• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Minuni Stravechi

Salador

Evoker
Am gasit un articol interesant despre Minunile Stravechi.
Desi am 2 dintre Minunile pe care le considera nasoale, am ajuns sa fiu de accord cu lista minunilor nasoale si cele folositoare.
Voi ce parere aveti?
 

ULISE

Ascended
Este un punct de vedere.
Depinde foarte mult pentru ce joci si cum joci.
Sa ma explic:
1. daca joci pentru clasament vei avea nevoie de toate minunile la maxim, cei din top asa fac. Faptul ca pentru maximizarea Minunilor este necaesar sa ai "tone" de PC-uri se rezolva in doua moduri: ori ai "n" conturi multiple (fapt tolerat pe serverul romanesc fata de alte servere din lume) ori joci ca "disperatul" 24/24 ore;
2. daca joci pentru placerea de a face cat mai multe lupte (Turnir, Turla, Provincii) ai nevoie doar de trupe si bonusurile aferente;
3. daca joci pentru un aspect "fain" al orasului ai nevoie doar de cele mai "aratoase"
si exemplele pot continua.
Sa nu uitam ca la inceput Minunile nu ofereau puncte de clasament si in consecinta multe dintre ele erau indezirabile.
PS
Cand m-am apucat de acest joc (in august 2015) am sperat ca jocul se va axa pe aspectul orasului mai mult din punct de vedere calitativ decat cantitativ. Dar din pacate evolutia jocului a luat-o, pas cu pas, intr-o directie pe care nu o agreez. Chiar si conceptul minunilor a fost dezvoltat prea mult. La inceput minunile aveau niste"holograme" pe fundal (imi placea mult), dar odata cu inmultirea minunilor acest lucru nu a mai fost posibil deoarece ar fi ingreunat foarte mult refresh-ul grafic. Totodata s-a pus accentul tot mai mult pe partea de lupte si asfel jocul adevenit trepat o "clona" nereusita a unor jocuri care se axau pe lupte.
Eu as fi preferat ca in loc de lupte sa se puna accentul pe rezolvarea unor puzzle-uri in provincii!
Deasemenea "inflatia"de cladiri de la capitole (rase) si evenimente a devenit frustranta. Eu as fi optat pentru un numar limitat de cladiri dar care prin dezvoltare la nivele superioare ar fi oferit bonusuri speciale. De ce trebiau sa fie doua Minuni per capitol? cand putea fi doar una.
Acum sunteti la capitolul XVI (este prima data de cand joc cand nu deschid noua rasa chiar de la aparitia ei - nu mai am motivatie), ce se va intampla cand se va ajunge la capitolul XX sai XXI? daca se va ajunge!

Multi jucatori provin din fosti (sau chiar actuali) jucatori de FOE si aveau placerea luptelor fiind obisnuiti ai "universului" INNO. Eu in schimb nu cunosteam jocurile de la INNO, pana la Elvenar si niciodata nu m-a atras FOE desi i se face reclama pe toate canalele media. Si asta vo spune un jucator impatimit de jocuri de tot felul, dintre care jocurile pe calculator imi ocupa cca. 80 % di timpul acordat jocurilor si care nu este deloc mic!

Oricum bafta tuturor celor care inca se mai bucura de joc!
 
Ultima editare:
Sus