• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Feedback Discuții versiunea 1.34

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Te rugăm să folosești acest subiect pentru a discuta sau pentru a-ți exprima părerile despre versiunea 1.34.
Așteptăm cu nerăbdare feedback-ul tău.

Toate cele bune,
Echipa Elvenar
 

ULISE

Ascended
"Cuferele cu premii de la începutul unui capitol au fost reechilibrate: acum, începând cu prima rasă oaspete, sunt incluse și diamante."

Cei care au trecut de toate celelate rase si sunt la ultima, a piticilor, deci au deschis toate cuferele de pana acum, vor primi retroactiv diamantele aferente?
 

kerker

Apprentice
Unde s-a schimbat din 24 de ore in 12 ore productia de seminte? Unde s-a marit productia ?
De ce se blocheaza la fel ? Macar sa nu promiteti nik si atunci macar nu asteptam nik de la voi
 

daymaker

Wizard
e vorba de Minunea "Centrul de comerț din Elvenar" nu de Negustor..
Si eu mi-am luat plasa prima data cand am vazut pe BETA :)

  • Blocările cu Chrome 59 ar trebui să fie rezolvate acum.
ar trebui dar nu-s rezolvate..
 

DeletedUser1126

Guest
Jocul nu merge cum trebuie pe Chrome - Flash Player cedeaza. Am schimbat pe Mozilla si am probleme cu recoltarea productiei si a monedelor, da eroare si necesita refresh la 2-3 minute.
 

daymaker

Wizard
tradus de Alerim76 de pe forumul americanilor:

Vă rugăm să fiți conștienți de o problemă pe care o așteptăm cu această actualizare - Pentru a rezolva problema cu ”mâinile de aur” în notificări, am avut nevoie să facem o schimbare care va afecta toți jucătorii din joc. Din nefericire, nu ai primit resurse pentru a ajuta oamenii care te-au ajutat și ai putea să re-vizitezi și să ajuți jucătorii pe care i-ai ajutat în ultimele 24 de ore sunt un efect secundar al acestei corecții. Ambele dintre aceste efecte sunt normale și așteptate, datorită problemei ”mâinii de aur”. Această "problemă" se va rezolva în termen de 2 zile de la actualizare, deoarece trebuie să permitem o rotație completă pentru finalizare.
 

ULISE

Ascended
Vă rugăm să fiți conștienți de o problemă pe care o așteptăm cu această actualizare - Pentru a rezolva problema cu ”mâinile de aur” în notificări, am avut nevoie să facem o schimbare care va afecta toți jucătorii din joc. Din nefericire, nu ai primit resurse pentru a ajuta oamenii care te-au ajutat și ai putea să re-vizitezi și să ajuți jucătorii pe care i-ai ajutat în ultimele 24 de ore sunt un efect secundar al acestei corecții. Ambele dintre aceste efecte sunt normale și așteptate, datorită problemei ”mâinii de aur”. Această "problemă" se va rezolva în termen de 2 zile de la actualizare, deoarece trebuie să permitem o rotație completă pentru finalizare.

Am banuit ca asa va fi.

Dar acest lucru a afectat major posibilitatea de a finaliza misiunile 96, 97 si 98 din cadrul evenimentului!!!!!
Se va prelungi cu 2 zile si durata evenimentului sau a fost o actiune premeditata ca sa nu putem finaliza evenimentul?
 

ULISE

Ascended
Am inteles perfect mecanismul de resetare si am continuat sa dau suport, doar ca eu pierd 48 de ore din posibilitatea de a finaliza evenimentul.
Acest lucru mi se pare incorect deorece se intampla in cursul desfasurarii evenimentului.
De ce nu s-au acordat provizii la toate vizitele macar pentru o zi indiferent de suportul oferit ca o compensatie pentru pierderile cauzate!
Sau o alta solutie ar fi diminuarea cantitatii (si asa indecent de mare) de provizii solicitate pentru misiunile 96, 97 si 98.
Asa mi s-ar parea corect, sa se respecte principiul care spune ca cel care a gresit, chiar daca nu intentionat sau chiar cu buna intentie, trebuie sa plateasca.
Dar cred ca imi fac iluzii degeaba.
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
e vorba de Minunea "Centrul de comerț din Elvenar" nu de Negustor..

Corect. Asa am si scris in changelog, negustorul e negustor, iar centrul de comert... centru de comert :) Citez :

A fost făcută o reechilibrare și la Centrul de comerț din Elvenar, care crește producția totală de semințe. Timpul de producție a fost, de asemenea, redus de la 24 de ore, la 12 ore

  • Blocările cu Chrome 59 ar trebui să fie rezolvate acum.
ar trebui dar nu-s rezolvate..

