și adăugăm circa 2 linguri rase de făină treptat, fiind atenți să păstrăm compoziția moale.

Pasul 5: Luăm 2 forme ramekin, le ungem bine cu unt, le tapetăm cu făină și cu puțină nucă de cocos. După aceasta le umplem cu cele două compoziții, mai întâi până la jumătatea formei cu cea din ciocolată neagră, apoi până sus cu cea din ciocolată albă.

Pasul 6: Punem formele în cuptorul preîncălzit la 180°C pentru 12 minute sau până se formează pereții prăjiturii, în funcție de dimensiunea formei. E de preferat să testăm timpul de coacere.

Pasul 7: După ce scoatem formele din cuptor cu mare grijă (deoarece vor fi foarte fierbinți), încercăm cu un cuțit să verificăm ca marginile să nu fie prea lipite de pereții formei. Răsturnăm pe o farfurie = ținem pumnii strânși - și tăiem cu un cuțit. Ornăm la sfârșit cu nucă de cocos.

Poftă elve-bună!
 
Spuma de capsune, facuta la Conacul de turta dulce, cu ajutorul unei zane si ajutorul unor lucratori de la Fabrica de acadele. :cool:

Ingrediente:

Dragoste Infinity :*
400 grame de capsune, mixate intr-un elixir delicios
200 grame de zahar, facut din cristale maruntite
5 albusuri de ou de Phoenix
Un praf de zane si putina magie.
o capsuna si 7 frunze magice de menta

(Capsunele mixate/pasate se amesteca cu zaharul si se dau in clocot pana se formeaza un sirop mai gros.
Se bat albusurile cu un praf de sare, se adauga treptat din sirop, continuam sa mixam, se face o spuma minunata care tot creste ca un norisor.)

Ii trimit mamei mele o portie si ei, prin intermediul Zanei Zanelor, in Taramul de Dincolo.
Te iubesc!

IMG-20220607-WA0001.jpg
 

Orco

Chef
Snitele razboinice

Razboinicii orci au nevoie de energie pentru luptele grele pe care le duc la Turla si Turnir, mancarea lor preferata este carnea asa ca am pregatit pentru ei niste snitele care sa le satisfaca pofta nesfarsita de carne.

Pentru reteta de snitele avem nevoie de:

Carne
Oua
Faina de grau
Pesmet
Sare

Reteta este simpla se sareaza carnea dupa care se da pe rand prin faina alba,ou si pesmet dupa care se pun la prajit.
rththrthrthr.jpg
 
Tortul făcut la Hanul Zânelor cu ajutorul unui bucătar de la Barca zburătoare care a făcut doar blatul ,

Ingrediente Blat : 2 ouă (50 g) + 25 g zahar tos + 25 g faina (+ vanilie + sare) – adica faina si zaharul sunt in cantitati egale si adunate cantaresc cat ouale.
Mod preparare Blat:
Vasul in care se bate spuma trebuie sa fie curat, uscat, degresat (spalat cu detergent de vase si clatit bine). La fel si telul sau paletele mixerului. Este important sa testati fiecare ou, spargandu-l deasupra unui pahar curat si inspectandu-l temeinic: sa aiba galbenusul intact, albusul sa aiba tinuta, sa fie gelatinos. Un ou care miroase rau sau are albusul apos poate fi alterat si trebuie aruncat la gunoi. Astfel nu riscati sa le stricati si pe celelalte din castron. Daca albusul din pahar este ok, poate fi transferat peste celelalte din vasul in care se va bate spuma. Galbenusurile se colecteaza separat, intr-o ceasca sau intr-un bol mai mic.

Peste albusurile din castron am adaugat un strop de sare si am inceput sa le bat cu mixerul, la viteza mare. Cand s-a format o spuma tare am inceput sa adaug in ploaie zaharul tos – in 2 etape. Tot acum am pus si vanilia (zahar vanilat sau miezul de pastaie). Am batut in continuare spuma pana ce aceasta a devenit densa si lucioasa si am vazut ca zaharul tos s-a dizolvat (se poate testa si cu mana luand putina spuma intre doua degete si frecandu-le – daca nu se ma simt granule de zahar este OK).
Am adaugat toate galbenusurile deodata si am mai mixat scurt (30 de secunde) pana ce acestea au fost bine incorporate in spuma. Gata cu mixerul! Ultima etapa se va face cu spatula sau cu lingura.
Am cernut faina direct desupra castronului cu spuma si am incorporat-o cu ajutorul spatulei, cu miscari lejere de sus in jos (nu am amestecat circular). Nu se insista foarte mult in acesta etapa! Ideea e sa nu ramana „pungi” de faina neincorporata. Daca faceti un pandispan cu cacao, acum este momentul sa puneti si pudra de cacao, Imediat am turnat compozitia in forma tapetata cu hartie de copt (sau unsa cu unt si tapetata cu faina) si am nivelat-o usor cu spatula. I-am facut „pereti” de hartie mai inalti ca sa aiba unde sa creasca la copt: Am introdus forma imediat in cuptorul incins la 170 C cu ventilatie si am lasat-o la copt 25 de minute. I-am facut testul cu scobitoarea si, fiind un blat destul de inalt, aceasta a iesit usor umeda. Am mai lasat blatul alte 5 minute la copt – in total au fost 30 de minute.

