• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Arwit

  • Autor subiect DeletedUser552
  • Data de început

DeletedUser552

Guest
Buna, sunt relativ nou la voi atat in Forum cat si in joc. Am inceput de fapt mai demult cu varianta in lb. germana, dupa care am descoperit ca exista si varianta in lb. romana. Joc de mult Anno dar din pacate ei nu au si o varianta in lb. romana. In schimb au unele lucruri pe care, fara suparare, le consider mai bine rezolvate de catre... "concurenta". Principala chestiune, deocamdata, pe care as indrazni sa o supun atentiei voastre este faptul ca in Elevar obiectele care ocupa suprafete de teren dreptunghiulare (3x4, 5x6, etc.) nu pot fi rotate. Este deosebit de important, consider eu, ca atunci cand ai un teren de joc limitat, sa poti sa profiti de fiecare "patratel", ceea ce datorita imposibilitatii de a "roti" obiectul, este o problema in Elevar. Sincer, Anno are aceasta posibilitate, si este de real folos. Sper sa nu se supere nimeni aici pe mine, nu fac reclama altora, ci doar compar diferite solutii. O alta problema este aceea ca la producerea de marfuri, ceea ce produci intr-o zi (sa zicem, lemn de ex.) este semnificativ mai putin decat daca in acelasi intervar de timp (24 de ore) produci doar in pachete de cate 3 ore. Sau, tinand cont de faptul ca trebuie sa mai si dormi, in 5x 3 ore si 1x 9 ore. Desigur, sunt costuri mai ridicate, spre ex. in loc de 380 de gologani, 960, dar aceasta este cred eu o problema mai mica decat, la nevoie, lipsa de material necesar si cumpararea lui de la negustor cu 8000 de gologani pentru 20 de bucati de marmora, spre exemplu.
Cred insa ca v-am plictisit destul, asa ca va doresc o zi buna si spor la cucerit provincii.
 

ULISE

Ascended
3211.png
Bine ai venit in joc.
 
Sus