Toate bubele respective sunt de la insusi nenea Chrome, mai precis flash-ul lor integrat mizerabil :) Ceea ce a facut echipa noastra de dezvoltatori a fost incercarea introducerii unor modificari in codul nostru pentru a evita/acomoda acele erori, dar chiar nu avem cum repara flash-ul defectuos pe care l-a introdus Google in browser... e softul lor, am vrea, dar nu se poate. Singura solutie (daca ati sters cache, cookies, etc si tot nu e ok) pana se repara complet intr-un fel sau altul, e downgrade-ul la o versiune anterioara de Chrome sau folosirea altui browser temporar (cu flash-ul aferent).

Cei care au trecut de toate celelate rase si sunt la ultima, a piticilor, deci au deschis toate cuferele de pana acum, vor primi retroactiv diamantele aferente?

Nu. Practic valoarea recompensei este aceeasi, s-a modificat/echilibrat doar continutul, nu e vreo diferenta. Singurul lucru pe care il putem face este sa va dam inapoi la gnomi pentru a le lua voi singuri daca le doriti asa tare, dar asta ar insemna resetarea progresului facut pana acum care reprezinta ceva mai mult fata de cei care sunt acum acolo si iau diamante cred :)

Se va prelungi cu 2 zile si durata evenimentului sau a fost o actiune premeditata ca sa nu putem finaliza evenimentul?

Alterarea evenimentelor din joc e o chestie extrem de delicata si chiar imposibila de cele mai multe ori, deci nu. Explicatie (non-google) pentru rezolvarea problemei cu vizitele, e intentionat, nu e nici un nou bug. Din pacate nu pot fi mereu online imediat pentru a explica si/sau a ma interesa despre ce este vorba, imi cer scuze daca ajuta cu ceva, dar nu pot schimba acest lucru. De aceea rugamintea este intotdeauna sa aveti rabdare, sa nu va enervati inutil (creste tensiunea, e cald), intrebati frumos/explicati eventuala problema/neintelegere si cu prima ocazie citesc si va raspund:

Acest lucru (vizitele/proviziile/etc) este cunoscut si face practic parte din reparatia respectivului bug. Din pacate nu a fost alta posibilitate de a-l repara decat prin resetarea bazei de date, lucru ce a sters practic tot istoricul vizitelor, acestea putand fi efectuate din nou, fara sa se mai acorde si provizii, exact ca la o vizita initiala. Nu avem nicio posibilitate de a grabi acest proces, el va reveni la normalitate automat, in decursul urmatoarelor zile (maximum 48 ore de la actualizare), vizitati si intoarceti eventualele vizite cum faceti in mod normal. Apreciem raportarile voastre si speram ca raspunsul nostru a fost de ajutor.

Daca mai sunt intrebari/nelamuriri, va stau la dispozitie. Multam.
 

ULISE

Ascended
Acest lucru (vizitele/proviziile/etc) este cunoscut si face practic parte din reparatia respectivului bug. Din pacate nu a fost alta posibilitate de a-l repara decat prin resetarea bazei de date, lucru ce a sters practic tot istoricul vizitelor, acestea putand fi efectuate din nou, fara sa se mai acorde si provizii, exact ca la o vizita initiala. Nu avem nicio posibilitate de a grabi acest proces, el va reveni la normalitate automat, in decursul urmatoarelor zile (maximum 48 ore de la actualizare), vizitati si intoarceti eventualele vizite cum faceti in mod normal. Apreciem raportarile voastre si speram ca raspunsul nostru a fost de ajutor.

Eu cred ca se puteau da proviziile pentru toata vizitele din acest interval de 48 de ore indiferent daca fusese sau nu dat suport, ca si compensatie. Nu cred ca era asa o mare pierdere.o_O
Ca sa dau un mic exemplu: Am foast la un mare Hypermarket si am luat de la raft un produs in dreptul caruia exista o eticheta cu pret promotional (redus 50%), dar la casa mi la taxat cu pretul intreg de 100%. Am sesizat acest fapt la relatii clienti si mi s-a spus ca produsul nu mai era la promotie dar pentru faptul ca reponsabilul de raion nu schimbase placuta cu noul pret, mi s-a returnat de trei ori diferenta platita, pe motiv ca si-au asumat greseala.;)

Ca o ultima observatie: Nu se putea astepta terminarea evenimentului si apoi sa fie implementata acesta versiune care nu aduce nimic nou ci doar niste cosmetizari nesemnificative.

Apropo
Pe beta nu am intalnit aceasta problema. De ce acolo s-a putut si la noi nu? Sa fie oare de vina politica dublei masuri intalnita si la alte produse importate din vest, care acolo au o calitate si la noi alta calitate!
In lumina ultimei afirmatii se inscrie si faptul ca aici, cei care au foat logati prermanent o perioada semnificativa de timp, nu am primit ca premiu binecuvantarile care pe beta le-am primit!!!
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Apropo
Pe beta nu am intalnit aceasta problema. De ce acolo s-a putut si la noi nu? Sa fie oare de vina politica dublei masuri intalnita si la alte produse importate din vest, care acolo au o calitate si la noi alta calitate!

S-a explicat de mult timp, Beta e... beta. Beta nu va fi niciodata un server normal, nu are nicio legatura cu serverele localizate, cele normale de joc. Acolo se pot face zilnic schimbari si actualizari (puteti consulta changelog-urile - versiuni joc - de acolo personal, pentru a vedea acest lucru), se pot introduce functii/lucruri/variante care nu vor exista in alta parte, se pot acorda obiecte in diverse moduri, lua obiecte, etc, e un server de test. De asemenea, maine se pot reseta toate conturile de pe beta daca e necesar acest lucru, o sa doriti asta si pe serverele normale ? Serverele localizate contin exact aceeasi versiune de joc, intotdeauna si peste tot, nu poate diferi nimic, doar Beta e altceva. Ce buguri exista pe alt server in orice alta limba sau ce solutii s-au adoptat oriunde altundeva, vor fi si aici in romana. S-a tot spus, nu voi mai repeta. Fiecare are dreptul sa creada ce doreste, asta nu inseamna ca adevarul se modifica :)

In lumina ultimei afirmatii se inscrie si faptul ca aici, cei care au foat logati prermanent o perioada semnificativa de timp, nu am primit ca premiu binecuvantarile care pe beta le-am primit!!!

Aici la fel, iar Beta, iar induci lumea in eroare, iar nu are legatura cu realitatea afirmatia ta si criteriul de acordare, nici macar pentru Beta :) Rabdare si tutun, abia s-a facut actualizarea pe serverele de joc, de unde stii ce e si ce nu e si mai ales cand si cum ?

Se vor lua intotdeauna masurile cele mai avantajoase/cu impact cat mai mic si posibile din punct de vedere tehnic. Desigur, transmitem mai departe sugestiile si nemultumirile voastre legate de joc (Repet, nu de Beta... vom ignora orice comparatie cu Beta adusa in discutie. Multumim pentru intelegere. Pentru beta scrieti pe... beta). Echipele respective de dezvoltare analizeaza situatiile descrise, iar astfel lucrurile se pot modifica/imbunatati/etc in timp, in functie de posibilitati si noile solutii gasite, samd. Altceva ce doriti sa stiti sau sa transmit mai departe si are legatura cu serverele normale de joc, respectiv cu cel in limba romana ? :)
 

ULISE

Ascended
Am inteles:cool: ce ai spus despre comparatia cu beta.
Dar totusi nu mi-ai raspuns la urmatoare inrebare:
"Nu se putea astepta terminarea evenimentului si apoi sa fie implementata acesta versiune care nu aduce nimic nou ci doar niste cosmetizari nesemnificative.":confused:
 

DeletedUser192

Guest
Cei batrani stau mai prost cu rabdarea pentru ca nu au timp :))))))
In toate jocurile , serverele beta sunt cele pentru test si pot exista la o noua versiune chiar diferente intre servere ,este posibil pe beta sa gasesti ceva ce s-a constatat ca nu functioneaza corect,etc si nu va mai fi introdusa in aceeasi versiune,pe serverele de joc
E "grele" :rolleyes:
 

ULISE

Ascended
Cei tineri gresesc deoarece nu inteleg inca multe lucruri!
Situatia sta exact pe dos si anume, pe beta noua versiune a mers foarte bine de la inceput iar aici a fost cu probleme!!!!!
Deci sa mai explic odata ca sa poti intelege si tu. Pa serverul de test beta a bug-ul a fost reparat fara probleme iar pe serverele joc din diverse tari au fost probleme. Atunci de ce mai testam pe beta?
 

daymaker

Wizard
Singura solutie (daca ati sters cache, cookies, etc si tot nu e ok) pana se repara complet intr-un fel sau altul, e downgrade-ul la o versiune anterioara de Chrome sau folosirea altui browser temporar (cu flash-ul aferent).
Asta am si facut, am instalat Opera care se blocheaza, dar mai rar..
Am incercat si cu Chrome 60 (beta) nicio diferenta... cred ca trebuie sa asteptam o noua versiune de Flash..
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus