• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Modificare mesagerie

  • Autor subiect DeletedUser2663
  • Data de început

DeletedUser2663

Guest
Buna ziua
Propunerea mea este cit se poate de simpla.
Va rod sa modificatie mesageria jocului, astfel incit sa fie identic sau cit mai apropiat de inbox-ul email-ului, al PC-ului, al sms-ului telefonului mobil sau forumul Elvenar.
1. In primul rind, cind vreau sa recitesc o discutie avuta, mai demult, cu un jucator, este aproape imposibil sa o gasesc pt ca nu apare ID-ul de jucator ci avatarul si nu poti identifica un jucator dupa avatar atita timp cit avatarul este ales din cele oferite de joc si nu unul personal creat sau importat din afara jocului. Cel mai bine ar fi ca sa apara ID-ul de jucator.
2. Orice mesaj pe care il trimit unui jucator, prin orice varianta (si aici ma refer la posibilitatea de a trimite mesaj din mesagerie, din lista clasamentului, de pe harta, sau de unde mai am posibilitatea), sa se duca doar intr-un "topic"... La ora actuala, se creaza topic-uri pt fiecare mesaj trimis din fiecare varianta de trimitere, posibila. Am ajuns sa citesc tot imboxul ca sa pot reciti toate conversatiile cu un anumit jucator.
3. Dati-ne posibilitatea de a putea sa formam topice cu tot felul de subiecte, asa cum si dvs aveti aici, dar in fratie nu avem aceasta posibilitate.
De exemplu as dori sa pot sa creez un topic pe fratie, in care fiecare jucator nou sa se prezinte, alt topic in care sa pot comunica cerintele fratie si altele.
 

Storm64

Journeyman
Daca tot suntem la propuneri de acest gen, opinez ca ar fi util ca atunci cand suntem in turnir, sa putem vedea daca primim un mesaj personal, nu pe chat. Las la o parte posibilitatea vizionarii citirii sau nu a unui mesaj expediat. Suntem totusi in 2020, iar aceste lucruri sunt banale. Multumesc.
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Forum pentru fratii nu a fost de la inceput in plan, din 2015 si ma indoiesc ca va fi vreodata. Sunt prin FAQ mai multe raspunsuri :

Auzind despre chat, mă întreb dacă un forum intern pentru Frății este de asemenea în plan?

Sunt două motive pentru care nu am adăugat un forum intern pentru Frății. În primul rând, am vrut să lansăm frățiile cât mai repede cu putință pentru ca voi să vă puteți bucura de această funcționalitate. Astfel, ne-am concentrat pe caracteristici de bază, cum ar fi comerțul fără taxă, invitarea/expulzarea membrilor sau ajutorul între vecini. Cu siguranță vom ține cont de dorințele și părerile voastre când vom extinde funcționalitățile frățiilor în viitor. În al doilea rând, privind cu atenție modul de funcționare al forumurilor ghildelor de pe alte jocuri, am ajuns la concluzia că majoritatea caracteristicilor pot fi înlocuite de un sistem de mesagerie. Poți trimite mesaje circulare și împărtăși informații cu toți membrii în acest fel. Majoritatea ghildelor de pe alte jocuri folosesc același sistem, utilizând forumul ocazional, în timp ce lucrurile importante se rezolva prin mesagerie.​

La fel si cu restul, au fost propuse de mult timp diverse lucruri, dar partea de mesagerie va ramane, probabil, destul de simpla, din varii motive, tehnice si de performanta in principal. Practic, in Turniruri sau Turla, etc, esti in alta interfata/alt modul total, nu poti transcede mesageria prin ele, s-ar incarca si interfata cu imagini si butoane. Exista foarte multe variante externe pentru comunicare, mult mai performante decat vor fi vreodata intr-un joc, pe care le puteti folosi (si multi o fac, de ceva vreme). Sistemul de aici e gandit sa fie functional si cam atat, daca devine prea stufos apar probleme de performanta si design, lucru nedorit, desigur.
 
Sus