• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Piata Cufarelor

Salador

Evoker
As vrea sa descriu un sistem de schimb puncte de cunoastere numit "Piata Cufarelor".
Cel mai bine e sa descriu un exemplu:
Sa presupunem ca vreau sa modernizez Abisul Auriu la nivel 8.
Verific aici. cate puncte de cunostere se obtin in urma modernizarii Abisului la nivel 8 si fac un program:

Scriu un mesaj adresat fratiei cu titlu: "Salador-Abisul Auriu".
Continutul mesajului este numarul de puncte de cunoastere pe care le obtii in urma modernizarii unei minuni e.g. pentru cazul nostru, daca modernizezi Abisul la nivel 8:

Salador-Abisul Auriu
20**
15*
10*
10
5
5

unde "*" reprezinta numarul de fragmente de rune pe care le obtii daca donezi acel numar de PC.

Dupa ce mesajul e trimis fratiei oricine poate "ocupa" una din pozitiile libere.
e.g. dodolino vede mesajul meu si vrea sa doneze 20 pc minunii Abisul Auriu, atunci copiaza mesajul meu, se trece in drept cu 20** retrimite mesajul si doneaza 20 pc Abisului meu, astfel mesajul lui va arata astfel:

Salador-Abisul Auriu
20** dodolino
15*
10*
10
5
5

Si asa mai departe pana se ocupa toate numerele.
Dupa ce s-au ocupat toate numerele, titularul mesajului, e.g. Salador, are datoria sa umple toate pc ramase incat sa modernizeze minunea.
Odata modernizata minunea, fiecare din cei care au completat mesajul primesc inapoi exact cat au pus + fragmente de rune.

Avantaje:
1. Titularul "plateste" cu 20% mai putin pentru modernizarea minunii.
2. Cei ce doneaza primesc in plus fragmente de rune.
3. E un ciclu de ajutorare reciproc, in care cine primeste si da mai departe.
4. Nu se risipeste nici un PC din cufarele minunii.
5. Se elimina strainii din minuni.

Reguli:
1. Cand se completeaza un mesaj "Piata Cufarelor", trebuie sa aveti punctele de cunostere pregatite sa modernizati minunea (-20%), toata treaba nu ar trebui sa tina mai mult de 1-2 zile.
2. Donati EXACT cate pc obtineti din cufar.
1. Nu exista obligatia de a participa, dar este suficient ca doar 6-7 participanti activi pentru ca sistemul sa functioneze.

Sursa.
 
Sus