Mod preparare Tort:
Am pregătit blatul im trei straturi egale , fiecare strat ( foaie de blat) se siropeaza cu o pensula după ce este așezat în farfurie sau tavă, am așezat primul strat de blat , am primul strat de crema și tot așa pana la ultimul strat de blat și crema, Se lasă 5 minute sa se așeze crema şi se adaugă ornamente după bunul plac.
IMG_20220611_180050.jpg
 

Atașamente

  • IMG_20220611_180050.jpg
    IMG_20220611_180050.jpg
    984,2 KB · Vizualizări: 50
ANIVERSARE …..7 ANI DE ELVENAR!



Dupa ce am primit cu mult drag piticii in orasul meu, am fost incantata sa observ cat de harnici si priceputi erau in cultivarea fructelor si legumelor.
Vrand sa beneficieze de ospitalitatea cu care i-am primit, unii au dorit sa se stabileasca aici. Pentru a-mi multumi, au vrut sa ma surprinda cu un festival al recoltei, unde vor pregati multe retete delicioase.
Una dintre ele este faimoasa supa a priceperii si painea-tremurici, care au fost vedetele festivalului.
Aceaste retete m-au inspirat sa pregatesc delicioasa supa crema de dovleac cu crutoane pe care o voi prezenta cu ocazia acestei aniversari!



SUPA CREMA DE DOVLEAC CU CRUTOANE

INGREDIENTE:


300g dovleac si 150g morcov curatate si taiate cubulete
100g ceapa tocata marunt
4-5 linguri ulei
400g de apa
2 catei de usturoi feliati
sare, cimbru si piper

MOD DE PREPARARE:

Intr-o cratita incapatoare se pune uleiul, ceapa si morcovul si se lasa la calit cam 5-6 min. Se adauga usturoiul feliat si se mai lasa un minut impreuna cu celelalte ingrediente pentru a-si dezvolta aroma.
Se adauga apoi dovleacul, se potriveste de sare si mirodenii si se adauga apa care trebuie sa acopere toate legumele.
Se fierbe la foc mijlociu pana cand legumele sunt moi, bune pentru pasat.
Se paseaza legumele si se lasa supa sa se racoreasca….intre timp prepar….


CRUTOANE FRAGEDE CU MIRODENII LA CUPTOR

2 felii de paine taiate cubulete sau cum doriti
50g ulei, 3 catei de usturoi, cimbru, rozmarin, sare si piper.
Acestea se amesteca bine intre ele, apoi cu painea si se dau la cuptor timp de 20 min la temp. de 200⁰C sau pana cand se rumenesc.

Supa se pune intr-un castron si se presara deasupra crutoanele!



POFTA BUNA tuturor oaspetilor veniti la aniversarea ELVENAR!

287530081_420471429937787_9000989641070618446_n.jpg
 

pac67

Apprentice
Cu ocazia sarbatorii Elvenarului , care a implinit 7 ani , unii oraseni veniti la festivitate , in Piata pelerinului au nevoie de o mancare delicioasa , care sa ii bucure .
Clatitele elvenare cu dulceata fina obtinuta din turniruri nu dau gres niciodata .

Ingrediente :
50 ml ulei din mana , demn de a fi prajit ,
o lingurita de vanilie castigata de la Negustorul ocupat mereu ,
o lingurita de zahar maruntit fin in Atelierele magice ,
400 grame de faina de praf magic ,
4 oua de la Phoenixul Amurgului ,
60 grame de unt topit cu ajutorul Phoenixului de Foc ,
600 ml lapte rece si purificat in Piramida purificarii ,
500 ml apa extrasa de orcii cei mai voinici din Izvorul termal al tineretii si
un praf de sare din Labirintul materiei obscure .

Magia pregatirii :
Reteta secreta , ca si alte secrete ale orasului , salasluiste pictata de vrajitoare iscusite in Cartea secretelor .

Faina o adaug in castronul de marmura , obtinuta in Fabricile de marmura , in care am amestecat, ajutata si de Zeita dorintelor , continutul format din galbenusuri , albusuri si sare . Apoi amestec incet , impreuna cu Ursul brun si adaug treptat laptele rece , apoi apa .
Bufnitele de iarna vigilente vin cu untul topit ,vanilie si ma ajuta sa amestec iar .
In Centrele de logistica pentru Elvenada mixez apoi computerizat intregul continut .
In Fantana festiva se face mixajul final , obtinand un aluat impresionant , matasos .
Torn in otelarii cate un pic din aluatul obtinut , unde pe fiecare mic taler uns obtin cate o clatita elvenara . Apoi Ursul brun le unge cu dulceata castigata in turniruri .

