• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Marfuri sensibile negustor - magazin en-gros

  • Autor subiect DeletedUser1967
  • Data de început

DeletedUser1967

Guest
As dori sa propun echilibrarea ofertelor din magazinul en-gros strict pentru mărfurile sensibile undeva la o paritate de 40 - 60%, astfel încât sa nu fie descurajat schimbul de mărfuri sensibile la negustor

Argumentez: există o cerere mare în piața negustorului de "ciuperci pentru aliaj", acestea fiind produse de un număr limitat de jucători, în cantități reduse și la intervale de timp relativ mari ținându-se cont de faptul ca la producerea lor sunt necesare semințe divine....și acestea obținute la un interval de timp relativ mare. Probabil acelea cantități reduse obţinute sunt tranzacționate în cadrul frăției, aspect normal, iar pentru ceilalți jucători exista varianta obținerii acestora prin tranzacționări inechitabile cu jucători care și-au dezvoltat o pasiune din a achiziționa mărfuri sensibile rare și a le plasa la piață, undeva la un procent de 200% și, uneori, 400% (nu contest strategia acestora de dezvoltare, dar aici se poate deschide un alt topic pentru dezbatere).
Efecte?! O dezvoltare lungă și anevoioasă, aproape spre deloc, ținând cont că anumite mărfuri sensibile sunt necesare atât cercetărilor, cât și modernizărilor
În logica dezvoltării jocului, presupun ca următoarea eră va solicita producerea unor mărfuri "ultra-sensibile", unde, probabil, este necesară construcția și celei de-a treia categorii de fabrici și iar cercul vicios....ce va avea drept consecință același cantități reduse, aceleași tranzacționări inechitabile și aceeași dezvoltare lungă și anevoioasă, aproape spre deloc. Iar, din punctul meu de vedere, chintesența jocului este dezvoltarea
Nu mă consider defavorizat prin prisma mărfurilor sensibile produse, dar spun că suntem foarte mulți care producem acest gen de mărfuri (e o presupunere bazată pe observația algoritmului cerere-ofertă de la negustor) și mi se pare incorect să așteptăm alte luni ca să se dezvolte și alții care produc "ciuperci pentru aliaj". Am dat exemplu "ciuperci pentru aliaj", dar m-am confruntat cu aceeași situație și la guma vegetală și la cerneala misterioasă

În cazul în care doar eu ma regăsesc în situația asta, mea culpa față de moderatori, iar în încheiere, mulțumesc celor care folosesc negustorul în mod corect!
 
Sus