• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Discuții Concurs - Puzzle de cuvinte

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Zaniah

Forum Moderator
Echipa Elvenar
Vă rugăm să folosiți acest subiect pentru a discuta sau pune întrebări despre concurs.
 
Scuzați îndrăzneala, dar enunțul concursului și specificațiile sunt deficitare.

Nu se știe dacă trebuie să formezi un pătrat sau dreptunghi, din câte pătrățele pe orizontală sau verticală. În plus nici nu se știe care e tema, ce fel de cuvinte ar trebui să fie, dacă formează o propoziție sau o frază, ori sunt simple cuvinte fără nicio legătură unele cu altele.

Prin urmare, știu că este primul concurs lansat de @Zaniah , dar cred că sunt necesare anumite detalii importante. Altfel e un chin fără noimă...

Părerea mea...
 

Zaniah

Forum Moderator
Echipa Elvenar
Bună ziua, in descrierea concursului este specificat că trebuie să potrivești acele grupuri de litere, soluții ți-aș putea oferi dar care ar fi farmecul (trebuie doar putina imaginație ;))? Toate cuvintele incluse în acest concurs au legătura cu jocul nostru, si ca o ultimă precizare nu sunt fraze sau propoziții
 
Un mic exemplu pentru a se înțelege mai bine ce am vrut să spun:

TetrisSquarePair.png

Ai nevoie să știi figura refăcută din fragmente ce formă are și câte pătrățele pe câte.

Nu am cerut soluții, ci un enunț clar al jocului de puzzle.

Atât
 

Zaniah

Forum Moderator
Echipa Elvenar
Fiind vorba despre un concurs mai complex în care gradul de dificultate este mai mare, am omis în mod intenționat să precizez că forma are X pătrățele pe orizontală respectiv X pătrățele pe verticală.

PS. Imaginea oferită de tine este mai degrabă un Tetris, nicidecum un puzzle.
 
Concursul așa cum l-ai propus nu are nicio noimă. Nu faci altceva decât să ghicești cuvintele și să încerci să le formezi. Singura regulă a aceea că sunt 19 cuvinte. Atât.

Dai cu banu și vezi ce iese.

Așa că e un concurs fără nicio logică. Ba da, are una pe care o știi doar tu și te mândrești cu asta.

PS: Imaginea nu e tetris, așa arată cel mai simplu puzzle cu cuvinte. Se dau fragmentele și grila în care trebuie potrivite. Altfel e ca la loterie.
 
Nu as fi vrut sa intervin insa daca nu ai observat te-ai contrazis singura...ai spus ca ce a propus moderatoarea trebuie doar ghicit...insa putin mai jos ai spus ca ce ai aratat tu este ca la loterie....nu este acelas lucru?
Si daca ti se pare simpla varianta de joc din concurs....ma intreb, ce te deranjeaza?
Si mai intreb...de unde stii ca moderatoarea este mandra cu asta?
Adevarul este ca era cam liniste pe forum ;)


ps. sa stii ca nu este usor sa gasesti cele 19 cuvinte....deci eu consider acest concurs o provocare binevenita, mai spage monotonia!
 
Dacă reușești să citești ce am scris eu și să înțelegi ar fi chiar bine. Am scris „altfel e ca la loterie”. Adică ai grila în care încerci să aranjezi fragmentele ca să îți iasă cuvintele. Fără grilă e ca la loterie: ghicești niște cuvinte care ți se par ție că ar fi.

Atât.

Dimpotrivă, nu este simplă deloc, pentru că acum nu ai nimic după care să te ghidezi.
 
Asta este si scopul concursului....sa fie altfel, sa iesim din tipare....si premiile sunt diferite...spor la concurs!
 

frunza

Chef
In opinia mea, imi pare a fi mai degraba scrabble, doar ca in loc de litere esti obligat sa folosesti grupuri de litere. Cam evaziv enuntul si se merge mult pe intuitie. In fine, sper doar ca numarul participantilor la concurs sa fie mai mare ca de obicei motivati fiind de premii si sa nu-i demobilizeze "gradul de complexitate"introdus mai mult gratuit.
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Feedback-ul e bine venit si bine primit, de aceea avem subiect de discutii aici. Totusi, incercati sa nu devina un feedback personal la adresa creatorului, pentru ca nu ne ajuta cu nimic asa ceva. Daca doriti unele modificari pe viitor e de ajuns sa descrieti cat mai clar ce anume v-a placut, ca sa ramana si ce anume a fost dificil pentru voi, pentru ca, eventual, sa se ajusteze :) Multam.

PS : Nu am vrut de data asta sa cerem printscreen-uri cu catei, sa va intebam unde mergeti in vacanta sau alte lucruri care stim ca au priza. Cand venim cu complexitate, ne asteptam sa intampinam rezistente, asa lucreaza mintea, e ceva normal. Prin urmare, impartim la 2 feedback-ul negativ pentru a obtine o valoare reala ;)
 

ULISE

Ascended
Mie mi se pare un concurs super care chiar pune la incercare imaginatia! Bravo Zaniah!

Ma cam saturasem de concursurile de poze si poiezioare.:)

L-as fi rezolvat imediat dar am avut si inca am un sfarsit de saptamana aglomerat deoarece sunt nas la o nunta chiar azi!

