• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Populatie

  • Autor subiect DeletedUser2323
  • Data de început

DeletedUser2323

Guest
am scos din oras, cu teleportare, un atelier iar cand incerc sa-l pun inapoi nu mai pot deoarece imi cere mai multa populatie decat am desi nu am facut alte modificari care sa necesite populatie
 

DeletedUser2181

Guest
posibil cele 2 variante de mai sus !
sau poate involuntar, încerci să pui alt atelier(lvl mai mare decât cel teleportat)
btw, azi ai ca premiu la eveniment o clădire buna ( :human: + :culture:) dragonul de alamă ! ;)
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Sau, poate, niciuna dintre ele :)

Desigur, daca aveai un plus minim de populatie in momentul teleportarii, se poate intampla si acest lucru. Ai in oras minuni stravechi (abisul, galeriile, etc) care ofera un procentaj din populatia existenta. Cand baza scade, scade si numarul total. Teleportand cladirea, practic scazi aceasta baza, nu e ceva anormal. Poti adauga 1-2 cladiri mici care ofera populatie, teleportezi, iar apoi le stergi. Mai multe informatii despre minunile stravechi poti gasi pe wiki : https://ro.wiki.elvenar.com/index.php?title=Minuni_străvechi
 

ULISE

Ascended
Desigur se poate rezolva usor cum spune Elmer si anume sa pui cateva cladiri ce dau populatie si apoi sa le stergi.

Problema care ramane este ca jocul este dezechilibrat intre cele doua caracteristici principale ale lui si anume intre Populatie si Cultura.

Pentru cultura exista "n" tipuri de cladiri desi a avea o cultura ridicata nu mai ajuta de mult la nimic.
In schimb toata lumea se plange de lipsa de populatie chiar si cei care au apelat la diamante! Cladirile care acorda populatie sunt insuficiente si destul de "anemice".
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Cand populatia se modifica dinamic in functie de bonusul procentual oferit de unele cladiri la populatia care lucreaza, se poate intampla si sa ajungi pe minus sau cu populatie insuficienta in momentul in care stergi sau teleportezi ceva. Nu prea ai cum sa faci mecanica altfel, e o consecinta, nu o scapare. Rezolvarea e una in ghilimele, dar, desigur, se poate "rezolva", la fel ca orice situatie in care populatia e insuficienta.

Problema care ramane este ca jocul este dezechilibrat intre cele doua caracteristici principale ale lui si anume intre Populatie si Cultura.

In primul rand, aceasta remarca nu prea are legatura cu topicul de fata. In al doilea, premiza e putin gresita. Populatia si cultura nu au de ce sa fie direct proportionale, respectiv echilibrate, pentru ca ambele se echilibreaza cu productia din oras, fiecare in felul sau, nu intre ele. Si e destul de simplu, cultura da un bonus la o parte din productia existenta (provizii, monede), pe cand populatia iti permite sa construiesti cladiri de productie. Toate cladirile de productie, si de marfa si de provizii, etc. E normal ca in momentul in care vrei sa-ti ticsesti orasul cu fabrici sa te lovesti de o "mica problema" si anume populatia, care de la un nivel incolo o sa fie greu de adunat, tocmai ca sa nu depasesti o limita cu productia aia. Asta-i tot, una face ceva si poate fi mai multa, iar cealalta face altceva si trebuie sa fie mai putina ;)
 

ULISE

Ascended
Nu cred ca ai inteles sau te faci ca nu intelegi. Desigur ca nu au o relatie direct proportionala dar eu nu am auzit pe nimeni sa se planga de lipsa culturii pe cand aproape toti se plang de lipsa populatiei. Asta este si motivul pentru care cladirile care dau numai cultura nu sunt cautate de nimeni cu exceptia jucatorilor din primele 3 capitole care nu au de ales.

PS
Unii isi burdusesc orasul cu Fabrici si Ateliere deoarece bonusurile oferite de cultura sunt foarte mici. Deci exista o legatura intre cultura si Populatie.

Oricum jocul se echilibreaza doar pentru capitolele de inceput. Desigur pentru jucatorii care se apuca acum de joc este in regula. Dar asta ma duce la concluzia ca daca exista un server beta pentru a testa diverse probleme din joc exista si jucatori "beta" pe serverele nationale care au gresit ca s-au apucat de joc de la inceput!
 
da ce vrei sa le burduseasca cu minuni ca tine...nu cred ca esti in masura sa vii mereu cu fel de fel de sfaturi si sa te dai mare...tu in schimb avand orasul blocat de vreo 9 luni...lasa sa dea sfaturi un jucator care chiar a realizat ceva si care poate fi un exemplu pentru incepatori...nu tu...inafara de a critica mai stii si altceva....nu te obosi sa raspunzi....oricum nu spui nimic...cand spui ;)
ps. parca voiai sa iti iei o pauza de la joc...cred ca a sosit momentul...
 
Ultima editare:
Sus