• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Anunț O reflecție asupra migrării capitolelor

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer

Informații actualizare


Dragi Oameni și Elfi,

În ultimele două luni, am executat și finalizat o migrare foarte complexă a capitolelor, vizând unii jucători aflați în capitolele inițiale ale jocului. Astăzi am dori să încheiem acest subiect împărtășind cu voi o reflecție asupra întregului proces.

Puțină istorie, pentru context

La sfârșitul anului 2022 am actualizat arborele tehnologic din primele capitole ale jocului. Obiectivul a fost de a îmbunătăți experiența noilor jucători și de a oferi un acces mai ușor și mai distractiv la Elvenar.
A fost o schimbare foarte reușită, iar toți jucătorii noi au început din acel moment să experimenteze jocul cu arborele tehnologic actualizat.
Încă mai aveam câțiva jucători cu vechea versiune a jocului, deoarece au început să joace înainte de această schimbare, dar am crezut că, în timp, aceștia ar fi progresat rapid peste capitolul 5.
Acest lucru nu s-a întâmplat cu adevărat pentru toți, și încă mai aveam jucători blocați în versiunea neoptimizată a acelor capitole inițiale.
De aceea, în ultimele două luni am simțit nevoia să migrăm aceste conturi către noul sistem. Ne-am dorit cu adevărat ca toată lumea să experimenteze jocul în cel mai bun mod posibil.

Un proces de migrare foarte complex

Din punct de vedere tehnic, realizarea acestei migrări a fost foarte complexă. Acesta este și motivul pentru care am făcut-o în mai multe etape, cu o mulțime de teste pe serverul beta. Am vrut să reducem la minimum orice posibilă problemă.
În general, am reușit să finalizăm migrarea și să nu avem prea multe probleme, dar unele probleme totuși au apărut.
Una dintre cele mai deranjante a fost legată de faptul că Turla nu a fost accesibilă imediat după una dintre primele etape ale migrației. Am reușit să corectăm rapid acest lucru. Datorită abordării noastre eșalonate, a fost posibil să limităm numărul de jucători care s-au confruntat cu această problemă și să îmbunătățim procesul de migrare înainte ca problema să se extindă mai mult.
A doua problemă deranjantă a fost legată de ordinea de producție în Academia de Magie. Acest lucru s-a întâmplat atât pe Beta, cât și pe Live, în momente diferite. În primele două rânduri, a fost un eveniment neașteptat și nu ne-a fost posibil să vă avertizăm în avans.
Ultima dată, când am observat-o în versiunea Beta, am reușit să o corectăm înainte de a ajunge în versiunea Live a jocului și i-am informat în avans pe jucătorii Beta despre această remediere.
Recunoaștem că această ultimă problemă a fost destul de frustrantă, chiar dacă s-a limitat la un singur ciclu de producție al acestor articole, și ne cerem scuze din nou pentru confuzia generată.
Am avut, de asemenea, câteva probleme suplimentare foarte limitate. Cum ar fi una care a afectat unii jucători de pe serverul din Olanda, care au fost mutați la un capitol incorect. Am reușit să corectăm rapid aceste anomalii.

Ce va urma

În urma acestei migrări, am reflectat asupra întregului proces și ne vom actualiza fluxul de lucru intern pentru a face ca procedurile tehnice complexe similare să fie mai ușoare în viitor.
De asemenea, dorim să continuăm să îmbunătățim modul în care comunicăm cu dumneavoastră. Am împărtășit informații despre migrare în avans, dar nu a fost întotdeauna posibil să vă oferim o perioadă de preaviz adecvată. În viitor, vom urmări să împărtășim aceste informații mai devreme și mai precis.
De asemenea, vom evalua mai bine, în cazul în care vom face alte modificări la capitole în viitor, când va fi cel mai bun moment pentru a aplica aceste modificări tuturor jucătorilor. Așteptarea timp de luni de zile, așa cum am făcut de data aceasta, nu a fost probabil scenariul ideal.

O mulțumire în plus

Această migrare a fost o sarcină foarte intensă pentru întreaga echipă care a lucrat la joc. Apreciem cu adevărat sprijinul și feedback-ul vostru și sperăm că veți aprecia și acest mesaj din partea noastră cu privire la ceea ce am învățat și la motivul migrării.
Vă mulțumim că ați fost în această călătorie alături de noi. Elvenar este un loc special datorită vouă. Suntem foarte recunoscători pentru această comunitate unică și solidară din care faceți parte și pe care ajutați să o construim zi de zi.

Toate cele bune,
Echipa Elvenar
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus