• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Lupte in turnir imposibile

  • Autor subiect Autor subiect DeletedUser821
  • Data de început Data de început
Ai un print ca să vedem și noi și să putem trimite mai departe? Altfel o să tot continuăm să vorbim degeaba. Eu nu am făcut calcule să văd, ți-am arătat doar prima greșeală pe care am văzut că ai făcut-o știind ca la a 3-a stea nu este 100% din trupele tale.
 
Si ti se pare tie, dupa matematica ta ca 1053 de caini reprezinta 115% din 702 cerberi? trebuiau sa fie 807 caini nu 1053
O proportie corecta era 2 sloturi cu cate 807 caini, 2 sloturi cu cate 134 de obuzieri dementi si un slot cu 201 fermecatoare. Dar putem face si un total sa vedem ce iese: 2515 unitati inamice si 1809 unitatile tale. 115% din 1809 este aproximativ 272. 1809+272=2081 unitati inamice care ar fi trebuit sa fie. Dar dupa matematica dumitale 2515 = 2081. Trasi in piept cu aproape 500 de unitati in plus. Chiar daca am gresit cand am spus ca unitatile inamice trebuie sa fie cu 1oo% cu ale mele, nici cu 115% nu iese. Daca taceai filozof ramaneai!.

Nu tin partea dezvoltatorilor, dar de data aceasta gresesti cum faci calculele... ca sa intelegi, in exemplul tau voi schimba trupele si sa vezi ce rezulta:
3 sloturi cu 702 caini contra 3 sloturi cu 701 cerberi/ 1 slot cu 175 fermecatoare diabolica contra 1 slot cu 175 de magi/ 2 sloturi cu 117 obuzieri dementi contra 1 slot cu 116 motari... asa ca avem 2515 unitati inamice impotriva a 2394 unitatile tale, deci o diferenta de 121 unitati ce inseamna 105% din totalul unitatilor tale (nu 115% cum ar trebui sa fie)... iar daca ai folosi in toate 5 sloturile doar cerberi, numarul trupelor tale ar fi cu 40% mai mare decat al inamicului.
In concluzie, metoda prin care calculezi tu nu este corecta si la afirmatia ca ne fura (cand te referi la trupele folosite de tine), pot spune ca ii furam (cand ma refer la trupele folosite de mine) ;)
 
Nu tin partea dezvoltatorilor, dar de data aceasta gresesti cum faci calculele... ca sa intelegi, in exemplul tau voi schimba trupele si sa vezi ce rezulta:
3 sloturi cu 702 caini contra 3 sloturi cu 701 cerberi/ 1 slot cu 175 fermecatoare diabolica contra 1 slot cu 175 de magi/ 2 sloturi cu 117 obuzieri dementi contra 1 slot cu 116 motari... asa ca avem 2515 unitati inamice impotriva a 2394 unitatile tale, deci o diferenta de 121 unitati ce inseamna 105% din totalul unitatilor tale (nu 115% cum ar trebui sa fie)... iar daca ai folosi in toate 5 sloturile doar cerberi, numarul trupelor tale ar fi cu 40% mai mare decat al inamicului.
In concluzie, metoda prin care calculezi tu nu este corecta si la afirmatia ca ne fura (cand te referi la trupele folosite de tine), pot spune ca ii furam (cand ma refer la trupele folosite de mine) ;)
Serios colega? Dar de unde ai tu 6 sloturi la trupele tale? Ia taie un slot de la tine si pune numai 5 si vezi ce iese. Calculele eu le-am facut corect. Tu ai pus in plus. Sunt 2515 unitati inamice impotriva a 1809 ale mele. Si nu poti pune unitati diferite cum ai facut tu ca sa iti iasa calculele.
 
Serios colega? Dar de unde ai tu 6 sloturi la trupele tale? Ia taie un slot de la tine si pune numai 5 si vezi ce iese. Calculele eu le-am facut corect. Tu ai pus in plus. Sunt 2515 unitati inamice impotriva a 1809 ale mele. Si nu poti pune unitati diferite cum ai facut tu ca sa iti iasa calculele.

Ai mare dreptate, grea e matematica... "3 sloturi cu 702 caini contra 3 sloturi cu 701 cerberi/ 1 slot cu 175 fermecatoare diabolica contra 1 slot cu 175 de magi/ 2 sloturi cu 117 obuzieri dementi contra 1 slot cu 116 mortari"... 3+1+1= 5 (pentru stiinta ta)
Adica tu poti pune doar 2 sloturi de cerberi si eu nu pot pune doar 1 slot de mortari?... cine iti impune cu ce sa lupti?
 
Ultima editare de un moderator:
Uite aici un print screen cu nivelul 4 ca nu am facut cu nivelul 3. Dar numarul trupelor era cum am scris eu anterior. https://drive.google.com/drive/u/0/my-drive

Nivelul 4 al turnirului (3 stele): acum divizia inamicilor este 130% din divizia ta... cu exemplul tau: 1809 x 130% = 2352 unitati, deci foarte aproape de numarul inamicului, iar despre calcule pot afirma (cum ai afirmat si tu) ca ai pus aceste trupe sa para asa o diferenta mare... repet, nimeni nu iti impune cu ce sa lupti.
 
Ai mare dreptate, grea e matematica... "3 sloturi cu 702 caini contra 3 sloturi cu 701 cerberi/ 1 slot cu 175 fermecatoare diabolica contra 1 slot cu 175 de magi/ 2 sloturi cu 117 obuzieri dementi contra 1 slot cu 116 mortari"... 3+1+1= 5 (pentru stiinta ta)
Adica tu poti pune doar 2 sloturi de cerberi si eu nu pot pune doar 1 slot de mortari?... cine iti impune cu ce sa lupti?
Cred ca schema de lupta cu puncte tari si puncte slabe iti impune cu ce sa lupti!
 
Din printul acela nu se vede absolut nimic, este nevoie de printul unde ne arăți divizia ta și divizia inamicilor. Eu cum să calculez de acolo dacă este ceva greșit sau nu? De unde știu divizia ta? Cu ce trupe mergi tu nu are importanță, divizia este la fel, dar bineînțeles din cauză că unele unități sunt mai mari, sunt mai puține per divizie.

Când veniți cu acuzații de genul, veniți și cu dovezi, ca să putem verifica dacă chiar este bug sau nu. Nu vă fură nimeni, că nu are de ce să vă fure, nu câștigă dezvoltatorii nimic din asta. Dar se poate întâmpla să fie bug-uri...
 
Ai mare dreptate, grea e matematica... "3 sloturi cu 702 caini contra 3 sloturi cu 701 cerberi/ 1 slot cu 175 fermecatoare diabolica contra 1 slot cu 175 de magi/ 2 sloturi cu 117 obuzieri dementi contra 1 slot cu 116 mortari"... 3+1+1= 5 (pentru stiinta ta)
Adica tu poti pune doar 2 sloturi de cerberi si eu nu pot pune doar 1 slot de mortari?... cine iti impune cu ce sa lupti?
TEZEU tu nu intelegi nici limba romana darami-te matematica. Am postat si un print screen cu armata inamica ca sa-ti dai seama ce vreau sa spun. Armata inamica este desfasurata pe 6 sloturi 3 de caini 2 de obuzieri si 1 de fermecatoare 3+2+1=6 Inteles pana acum?? Am redus cele 6 sloturi la 5 asa cum avem noi. Cum am facut asta?: 702 caini x 3 = 2106 caini . Ca sa reduc cele 3 sloturi la 2 am facut 2106/2 = 1053 de caini. Ai inteles? Acum am asa 2 sloturi cu cate 1053 de caini, 2 sloturi cu cate 117 obuzieri si 1 slot cu 175 frmecatoare 2+2+1=5. Armata mea am pus-o la fel cu a inamicului ca sa putem compara. 2 sloturi cu 701 cerberi, 2 sloturi cu cate 116 mortari si 1 slot cu 175 de sacerdoti. Am adunat cele 2 armate si a iesit 2515 inamici la 1809 trupele mele. 1809 x 115% = 271,25 Armta inamica trebuia sa fie de 1809 + 271 = 2080 unitati ; am eliminat virgula ca nu se putea sa-mi dea o treime de caine sau obuzier:))) Printscreen-ul pe care l-am postat este cu armata pentru nivelul 4 pentru ca nu am fost inspirat sa fac poza inainte de batalie sa fie exact numarul trupelor pe care l-am scris eu. Sper sa citesti cu atentie si sa intelegi ca am scris destul de explicit. Mai mult de atat nu pot sa iti explic.
 
A nu se confunda marimea diviziei cu cea a trupelor aflate acolo (care se modifica per distanta/tip provincie turnir/etc). In plus, odata cu reducerea la 4 intalniri per provincie nu stiu ce mai e valabil din vechile numere :
Numărul de întâlniri dintr-o provincie de turnir a fost scăzut la 4, ceea ce reduce timpul alocat finalizării turnirului (în special pentru luptători). De asemenea, asta înseamnă că mărimea diviziei a crescut, "costurile" totale fiind, mai mult sau mai puțin, în concordanță cu cele din provincie.
- https://ro.forum.elvenar.com/index.php?threads/versiunea-1-25.856/
 
Domnule Elmer Fudd eu vorbesc despre turnir. Nu vorbesc de trupele din provincii cu toate ca daca as cauta as gasi si acolo nereguli. Nu vorbesc de costuri sau altceva. Vorbesc strict de acele procentaje care trebuiesc respectate in turniruri. 85%, 100%, 115%, 130%, etc. Acele procentaje nu se respecta. Pe langa faptul ca armata inamica este uneori si pe 8 sloturi cea ce reprezinta un real dezavantaj pentru jucatori, este si mai numeroasa nerespectand acele procente. Si ca sa-i raspund si domnului Nakhraj cand a spus ca dezvoltatorii nu au nici un interes sa puna trupele incorecte il informez ca au un foarte mare interes. Pe parcursul unui turnir interesul lor este ca noi sa ramanem fara armata cat mai repede cu putinta ca sa incepem sa negociem si/sa ne faca sa bagam diamante pentru refacerea trupelor, sau cumpararea de ateliere magice, etc. Interesul este enorm pentru ca ei trebuie sa castige. Pot sa inteleg treaba asta cu castigul, ca doar nu lucreaza MOCA, dar sa ne traga in piept pentru asta nu e ok. Acesti dezvoltatori trebuie sa inteleaga ca acesta este un joc nu um mod de viata. Orele la care sunt puse deblocarile provinciilor in cazul turnirurilor sunt aberante. Ca sa fac cele 6 stele eu trebuie sa ma trezesc cu noaptea in cap si sa fac luptele si apoi sa le mai fac odata seara tarziu. De ce sunt puse asa? Va spun eu. Ca sa bagam diamante si sa le deblocam la niste ore mai rezonabile. Orice modificari care sunt introduse in joc nu au menirea decat sa te faca sa scoti bani din buzunare. Toate jocurile sunt asa. Sunt extrem de rare cazurile cand se aduc elemente noi in joc fara sa aduca un potential profit dezvoltatorilor.
 
Domnule Elmer Fudd eu vorbesc despre turnir. Nu vorbesc de trupele din provincii cu toate ca daca as cauta as gasi si acolo nereguli. Nu vorbesc de costuri sau altceva. Vorbesc strict de acele procentaje care trebuiesc respectate in turniruri. 85%, 100%, 115%, 130%, etc. Acele procentaje nu se respecta. Pe langa faptul ca armata inamica este uneori si pe 8 sloturi cea ce reprezinta un real dezavantaj pentru jucatori, este si mai numeroasa nerespectand acele procente. Si ca sa-i raspund si domnului Nakhraj cand a spus ca dezvoltatorii nu au nici un interes sa puna trupele incorecte il informez ca au un foarte mare interes. Pe parcursul unui turnir interesul lor este ca noi sa ramanem fara armata cat mai repede cu putinta ca sa incepem sa negociem si/sa ne faca sa bagam diamante pentru refacerea trupelor, sau cumpararea de ateliere magice, etc. Interesul este enorm pentru ca ei trebuie sa castige. Pot sa inteleg treaba asta cu castigul, ca doar nu lucreaza MOCA, dar sa ne traga in piept pentru asta nu e ok. Acesti dezvoltatori trebuie sa inteleaga ca acesta este un joc nu um mod de viata. Orele la care sunt puse deblocarile provinciilor in cazul turnirurilor sunt aberante. Ca sa fac cele 6 stele eu trebuie sa ma trezesc cu noaptea in cap si sa fac luptele si apoi sa le mai fac odata seara tarziu. De ce sunt puse asa? Va spun eu. Ca sa bagam diamante si sa le deblocam la niste ore mai rezonabile. Orice modificari care sunt introduse in joc nu au menirea decat sa te faca sa scoti bani din buzunare. Toate jocurile sunt asa. Sunt extrem de rare cazurile cand se aduc elemente noi in joc fara sa aduca un potential profit dezvoltatorilor.
Tot ce ai spus este corect Benelly, si procentul aplicat de dezvoltatori este mai mare de 130% in unele cazuri, depinde ce unitati alegi pentru atac. Dau mai jos un calcul mai simplu si mai pe inteles, facut acum din pura curiozitate, si se vede clar acest lucru, pentru ca ne referim strict la marimea diviziei.
Diviziile au un numar diferit de unitati, in functie de tipul lor, asa ca pentru a calcula trebuie aplicata o pondere, la o divizie considerata de baza, etalon, ca sa nu comparam mere cu pere.
Luand ca baza divizia de cerberi (si pentru tine si pentru adversari), calculam numarul ponderat de divizii al fiecaruia, si apoi vedem daca se respecta procentul de 130.

Tu ai pus :
2 divizii caini x 1 = 2 divizii etalon
2 divizii tunari x (105/631) = 0.33 divizii etalon
1 divizie magi x (157/631) = 0.25 divizii etalon
Total 2.58 divizii etalon

Adversarii :
3 divizii caini x 1 = 3 divizii etalon
2 divizii tunari x (119/714) = 0.33 divizii etalon
1 divizie vrajitoare x (178/714) = 0.25 divizii etalon
Total 3.58 divizii etalon.

Acum sa vedem procentul aplicat de dezvoltatori : 3.58/2.58 x100 = 138.76 %
Dar daca ai fi pus 3 divizii de caini , 1 tunari si 1 magi procentul ar fi fost : 3.58/3.41 = 101%
S-ar putea vedea clar daca procentul este corect sau nu doar pe un sector cu 5 sloturi de adversari, si setata armata de atac identica cu cea a adversarilor.
Sunt curioasa cum aplica procentul dezvoltatorii si ce etalon au cand aplica procentele, daca stie cineva ...
 
Ultima editare de un moderator:
Este adevărat că divizia inamicilor este puțin mai mare decât ar fi trebuit să fie, dar nu cu mult. Și la ce divizie de armată ai ajuns Benelly deja presupun că ești la o distanță destul de mare și poate afecta mărimea diviziei.
Și să vă dau un exemplu foarte simplu cum se poate calcula divizia în cazul printului tău. Divizia de câini este de 714, cea ce înseamnă că toate cele 6 sloturi este formată din divizie de 714. Mortarul are mărimea 6 (6x119=714), vrăjitoarea are mărimea 4 (4x178=712). Acum să vedem cât ar fi fost divizia dacă armata inamică ar fi ocupat doar 5 sloturi la fel ca armata ta. 6x714=4284... 4284:5=856,8. Deci divizia ar fi fost de 857. Mai departe să vedem cu cât este mai mare divizia inamicilor față de divizia noastră: o formulă simplă pe care o mai țin minte de pe vremea când mergeam la școală. X este procentajul pe care trebuie să îl aflăm.

100% = 631 (divizia ta)
X = 857 (divizia inamică)

X= (100x857):631... =135,8%
 
Imi retrag cuvintele. Atunci cand am afirmat ca dezvoltatorii ne fura am gresit. Nu ne fura, ne TALHARESC, jaf la drumul mare cu acordul nostru. O intrebare pt. domnii moderatori. Daca tot nu va platesc ca sa aveti grija de forum atunci de ce nu ne luati apararea? De ce tot bagati limba in urechile dezvoltatorului si ii luati apararea cand faptele acestuia sunt evidente? Pentru toti cei care cititi aceste cuvinte, daca aveti rabdare si socotiti fiecare lupta din turnir veti constata ca majoritatea luptelor sunt in defavoarea noastra nerespectand procentele date de catre dumnealor.
 
Oare aici pe forum sunt doar cei care nu prea stiu sa joace?
Intr-adevar cand s-a implementat noul sistem de lupta s-a pornit cu stangul pentru ca ,pe langa ca eram noi obisnuiti cu foarte usor,au ingreunat spre imposibil.....Dar s-a remediat....Iar acum a fost primul turnir in care am reusit sa luam planul fara eforturi devastatoare....Au fost eforturi dar totusi mai accesibil decat pana acum......Acum clar ca daca s-a redus de la 8 la 4 diviziile sunt mai mari,mai numeroase dar se poate lupta.....daca vrei sa lupti,daca iti place doar sa dai click si sa plangi ca mai scrie infrangere.....soarta!!!
 
Uitati-va la bataia de joc: http://prntscr.com/enghz5 si http://prntscr.com/engiph. Marimea diviziei inamice care trebuia sa fie cu 15% mai mare ca a noastra. Nivelul 3 provincia 7

Cu ce matematică ai socotit iarăși? Sper că ai observat că sunt doar 4 divizii, trebuie să le aduni și să împarți la 5 și atunci ai să vezi divizia inamică. Dacă ai răbdare și socotești cum trebuie nu te fură nimeni :p
Și dacă ai fi mers în luptă doar cu cerberi nu ai fi avut nici o problemă :)
 
Stau si ma minunez ce afirmatii faci Benelly o_O

Iar acum sa-ti explic babeste ca poate asa vei intelege: nu stiu daca ai observat, dar fiecare tip de unitate are un raport de 1 pana la 6 fata de alta unitate mai puternica sau mai slaba... la unitatile folosite de tine raportul este: 1 Sarcedot = 2 Driade, iar daca inlocuim acest lucru in exemplul tau vom avea :
Unitatile tale 245 Driade + 245 Driade + 245 Driade + 245 Driade + 244 Driade (adica cei 122 Sacerdoti) = 1224
Unitatile adverse
338 Driade + 338 Driade + 338 Driade + 338 Driade (adica 169 Sacerdoti) = 1352

si rezulta: 1224 x 115% = 1407,6 ( fata de 1352, cat are adversarul)... deci unde este mai mare raportul de 115% de care vorbesti? ;)

Nu ai cum sa calculezi acel procent decat daca aduci toate unitatile la acelas tip de unitate, folosindu-te de raportul de care ti-am spus mai sus (raport care il poti obtine foarte usor din Cazarma - tabara armatei)... iar daca mai faci afirmatii de genul, te rog sa demonstrezi si matematic ce sustii, nu doar sa arunci cu vorbe si print screen-uri.
 
Înapoi
Sus