• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Feedback Discuții Versiunea 1.22

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Vă rugăm să folosiți acest subiect pentru a discuta sau pentru a vă exprima părerile despre versiunea 1.22. Mai multe informații puteți găsi aici.

Toate cele bune,
Echipa Elvenar
 

ULISE

Ascended
"Pentru a reechilibra sistemul de luptă s-au făcut câteva schimbări la punctele de viață și daunele mai multor unități. Unitățile afectate sunt: Arbaletrier I-III, Mortar I-III, Arcaș I-III, Pădurar (daunele au crescut puțin), Driadă I-II, Spirit, Războinic Orc, Strateg Orc, Călăreț Înaripat I-II, Magul Florilor (punctele de viață au scăzut puțin și daunele au crescut puțin)."

Ce inseamna reechilibrarea sistemului de lupte cand unitatile noastre sunt asa de slabe in raport cu adversarii di provincii!!!!!o_O Mai ales ca nici nu exista lupte, decat in turniruri, deoarece provinciile sunt inabordabile. Am intrebat mai multi jucatori daca mai lupta in provincii si raspunsul a fost negativ in proportir de 95 %. Dar daca tot trebuiau depuncate niste unitati atunci era util sa se fac doar in cazul Calaretului si Magului, doarece aceste unitati sunt total inutile nefiind folosite de catre nimeni!
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Cum ai vrea tu sa fie luptele cand ai 320 provincii cercetate din 190 recomandate pentru capitolul in care te afli ? :) S-a tot explicat acest lucru intr-un fel sau altul dar, din pacate, de cele mai multe ori nu s-a inteles. Asta e, s-au facut schimbari majore in sistemul de lupte, ideal era sa fie asa cum e acum de la bun inceput, dar nu a fost. Abia acum e bun, nu e acum prost sau neechilibrat, doar ca unii dintre voi, cei mai vechi ati avansat prea mult cand era dezechilibrat. Nu va mai fi vreodata echilibrat pentru voi daca nu limitati pe cat posibil cercetarea noilor provincii fie prin negociere sau lupta, pana va apropiati de acel numar recomandat intr-un capitol viitor. De ce avansati, de aia tot mai dezechilibrat si imposibil o sa fie. Asta e tot, altfel nu terminam vreodata cu nedumeririle in ceea ce priveste reechilibrarea.
 

ULISE

Ascended
Intr-un fel ai dreptate, dar problema nu este a provinciilor ci a extinderilor.
Eu sunt pe locul 200 si sunt pe finalul capitolului IX. Tu spui ca am luat-o inainte, dar daca me limitam la cele 190 de provincii cate extinderi as fi avut si as fi dezvoltat un oras foarte slab, mai ales cu noile rase care devoreaza spatiul cu cladirile lor! Cu le 322 de provincii care imi dau 47 de extinderi plus inca 17 extinderi cumparate cu diamante (cand inca erau ieftine ;)) deabia ma descurc. Eu vreau sa pun toate Minunile ceea ce mi se pare normal (desigur o sa ma "acuzi" ca nu sterg portalurile, dar aceasta "dambla" a mea o fac in detrimentul fabricilor si cladirilor culturale pe care jucatorii de top le au din belsug).
Concluzia este ca daca vrei sa ai harta orasului la maxim ar fi trebuit sa bagi mana adanc in buzunar dupa diamante pentru ca daca sitemul de lupta ar fi fost initial asa ca acum am fi avut o harta a orasului la maxim 60%.

PS
Ce nu inteleg este dece se introduc rasele asa de rapid una dupa alta, daca se vrea o incetinire a progresului in joc!!!
Cator jucatori li s-ar fi adresat noile versiuni daca marea majoritate ar fi ramas cu 2-3 capitole in urma si cati ar fi putut sa discute pe forum despre aceste noi versiuni!? o_O
 

DeletedUser821

Guest
Ulise, te rog sa ma ierti, insa satul tau este "varza". Ai spatiu la greu in el, insa tu ai acolo de toate pentru toti. Ce faci cu portalurile si fermele din capitolele anterioare, ai atatea altele de prisos acolo. La 18-19 luni ale tale de joc, ar fi trebuit sa fi in top 3 cel putin. Mii de scuze inca o data !
 

