• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Noile cladiri

ULISE

Ascended
Am o propunere pentru noile cladeiri de la rasele viitoare:

Marimea cladirilor (Locuinte, Ateliere, Fabrici, Depozite de armament, Cazarmi si altele) a crescut constant odata cu avansarea spre capitolele superioare.
Totodata apar tot felul de cladiri de la evenimente (inclusiv cladirile de tip set) care ocupa foarte mult loc.

Desigur ca mai sunt cateva extinderi de "oferit" pana la o dimensiune a orasului de 13x13=169 extinderi dar cred ca extindera la nesfarsit a orasului nu este o solutie.

Propunerea mea este urmatoarea: Pentru rasele (capitolele) urmatoare sa se reduca dimensiunile cladirilor de baza, enumerate mai sus, dar a echilibra jocul sa creasca substantial costul pentru up-gradarea acestor cladiri. Astfel s-ar obtine o dezvoltare a orasului si din punct de vedere calitativ nu doar cantitativ.
 

Salador

Evoker
Tot scopul jocului e sa stii sa gestionezi cladiri tot mai mari pe un spatiu tot mai mic, sa stii ce sa stergi si ce sa pastrezi, economie de spatiu. Nu are nici o legatura cu costul pentru uprade, care oricum creste si el.
 

ULISE

Ascended
Intr-un fel ai dreptate, dar chiar acest aspect m-a facut pe mine sa ma cam las de joc (din octombrie anul trecut nu am mai cercetat nicio tehnologie). Daca as fi un caz singular nu ar fi nicio problema dar sunt convins ca mai sunt "cativa" care s-au indepartat de joc din cauza "cladirilor expandate" care se modifica prea des.
 
Crezi ca de vina sunt "cladirile expandate"?.... sau ca tu ai pastrat toate portalurile care nu iti folosesc la nimic...in plus ai multe lucruri inutile pentru un jucator vechi ca tine (cinci ani de joc)...ca sa nu mai zic ca ai pus toate minunile de-a valma.... te-ai gandit cate puteai sa pui in locul lor? La tine cand nu iti merge ceva trebuie sa fie cineva de vina, inafara de tine....eu am vizitat multe orase ale jucatorilor de calibru ai acestui joc si vad ca ei s-au incadrat in spatiu si au ajuns spre final....asa ca....nu te mai vaita.....solutia este simpla si clara care necesita.....curatenie in oras....exact ce spunea Salador....el a spus mai delicat eu ti-am spus mai dur dar adevarat....
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
@ULISE Ce inseamna "cladiri expandate" ? Eu cand vad "expandate" ma gandesc la popcorn :D Cum s-a spus in mare parte si mai sus, cam asta e mecanica de baza a jocului, ca lucrurile sa se tot modifice si jucatorii sa le aranjeze. Strict ca preferinta personala, da, pot spune ca uneori apar diverse cladiri mai mult sau mai putin utile, dar pana la urma, e strict alegerea jucatorului cat de frumos sau eficient isi construieste orasul si ce pune in el... asa cum ti-ai pus si tu portaluri. Desigur, e la libera alegere, dar sa nu se astepte nimeni ca jocul sa fie vreodata echilibrat in directille astea mai mult sau mai putin extreme... pentru ca cladirile nu vor inceta vreodata sa se modifice, intr-un fel sau altul, aceasta fiind insasi mecanica jocului, cum spuneam :)
 

ULISE

Ascended
Ma bucur sa citesc cel mai echilibrat post al tau Elmer (nu ca nu ar mai exista si altele) si in cea mai mare parte ai dreptate.
Am totusi o mica intrebare cum se va gestiona (atat de jucatori cat si de dezvoltatori) un oras de dimesiunile 15x15=225 extinderi sau poate mai mult (deocamdata este un oras de 13x13=169 extinderi care inca nu sunt toate completate)? Banuiesc ca un oras foarte mare va fi greu de vizionat darmite de gestionat.

PS
Apropo de portalurile mele: le-am pastrat in speranta ca odata si odata dezvoltatorii vor apela la ele :( iar eu le voi avea pe toate pregatite la nivel maxim :rolleyes:.
 
Sus