• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Despre Turla

ULISE

Ascended
Buna ziua,
Ma adresez celor pasionati de Turla cu urmatoarea intrebare:

Cati dintre voi folositi varianta negocierii in loc de varianta luptei? si daca da in ce proportie?
Multumesc!
 

frunza

Chef
Buna ziua,
Ma adresez celor pasionati de Turla cu urmatoarea intrebare:

Cati dintre voi folositi varianta negocierii in loc de varianta luptei? si daca da in ce proportie?
Multumesc!
Nu sunt o pasionata de turla, o fac pt premiile pe care le acorda la sfarsit, in rest, tot ce castig pe parcursul turlei consum pt terminarea ei, folosind armata, dar mai mult negocieri…negocieri care ma usuca! In opinia mea, turla este foarte costisitoare si nu toti jucatorii au abilitati de a merge simultan si cu turnirul si cu turla, de aceea apar si controversele, discutii care pot culmina cu plecarea unor jucatori din fratie. Eu sunt de acord ca trebuie sa existe si un profit, un castig pt cei care au creat jocul (mi se pare normal), dar regret ca nu se iau in calcul si stimulentele pt a motiva jucatorii. Eu, de exemplu, am cel putin 15 turle consecutive terminate si nu am reusit sa iau artefacte pt Stonehenge, nu am mai primit o locuinta magica sau atelier de nu mai stiu cand, la djinn doar visez… toate astea sunt un fel de fata Morgana dupa care alerg si tot alerg ..si alerg..si ma uit..si iar ma uit..cu uitatu` raman! :) Un maraton fara niciun fel de multumire. Daca s-ar modifica un pic algoritmul, sa putem castiga mai des din cele enumerate, sa existe un echilibru intre pierderile la turla si castigurile obtinute, alt elan “muncitoresc” ar exista si probabil ca s-ar inmulti jucatorii la turla.
 
Bine ca ai marfa pentru negociere,eu sunt tot timpul in criza de marfa.
Cu bonusurile de la turla si nu numai cresc armata,mi se pare mai convenabil.
Dar fiecare face cum considera.
De castigat la turla in general am avut noroc, nu ma plang.
O seara buna!
 

Giuliano

Journeyman
Pana la primul boss negociez dar doar pt.a mai diminua pierderile masive in randul armatei.De castiguri nu poate fi vb.in afara de reduceri pe care le dai din nou pe armata pt. a o reface.Locuinte.ateliere.armurieri...foarte rar....si oricum nu poti duce turla la maxim fara un armurier chiar daca ai minunile de razboi la maxim.Per total mai mult pierzi decat sa castigi.
 
Depinde de la jucator la jucator, de ex. la turla trecuta am primit 2 armurieri, o statie comerciala si alte premii secundare, deci nu cred ca mai mult pierzi, mai ales ca tu nu stii ce castiga ceilalti jucatori ca sa te pronunti, poate numai daca te referi la tine;)
Iar pana la primul etaj se consuma armata relativ putina, mai mult pierzi negociind, se consuma marfa la greu...
 

frunza

Chef
Depinde de la jucator la jucator, de ex. la turla trecuta am primit 2 armurieri, o statie comerciala si alte premii secundare, deci nu cred ca mai mult pierzi, mai ales ca tu nu stii ce castiga ceilalti jucatori ca sa te pronunti, poate numai daca te referi la tine;)
Iar pana la primul etaj se consuma armata relativ putina, mai mult pierzi negociind, se consuma marfa la greu...
Multi jucatori nu o considera ofertanta din cauza sanselor mici la cufere si costurilor ridicate si atunci prefera turnirul in detrimentul turlei (tinand cont ca cele 2 evenimente se suprapun). Exista un clasament al fratiilor la turla si oricine isi poate face o impresie: sunt fratii in care toti jucatorii se implica pana la finalul turlei si fratii in care exista doar varfuri, de aceea a devenit un “mar al discordiei”. Ma gandesc, ca toti jucatorii au incercat primele niveluri la turla, macar din curiozitate. Per total, predomina fratiile cu scor mic in clasament, de aici si concluzia ca nu e de interes major .Pt.unii e greu sa jongleze cu armata la ambele sau ajung in impas cu resursele la negocieri. E loc sub soare pt toata lumea, zic io! :)
 

ULISE

Ascended
Ma gandesc la urmatoarea situatie:
Turnirul, care a aparut primul in joc, sa se axeze pe lupta si negocieri de resurse iar la
Turla luptele si negocierile sa fie inlocuite cu rezilvarea unor puzzle-uri!
 
Eu unul fac toata turla numai cu armata + pasaroi + unit. dezlantuite, castigul de la turla este net superior armatei consumate. Daca prinzi dijnn te-ai scos la cate diamante ofera in 100 zile.
Normal, daca faci pana la etajul 1 sau 2 premiile nu sunt asa ok, dar la etajul 3 pica destul de ok + premiul final
 

ULISE

Ascended
Nu vreau sa te contrazic dar prea stau lucrurile la mana hazardului! Am strans si eu ceva Djini si chiar vechile Fantani ale dorintelor si cum stagnam in dezvoltarea orasului le-am pus in oras ca sa iau ceva diamante. Vreau sa spun ca am obtinut mai multe diamante de la crafting decat de la cei vreo 8 djini si cele 25 de fantani ale dorintelor. In schimb m-au umplut de resurse!!!

Ma bucur ca unii chiar au noroc dar asta nu ma va determina sa-mi mai pierd timpul cu Turla. Macar la Turnir stiu sigur ce voi obtine.

PS
Joc acum un alt joc in care ca sa obtii anumite resurse de care duci lipsa platesti cu alte resurse ca sa invarti o "roata a norocului" ! La fel este si cu Turla dar macar acolo nu pierzi timp.
 

yulishko

Enchanter
Fac toata turla inca de cand a aparut, cu phoenixul de foc hranit, armurier si 2 unitati dezlantuite. Sunt momente cand am si armurier + unitati dezlantuite sau cand am doar una din ele. Folosesc doar armata ( predominat din tabara mercenarilor), la ultimul prag cand am timp merg pe manual...se poate fara negocieri.
Parerea mea este ca merita, cu conditia sa o termine toti colegii. Nu am primit nici eu artefact pentru cladirea de acum, de ceva timp castig mai rar si armurierul (eu pe el il doresc) insa per total sunt pe castig, nu pe pierdere...Premiile individuale substantiale se regasesc la ultimul prag.
Turla o termina 8 fratii uneori 10 (nu constant) primele 5 fratii sunt pe primele 6 locuri din clasament, nu fratiile mici predomina...
Am citit mai sus ca turnirul ar fi mai ofertant in premii, daca si la turnir premiul de la final ar fi primit doar de cei ce ating un anumit prag ar mai atarna la fel balanta??
P.S. Cu reducerile de timp castigate pe parcursul turlei si la finalul ei, produc armata (cu ursul brun hranit) asa am armata suficienta si pentru turla si pentru turnir....
 
Cam asa fac si eu, nu neg ca m-am inspirat de la colegii mai vechi, insa doar de la cei mai buni...
In privinta norocului la turla pot spune ca am fost favorizata, mereu am primit 2-3 premii substantiale...
Iar artefacte Stonehedge am primit 5 pana acum...
 
Ultima editare:

frunza

Chef
Fac toata turla inca de cand a aparut, cu phoenixul de foc hranit, armurier si 2 unitati dezlantuite. Sunt momente cand am si armurier + unitati dezlantuite sau cand am doar una din ele. Folosesc doar armata ( predominat din tabara mercenarilor), la ultimul prag cand am timp merg pe manual...se poate fara negocieri.
Parerea mea este ca merita, cu conditia sa o termine toti colegii. Nu am primit nici eu artefact pentru cladirea de acum, de ceva timp castig mai rar si armurierul (eu pe el il doresc) insa per total sunt pe castig, nu pe pierdere...Premiile individuale substantiale se regasesc la ultimul prag.
Turla o termina 8 fratii uneori 10 (nu constant) primele 5 fratii sunt pe primele 6 locuri din clasament, nu fratiile mici predomina...
Am citit mai sus ca turnirul ar fi mai ofertant in premii, daca si la turnir premiul de la final ar fi primit doar de cei ce ating un anumit prag ar mai atarna la fel balanta??
P.S. Cu reducerile de timp castigate pe parcursul turlei si la finalul ei, produc armata (cu ursul brun hranit) asa am armata suficienta si pentru turla si pentru turnir....
Exista si jucatori norocosi si multumiti, nu contest lucrul acesta. Felicitari si s-aveti bafta in continuare! :) Cand am mentionat ca turnirul este ofertant, comparativ cu turla, am luat in calcul ca premiile de la turnir sunt palpabile si nu tin de noroc (probabilitate de castig). Ma repet (nu pt a agasa), nu toti jucatorii au abilitatea de a jongla la ambele evenimente: asta tine de cata armata produci in cazarma, marfuri pt negocieri, reduceri de timp, ultilizarea ursului brun, phoenix de foc… dar mai ales de a sti cum si ce sa folosesti (ce categorie de trupe este nevoie la fiecare turnir, pt ca ele se modifica mereu).

Posibil sa nu ma fi exprimat corect si-mi cer scuze pt asta. Daca ne uitam la clasamentul general al fratiilor (nu pe sectiunea turla), jocul ne arata, cu aproximatie, ca sunt cam 100 de fratii cu 25-20 de jucatori (lideri si fratii de nivel mediu). Din acestea, doar 10-12 fratii se implica total la turla, celelalte au doar varfuri, participarea fiind partiala. Ori procentul este foarte mic, tinand cont de cate fratii apar in joc, existand o discrepanta vizibila, zic io, de aici si concluzia ca turla nu este de interes major.
Cat despre fratiile mici, cu jucatori incepatori, cred ca nu au nicio sansa sa termine turla in totalitate.
 

yulishko

Enchanter
Tocmai de aceea spuneam ca e foarte important ca toti membrii fratiei sa isi doreasca sa faca turla. Atunci toate premiile generale devin palpabile...hazardul ramanand doar asupra cuferelor magice / normale. Parerea mea estea ca turla si turnirul sunt cumva conectate..si se ajuta una pe cealalta. Armurierul pe care il poti castiga la turla, te ajuta enorm de mult la turnir. reducerile de timp si catalizatorii (premii garantate de progresul fratie) sunt iar de mare ajutor.

Fratiile mici cu jucatori incepatori s-ar putea sa poata face turla mai usor....asta pentru ca nu am inca cercetate marfurile sensibile, nu li se cere mana sau seminte la negocieri, iar luptele lor sunt intr-o caregorie mai usoara. E doar parerea mea.

Din punctul meu de vedere fratiile cu jucatori activi care mai au chef de joc se regesesc in primele 2-3 pagini din clasamentul fratiilor.
Asa cum ai spus si tu fiecare poate juca asa cum ii face placere, pentru fiecare exista fratia potrivita.
 

ULISE

Ascended
Eu am descoperit un alt joc (va pot spune care doar in mesaj privat) care imi ocupa cam 95 % di timpul alocat jocurilor. M-a prins atat de tare ca am inceput sa bag bani acolo.

Bafta tuturor celor care inca mai joaca cu placere aici.
 

Giuliano

Journeyman
Ce se intampla cu premiile de toata jena care vin la turla....probabilitatea sa iau un armurier de cateva saptamani este nula..si asta in contextul in care termin turla pana la capat...
 

Dl. Goe

Associate
referitor la turla, pe mine ma roade o intrebare: cerintele de la negocieri sunt aceleasi pt toti jucatorii (cap. identic, evident) sau sunt generate aleatoriu? daca ar fi aceleasi cerinte, atunci s-ar putea organiza un grup de jucatori interesati de negociat si care sa testeze (fiecare cate o negociere), dar sa le stie pe toate celelalte; atunci cred ca devine rentabil sa negociezi; mai ales daca grupul este relativ mare (de ex 40 jucatori), iar de negociat cred ca e suficient daca stim solutia pt. boss-ul cel mare de la sali + toate intalnirile de la laborator (adica 13 teste, in 40 de oameni iti vine randul o data la 3 turle sa rezolvi o intalnire).
 
Sus