ULISE

Ascended
Ulise, te rog sa ma ierti, insa satul tau este "varza". Ai spatiu la greu in el, insa tu ai acolo de toate pentru toti. Ce faci cu portalurile si fermele din capitolele anterioare, ai atatea altele de prisos acolo. La 18-19 luni ale tale de joc, ar fi trebuit sa fi in top 3 cel putin. Mii de scuze inca o data !
Nu trebuie sa iti ceri scuze. Ai dreptate, dar eu nu mai urmaresc clasamentul in acest joc (am facut-o in multe alte jocuri on-line si am fost destul de mult pe primul loc in serverele respective!). Aici doar vreau sa ma joc cu aranjarea de cladiri in felul meu (chiar daca acest "stil" de joc nu respecta regulile impuse si acceptate de dezvoltatori). Deci eu vreau sa am toate Minunile, cate o cladire din fiecare cel putin, cu exceptia cladirilor culturale - majoritatea dintre ele inutile. Asta este motivul pentru care inca mai pastrez Portalurile si cate o fabrica din fiecare.
De fapt in viata reala fiecare oras are specificul sau, motiv pentru care exista turism. Ce monotonie ar fi ca toate sa fie aproape identice!
Toate bune si spor in joc asa cum il vrei tu!
 

DeletedUser542

Guest
Intr-un fel ai dreptate, dar problema nu este a provinciilor ci a extinderilor.
Eu sunt pe locul 200 si sunt pe finalul capitolului IX. Tu spui ca am luat-o inainte, dar daca me limitam la cele 190 de provincii cate extinderi as fi avut si as fi dezvoltat un oras foarte slab, mai ales cu noile rase care devoreaza spatiul cu cladirile lor! Cu le 322 de provincii care imi dau 47 de extinderi plus inca 17 extinderi cumparate cu diamante (cand inca erau ieftine ;)) deabia ma descurc. Eu vreau sa pun toate Minunile ceea ce mi se pare normal (desigur o sa ma "acuzi" ca nu sterg portalurile, dar aceasta "dambla" a mea o fac in detrimentul fabricilor si cladirilor culturale pe care jucatorii de top le au din belsug).
Concluzia este ca daca vrei sa ai harta orasului la maxim ar fi trebuit sa bagi mana adanc in buzunar dupa diamante pentru ca daca sitemul de lupta ar fi fost initial asa ca acum am fi avut o harta a orasului la maxim 60%.

PS
Ce nu inteleg este dece se introduc rasele asa de rapid una dupa alta, daca se vrea o incetinire a progresului in joc!!!
Cator jucatori li s-ar fi adresat noile versiuni daca marea majoritate ar fi ramas cu 2-3 capitole in urma si cati ar fi putut sa discute pe forum despre aceste noi versiuni!? o_O
chestia cu intarzierea este ceva relativ.cum iti dai tu seama ca dureaza prea putin sau prea mult?daca tie ti se pare ca dureaza prea putin mie mi s-a parut ca dureaza extraordinar de mult pina la introducerea noii rase.cat despre cei noi veniti acestia vor fi intotdeauna. nu poate sta jocul 1 an ca cei noi veniti sa ajunga din urma pe ceilalti ca dupa 1 an vor fi alti nou veniti.ce faci atunci?vei mai astepta 1 an?si tot asa

cat despre orasul tau ti-am mai spus ca mi se pare incomplet.de ce cladirile culturale sunt inutile iar portalurile sunt foarte necesare? :))

cu negustorul nu am inteles ce se modifica.se modifica doar magazinul en-gros?sau tot negustorul e afectat?
 

DeletedUser645

Guest
Aici doar vreau sa ma joc cu aranjarea de cladiri in felul meu (chiar daca acest "stil" de joc nu respecta regulile impuse si acceptate de dezvoltatori).
Unde ai gasit astfel de reguli impuse de dezvoltatori?
 

ACVAMARINA

Associate
de ce reprosati ca avem nr de provicii mai mare decat este necesar pentru stadiul la care esti ? tot jocul se inverte in jurul puncetol de cunoastere nu ai cum sa avansazi daca nu cercetezi ,si de la o era la alta se cer tot mai multe puncte, in turnir sant foarte putine si le obtii cu provizii sau luptand dar si una si alta implica niste costuri destul de mari pentru un punct , sa nu uitam ca avem si Minunile care se pleaca de la cel putin 150 puncte... ramane varianta sa le cumperi dar in urma ultimului concurs ...a crescut considerabil costul lor.. un cerc inchis !! pacat
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Avand in vedere ca nu am mai putut sa o reproducem in versiunea curenta, asa ar trebui. Daca nu se intampla ceva dubios la actualizarea fizica, bineinteles :)
 

DeletedUser542

Guest
multumesc.tu la ce nivel esti cu primaria pe beta?cat e valoarea maxima la care poti face schimbul?
 

ULISE

Ascended
Unde ai gasit astfel de reguli impuse de dezvoltatori?
"Regulile" sunt evidente doar pentru cine vrea sa vada!
Jocul este directionat tot mai mult spre lupte ori eu nu mai imi doream asta de aceea m-am si apucat de acest joc (am jucat enorm de multe jocuri bazate pe lupte).
Apoi jocul este liniar din moment ce la fiecare noua rasa trebuie sa razi tot ce ai construit inainte.

chestia cu intarzierea este ceva relativ.cum iti dai tu seama ca dureaza prea putin sau prea mult?daca tie ti se pare ca dureaza prea putin mie mi s-a parut ca dureaza extraordinar de mult pina la introducerea noii rase.cat despre cei noi veniti acestia vor fi intotdeauna. nu poate sta jocul 1 an ca cei noi veniti sa ajunga din urma pe ceilalti ca dupa 1 an vor fi alti nou veniti.ce faci atunci?vei mai astepta 1 an?si tot asa

chestia cu intarzierea este ceva relativ.cum iti dai tu seama ca dureaza prea putin sau prea mult?
Tu cate provincii ai cucerite? Te mai lupti in provincii? sau doar negociezi? Cate extinderi ai?
La negustor se va modifica partea cu magazinul in care schimburile vor fi mult mai dezavantajoase!

Orasul il fac cum vreau eu, deoarece m-am saturat sa tot alerg dupa locul 1 sa sa incerc sa ma mentin acolo (am facut asta de multe ori si nu mai vrau sa joc in stilul asta) :rolleyes:
 

DeletedUser645

Guest
"Regulile" sunt evidente doar pentru cine vrea sa vada!
Jocul este directionat tot mai mult spre lupte ori eu nu mai imi doream asta de aceea m-am si apucat de acest joc (am jucat enorm de multe jocuri bazate pe lupte).
Ok, iti dau dreptate ca jocul incepe sa prinda alta directie, insa tot nu inteleg cine te opreste sa-ti construiesti orasul cum vrei tu?, ca despre acest aspect vorbesti : "Aici doar vreau sa ma joc cu aranjarea de cladiri in felul meu (chiar daca acest "stil" de joc nu respecta regulile impuse si acceptate de dezvoltatori)."
Eu inaintez cu cercetarea provinciilor in acelas ritm in care inaintam si pana acum... singura diferenta este ca nu mai lupt pentru ele ci le negociez.., ori ca lupti, ori ca negociezi, iscoada nu descopera mai repede provincia.
 

ULISE

Ascended
Nu ma opreste nimeni de la nimic, dar cum imi exprim o parere, mai mult sau mai putin avizata, despre diverse aspecte din joc primesc critici in legatura cu felul cum arata orasul meu!
Eu am cucerit deja 322 provincii si mai am gata spionate, care pot fi cucerite (prin negocieri), inca 18 provincii.
 

ARTUR78

Enchanter
multumesc.tu la ce nivel esti cu primaria pe beta?cat e valoarea maxima la care poti face schimbul?
Pe serverul BETA am Primaria la nivelul 15. Cantitatea pe care o pot cumpara este unica 150 marfuri indiferent daca este vorba de marfuri din categoria I, II sau III. Ca exemplu: 150 marfuri din categoria I costa initial 60000 monede, dupa ce ai efectuat tranzactia pretul creste la 90000 monede. Preturile se reseteaza zilnic la valoarea initiala. Valoarea maxima la care se poate ajunge nu cunosc.
 

daymaker

Wizard
Eu am Primaria de nivelul 17 si pot cumpara 205 bunuri cat. 1 cu 82k, prima data, pe urma costa 123k...deci indiferent de Nivelul Primariei tranzactia a-2-a creste cu 50%..
 

DeletedUser821

Guest
Cu siguranta cel mai rapid mod de a obtine rapid pcte de cunoastere este sa negociezi iute cate o provincie, insa pe prea putin va vad ca apreciati turnirul ba mai mult il desconsiderati. Daca mergeti pana 10-15 provincii, in turnir, obtineti cel putin 150 de pcte, daca aveti si alianta care va sustine, inca 75 de pcte la al 10-lea cufar, sau na, 50 de pcte la al 9-le cufar, deja puteti sarii de 200 de pcte lejer. Uitati de provincii, acelea sunt "bonusuri". Vad la foarte multi siruri intregi de fabrici, materiale la greu, negocierea nu mai e o solutie de mult, in nici o parte, armata e de baza.
Eu inca pot lupta in provincii, insa raportul pierderi/profit, nu imi convine, prefer sa pastrez armata pentru turnir, deocamdata. In rest, sa aveti spor !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus