Domnule Elmer Fudd eu vorbesc despre turnir. Nu vorbesc de trupele din provincii cu toate ca daca as cauta as gasi si acolo nereguli. Nu vorbesc de costuri sau altceva. Vorbesc strict de acele procentaje care trebuiesc respectate in turniruri. 85%, 100%, 115%, 130%, etc. Acele procentaje nu se respecta. Pe langa faptul ca armata inamica este uneori si pe 8 sloturi cea ce reprezinta un real dezavantaj pentru jucatori, este si mai numeroasa nerespectand acele procente. Si ca sa-i raspund si domnului Nakhraj cand a spus ca dezvoltatorii nu au nici un interes sa puna trupele incorecte il informez ca au un foarte mare interes. Pe parcursul unui turnir interesul lor este ca noi sa ramanem fara armata cat mai repede cu putinta ca sa incepem sa negociem si/sa ne faca sa bagam diamante pentru refacerea trupelor, sau cumpararea de ateliere magice, etc. Interesul este enorm pentru ca ei trebuie sa castige. Pot sa inteleg treaba asta cu castigul, ca doar nu lucreaza MOCA, dar sa ne traga in piept pentru asta nu e ok. Acesti dezvoltatori trebuie sa inteleaga ca acesta este un joc nu um mod de viata. Orele la care sunt puse deblocarile provinciilor in cazul turnirurilor sunt aberante. Ca sa fac cele 6 stele eu trebuie sa ma trezesc cu noaptea in cap si sa fac luptele si apoi sa le mai fac odata seara tarziu. De ce sunt puse asa? Va spun eu. Ca sa bagam diamante si sa le deblocam la niste ore mai rezonabile. Orice modificari care sunt introduse in joc nu au menirea decat sa te faca sa scoti bani din buzunare. Toate jocurile sunt asa. Sunt extrem de rare cazurile cand se aduc elemente noi in joc fara sa aduca un potential profit dezvoltatorilor.
Tot ce ai spus este corect Benelly, si procentul aplicat de dezvoltatori este mai mare de 130% in unele cazuri, depinde ce unitati alegi pentru atac. Dau mai jos un calcul mai simplu si mai pe inteles, facut acum din pura curiozitate, si se vede clar acest lucru, pentru ca ne referim strict la marimea diviziei.
Diviziile au un numar diferit de unitati, in functie de tipul lor, asa ca pentru a calcula trebuie aplicata o pondere, la o divizie considerata de baza, etalon, ca sa nu comparam mere cu pere.
Luand ca baza divizia de cerberi (si pentru tine si pentru adversari), calculam numarul ponderat de divizii al fiecaruia, si apoi vedem daca se respecta procentul de 130.
Tu ai pus :
2 divizii caini x 1 = 2 divizii etalon
2 divizii tunari x (105/631) = 0.33 divizii etalon
1 divizie magi x (157/631) = 0.25 divizii etalon
Total 2.58 divizii etalon
Adversarii :
3 divizii caini x 1 = 3 divizii etalon
2 divizii tunari x (119/714) = 0.33 divizii etalon
1 divizie vrajitoare x (178/714) = 0.25 divizii etalon
Total 3.58 divizii etalon.
Acum sa vedem procentul aplicat de dezvoltatori : 3.58/2.58 x100 =
138.76 %
Dar daca ai fi pus 3 divizii de caini , 1 tunari si 1 magi procentul ar fi fost :
3.58/3.41 = 101%
S-ar putea vedea clar daca procentul este corect sau nu doar pe un sector cu 5 sloturi de adversari, si setata armata de atac identica cu cea a adversarilor.
Sunt curioasa cum aplica procentul dezvoltatorii si ce etalon au cand aplica procentele, daca stie cineva ...