Spot tuturor participantilor, dar nu va grabiti ca sa iau eu locul 1.:rolleyes:
 

frunza

Chef
Feedback-ul e bine venit si bine primit, de aceea avem subiect de discutii aici. Totusi, incercati sa nu devina un feedback personal la adresa creatorului, pentru ca nu ne ajuta cu nimic asa ceva. Daca doriti unele modificari pe viitor e de ajuns sa descrieti cat mai clar ce anume v-a placut, ca sa ramana si ce anume a fost dificil pentru voi, pentru ca, eventual, sa se ajusteze :) Multam.

PS : Nu am vrut de data asta sa cerem printscreen-uri cu catei, sa va intebam unde mergeti in vacanta sau alte lucruri care stim ca au priza. Cand venim cu complexitate, ne asteptam sa intampinam rezistente, asa lucreaza mintea, e ceva normal. Prin urmare, impartim la 2 feedback-ul negativ pentru a obtine o valoare reala ;)

Nu stiu de ce comentariile noastre au parut ca un afront adus moderatorului, un atac la persoana, cand toate au fost chitite pe enuntul concursului. Pana la urma concursurile sunt create cu scopul de a atrage cat mai multi participanti. Gradul de complexitate a fost introdus gratuit pt ca trebuiau sa apara informatii despe ce anume se cere, nu asa vag, pt ca atunci e ceva de genul “hai, sa ne jucam de-a concursul!” Critica poate fi constructiva pt a evita pe viitor confuziile si “mersul” asta la nimereala. Nu sunt genul de “yes man” si ironia cum ca ne deranjeaza faptul ca trebuie sa ne folosim mintea este mai mult decat deplasata.

Daca exista o sensibilitate asa mare la comentariile noastre, renunati la rubrica cu feedback.

P.S. Sunt mai interesante si mai atractive concursurile de genul asta decat pozele cu catei si ce am facut in concediu.
 
Ultima editare:
Acum iti spun eu....citeste-ti mesajul mai bine, ai uitat cand ai scris ca...."este un concurs fara nici o logica. Ba da, are una pe care o stii doar tu si te mandresti cu asta."
Daca ai uitat, reciteste-ti mesajul!
Pana la urma era prima ei aparitie ca moderator si nu trebuia sa fii asa drastica...in plus nu gresise cu nimc, daca gradul de complexitate al jocului ti se pare o greseala atunci....


ps. si nu comentariile noastre ci comentariile tale....
 
Ultima editare:

frunza

Chef
Viorico, ai incurcat borcanele de muraturi cu cele de dulceata! Ai citat-o pe Floricica mea, ale carei observatii au fost pertinente si la obiect.
Dar cu tine n-o scoate nimeni la capat pt ca esti agresiva, nu te plictisesti si mai ales nu obosesti niciodata sa hartuiesti jucatorii. De inteles pricepi pe dos, ca drept dovada o tot tragi cu “gradul de dificultate” al concursului.
Lipsa informatiilor din enunt dau falsa impresie ca acest concurs este complex, in realitate el nu este deloc dificil.
Nu-mi raspunde ca te ignor si-ti pierzi timpul de pomana.
E o vorba prin batrani: daca nu stii sa ceri o lingura, primesti un polonic si ajungi sa mananci cu dejtele.

P.S. Elmer, scuza-ma, promit ca nu mai fac!





 

Zaniah

Forum Moderator
Echipa Elvenar
Salutare tuturor,

Aș dori să mulțumesc pentru feedback, va ajuta la viitoarele concursuri. V-aș ruga în schimb să nu deviați de la subiect.
 

Danir

Associate
Buna tuturor,
Concursul e dragut, dar se putea si mai bine. Lipsesc, intr-adevar, informatii din enunt. Imaginatia te poate duce in multe locuri, aici sunt necesare informatii mai concrete, sa se inteleaga, de exemplu, daca e vorba de un careu tip rebus, sau e ceva aleator.
 

Elfenar

Evoker
Buna tuturor,
Concursul e dragut, dar se putea si mai bine. Lipsesc, intr-adevar, informatii din enunt. Imaginatia te poate duce in multe locuri, aici sunt necesare informatii mai concrete, sa se inteleaga, de exemplu, daca e vorba de un careu tip rebus, sau e ceva aleator.
Este cât se poate de simplu... citiți cu atenție enunțul concursului și formați cuvinte de la stangă la dreapta și de sus în jos... cât poate fi de greu să cauți cu privirea câteva ore bune sau zile 19-20 cuvinte ce țin doar de joc... lasă imaginația să curgă și fOlOsEște ce este pus deoparte daca vrei să ai parte de cuvintele din carte.


1652771935838.png
 

ULISE

Ascended
Un concurs interesant. Cred ca se poate continua pe aceasta line.
Felicitari tuturor participantilor!
PS
Din pacate probleme personale m-au impiedicat sa ma concentrez si sa postez rezultatul in timpul solicitat.
 

Danir

Associate
Se poate face o verificare, va rog?! Inteleg ca ar fi trebuit sa primesc 100 diamante de la concurs dar cred ca au disparut 100.
Multumesc.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus