• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Intrarea mea in competitie (sarcina 1)

gabrielaelf

Associate
Phonexiul de foc

Ador cladirea asta de cand a aparut in joc si ma bucur ca o am . Pasărea Phoenix ma invauie cu misterul ei si cand deschid jocul imi place sa o admir si sa o hranesc . Din cate stiu Pasărea Phoenix este singura pasare din specia ei , ceea ce inseamna ca nu se poate reproduce... E pasărea care renaşte din propria-i cenuşă, seamănă ca formă cu vulturul chiar daca are penajul intens colorat, cu nuante de purpură şi auriu . Chiar daca a aparut mai intai in mitologia clasică sub diferite înfăţişări Pasărea Phoenix devine o imagine simbol plina de mister inca din perioada Renaşterii si in diversele culturi dîn lumea clasică .Este o pasare maiastra plina de semnificatii simbolice despre care se spune ca ar trai intre 500 - 13.000 de ani . Se stie ca este originară din Etiopia fiind si obiectul unui cult particular în Egipt.
Imi place si Legenda acestei pasari Phoenixul de foc care ne spune cum moare si apoi renaste iar din cenusa ...Se spune ca atunci cand isi simte sfârşitul Pasărea Phoenix îşi face un cuib din ramuri de plante aromatice şi tămâie ,iar cand il termina dă foc acestui cuib, în care se întinde arzând o dată cu el. Cu aripile intinse sclipind in splendoarea ei pana devine cenusa .Tocmai din aceasta cenuşa se formează o altă pasăre. De aceea se si spune ca e pasarea care renaste din cenusa . Noua pasăre Phoenix o îngroapă pe cea precedentă, punându-i rămăşiţele într-un înveliş de smirnă şi tămâie în formă de ou şi ducându-le, cu un cortegiu format din alte păsări ce zboară împrejurul său, catre sanctuarul din Heliopolis.Aici preoţii lui Helios încep ritualul funebru . Tânăra , noua pasăre se întoarce în Arabia (sau Etiopia), unde îşi traieste viaţa lunga , solitară , hrănindu-se mereu cu perle de tămâie, până când va renaste din cenuşa sa o alta Pasăre Phoenix .
De aceea pentru mine Phoenixul de foc este cladirea mea preferata din Elvenar .
 
Sus