Pofta mare sa avem !
Clatite elvenare cu dulceata din turnir.jpg
 

T3z3U

Chef
Damen Caprice (Capriciul Doamnelor) - prajitura cu caise si bezea crocanta

Aluat dospit:
220 g faina
110 g unt gras (cu min. 80%)
4 g drojdie uscata
120 ml lapte caldut
25 g zahar
5 galbenusuri
coaja rasa de la o lamaie
1 plic zahar vanilat Bourbon
un praf bun de sare

Umplutura:
600 g caise curatate de samburi
80 g zahar
1 plic zahar vanilat Bourbon

Bezea:
6 albusuri
un praf de sare
300 g zahar
zeama de la ½ de lamiae

Am încălzit ușor laptele, l-am amestecat cu zahărul și drojdia apoi am lăsat totul deoparte 5 minute.
În castronul mixerului am pus făina, untul moale, sarea, gălbenușurile, coaja rasă de lămâie și vanilia. Peste ele am turnat laptele mixand totul 2-3 minute.
Intr-o tavă (20x30cm) tapetată cu hârtie de copt am turnat aluatul moale și l-am nivelat cu spatula, apoi am acoperit tava cu folie de plastic și am lăsat aluatul la dospit circa 45 de minute.
Am scos sâmburii caiselor, le-am tăiat în felii și am turnat zahărul peste ele.
In cuptorul preîncalzit la 170 C, am introdus tava cu aluat și am precopt-o 20 de minute.
In acest timp am pus albușurile în castron, am adăugat un strop de sare și am început să le bat la viteză mare. Când spuma a crescut în volum am adăugat tot zahărul precum și pe cel vanilat. Am continuat baterea vreo 5-6 minute. Am picurat treptat și zeama de la 1/2 de lămâie.
Am scos blatul din cuptor și am redus temperatura la 120 C. Peste blat am distribuit mai întâi feliile de caise cu tot cu zeama lăsată. Blatul fierbinte va absorbi acest suc dulce.
Peste caise am aranjat stratul gros de bezea si am reintrodus tava în cuptor pentru 40 de minute.
praji.jpg

Gata! Așa arată această minunăție!
Să vă mai povestesc cât de fină și aromată este?
Mai bine nu vă stric surpriza si vă las să o faceți singuri ca să vă convingeți.
 

czapuc

Chef
Iniţial, eu şi ajutorul de cofetar (fata cea mică) am încercat să facem macaron beton.
Pentru că nu ne-au ieşit cum trebuie (beton la propriu, nu la figurat), am trecut la planul b): brioşe elvenariene cu ciocolată.

Ingrediente:
200 g făină (din grâne de la Câmpul de cereale al piticilor = capitolul 11)
50 g zahar pudră cu aromă de vanilie (adică pulbere zburătoare fină)
25 g cacao (se obţine la Agricultură de către elvarieni = capitolul 15)
1 plic praf de copt (cunoscut şi ca praf magic)
1 praf de sare (cea mai bună este sarea de mare de la Paradisul sirenelor)
150 ml ulei (din floarea soarelui recoltată la Ferma diurnă a zânelor = capitolul 7)
40 ml lapte (de la oiţa viselor din Ferma nocturnă a zânelor = capitolul 7)
3 ouă (de phoenix din cenuşă, ca să nu se ardă brioşele)
30 g fulgi de ciocolată (una dintre delicatesele delicioase aduse de Navele Ghildei Gurmeților = capitolul 17)

Prepararea:
Într-un vas se adaugă ingredientele uscate (făina, zahărul pudră, cacaoa, praful de copt şi sarea), apoi se adaugă ingredientele umede (uleiul, laptele şi ouăle).
Se amestecă cu telul până se obţine un aluat lucios sau se foloseşte mixerul la viteză mare timp de 2 minute.
Din fulgii de ciocolată se păstrează o lingură rasă pentru ornat, iar restul se încorporează uşor cu telul în aluat.

Se preîncălzeşte cuptorul la 180 grade C.
În acest timp, se iau 12 forme (din hârtie de copt sau silicon) şi se aşază pe o tavă (de preferat una specială pentru brioşe).
Aluatul se repartizează cât mai uniform în formele de copt.
Fulgii de ciocolată rămaşi se presară deasupra fiecărei forme.
Se pune tava în partea de mijloc a cuptorului şi se lasă circa 20 - 25 minute (24, în cazul nostru).
Brioşele se lasă la răcit în forme, adică se scot din forme după răcirea lor completă.

Poftă magică!

briose.jpg
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Competiție închisă!

Vom verifica toate înscrierile și vom desemna toți câștigătorii în câteva zile!

Vă mulțumim tuturor pentru participare!
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Lista câștigătorilor:

Vă vom contacta noi în legătură cu premiul vostru sau va fi adăugat direct în cont, după caz.

Jucătorul de pe locul I, care a câștigat și obiect - te rog să îmi trimiți un mesaj privat ( mie @Elmer Fudd ) aici pe forum, cu numele complet și adresa (de asemenea completă și de preferat cu tot cu codul poștal al străzii) unde dorești să îți fie trimis premiul. Datele vor fi transmise sediului InnoGames, urmând să primești acel pachet din Germania, motiv pentru care va dura o perioadă până vei intra în posesia acestuia.

Mulțumim tuturor jucătorilor care au participat la Sărbătoarea gătitului!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus