• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Ajutor cu Sapun Charaghios

lachmannmarcel

Associate
Salut
Am ajuns la Elemente.
Am facut cercetarea dar nu am nicaieri unde sa dau drumul la productie.
Precizez ca Fabriaca de elixire e la nivel 23.
Ce ar trebui sa mai fac ca sa ma lase?
Multumesc
 

lachmannmarcel

Associate
Buna, nu ne intelegem.
Cred ca sunt la nivelul cerut caci altfel de ce mi-ar cere ptr update respectivele produse?
Apoi cand ma uit la modernizare imi arata imaginea a doua.
Deci pot sa produc 0 si la urmatorul nivel pot face ceva DAR nu pot moderniza.vre-o idee?
 

Atașamente

  • elvenar01.png
    elvenar01.png
    576,2 KB · Vizualizări: 84
  • elvenar02.png
    elvenar02.png
    151,3 KB · Vizualizări: 89

ViperM

Alchemist
Salut,

Tu esti cu cercetarea la capitolul numit elementali, asta inseamna ca produci trei marfuri noi: piatra lunii, platina si guma.
Sapunul il vei produce abia peste doua capitole, la constructi, cand vei debloca cercetarea pt a produce sapunul caraghios!
Din ce vad eu tu esti nevoit sa iti construiesti cel putin o fabrica de otel pe care o vei moderniza pana produci platina, iar platina o vei schimba la piata pentru guma si piatra lunii. In cercetare si in modernizari ti se vor cere doar aceste 3 marfuri: piatra lunii, platina si guma ( si desigur celelalte marfuri normale de pana acum). Nu ai tu treaba cu sapunul caraghios, mai ai inca un capitol in care vei debloca alte 3 marfuri ( obsidian, cerneala si catifea) ca sa ajungi apoi la ultimele 3 printre care se regaseste si sapunul!
Esti departe de sapunul caraghios, abia la inceput de drum! Sa nu confuzi cu piatra lunii...

Asta e maximul la care iti poti moderniza fabrica de elixire, mai departe ai nevoie de sapun pe care il vei produce peste doua capitole cand vei cerceta acest lucru! Daca verifici meniul de cercetare, o sa vezi cat mai ai pana acolo. Dar pana ajungi sa deblochezi sapunul, tu nu ai nevoie de el... atat poti momentan sa cresti fabrica, iar sapun nu ti se cere pe nicaieri pana acolo!
Cred ca sunt la nivelul cerut caci altfel de ce mi-ar cere ptr update respectivele produse?
Nu-ti cere pt update sapun! Din imaginea doi, pentru a moderniza fabrica ai nevoie de : bani, praf magic, pietre si popualtie! Iti zice ca la urmatoarea modernizare va produce sapun, nicidecum ca ai nevoie de sapun. Dar pentru a o moderniza ai nevoie sa cercetezi lucrul asta in meniu, si asta abia peste doua capitole. Dar , repet, pana acolo tu nu ai nevoie nicaieri de sapun...
Sper ca am fost destul de explicit! Spor la joc
 
Ultima editare:

lachmannmarcel

Associate
Multumesc.
Incep sa ma dumiresc DAR la ora actuala nu pot face nici piata luni nici restul.
Nu am Tab pentru asa ceva si imi arata , vezi poza 2, ca la nivelul 24 as putea face DAR nu ma lasa sa modernizez la 24*imi zice cercetare dar din prima poza se vede ca am cercatat deja).
Orasul e la 27, ce altceva nu am facut de nu ma lasa sa urc la 24 fabrica de marmura si celelalte?
O zi buna
 

ViperM

Alchemist
Nu esti atent...
1. Nu ai treaba cu sapunul, nu iti cere nicaieri sapun!
2. Ai deblocat 3 marfuri noi : piatra lunii, platina si guma! Din astea 3, tu faci una, ai productie sporita la una, adica PLATINA. La fel cum din cele 3 marfuri normale (marmura, otel , chereste) tu faci marmura si schimbi la piata pentru otel si cherestea, la fel e si acum in cazul marfurilor sensibile.
3. Construieste o fabrica de otel (sau doua), modernizeaza-le pana la maxim si vei produce platina, pe care o schimbi la piata pentru piatra lunii si guma!
4. Uita de sapun si spor la joc

Dupa ce le modernizezi (pentru ca tocmai ai cercetat din ce observ in poza 1):

- Fabrica de marmura produce piatra lunii
- Fabrica de otel produce PLATINA
- Fabirca de cherestea produce guma
Tu iti construiesti de la zero minim o fabrica de otel in care vei produce platina pe care o schimbi la piata pt piatra lunii si guma!
Mai explicit de atat nu pot fi. Si cel mai important: NU AI TREABA CU SAPUNUL, uita de el, nu-ti cere nicaieri, abia peste doua capitole!
Spor
 
Ultima editare:

lachmannmarcel

Associate
Scuze ca revin.
Ok am inteles cu sapunul. Da-l in ....
Ce spuneam mai sus e ca eu am ca specialitate/bonus fabrica de marmura.
La care teoretic ar trebui sa fac piatra luni.
DAR cu fabrica la nivelul 23 nu ma lasa sa produc piatra luni.
Din imaginile trimise anterior ti-am aratat ca teoretic as putea produce la nivelul 24 DAR nu ma lasa sa modernizez fabrica la nivelul 24.
Asta e intreabrea mea, unde gasesc un techtree ceva care sa imi spuna ce conditii trebuie indeplinite ca sa urc kakatul de fabrica de marmura la nivelul 24.
Primaria e la 27 deci nu cred ca viine de acolo.
Si nu ma prind de la ce patesc asa.
O zi buna
 

ViperM

Alchemist
Iti repet:

Dupa ce le modernizezi (pentru ca tocmai ai cercetat din ce observ in poza 1):

- Fabrica de marmura produce piatra lunii
- Fabrica de otel produce PLATINA
- Fabirca de cherestea produce guma
Tu iti construiesti de la zero minim o fabrica de otel in care vei produce platina pe care o schimbi la piata pt piatra lunii si guma!
odata modernizate vei putea produce in ele cele 3 marfuri cu ajutorul semintelor divine. Tu in imagine mi-ai arat o fabrica de elixir cu care nu ai treaba decat peste doua capitole! Concetreaza-te la ce ti-am scris eu mai sus!
 

lachmannmarcel

Associate
Salut
Tu insisti pe platina asat de parca
Nu intelegi ca sunt in pierdere daca incerc sa fac fabrica de otel? Eu sunt pe marmura la prima etapa.
Si ma apuc si pierd timp s resurse si duc la maxim Si daca tot asa imi face, nu ma lasa sa o produc atunci ce fac?
Adica jocul ma forteaza sa piedr timp si resurse pe platina care nu este in categoria mea. Atunci renunt la el si gata.
O sa fac o alta intrebare pe forum.
O zi buna
 

ViperM

Alchemist
Omule, asa e jocul,de acum incolo tb sa iti faci o fabrica de otel cu care sa produci platina! pe langa cele 3 de marmura... toi am facut asta! eu am 4 fabrici de marmura, si inca doua de otel in care poduc platina!
iar fabricile tale de marmura produc piatra lunii... arata-mi mie o poza cu fabrica ta de marmura de nivel 24 si ai sa vezi ca produce piatra lunii!
Tu mi-ai pus o poza cu elixir!
la capitolul asta vei fi nevoit, pe langa cele 3 fabrici de marmura sa pui macar una de otel inc are sa produci platina, pentru ca platina e categoria! asa e jocul! la urmatorul capitol vei fi nevoit sa pui inca o fabrica, cea de pergamente, in care vei produce cerneala si asa mai departe
 

ViperM

Alchemist
Cine va mai dori vreodata sa ajute oamenii, ca mine sa pateasca!
Desi eroul nostru a zis ca a inteles, a tinut sa imi trimita mesaj personal ca a vorbit cu staful elvenar si ca gresesc, ca vorbeasc goange... asa ca si-a sters fabricile de otel pt ca lui i-a zis stafu' ca are prouctie sporita la piatra lunii...desi se vede clar in poza 1 si scrie " PRODUCTIE SPORITA LA PLATINA", iar platina, stim cu totii, se face in fabrica de otel...
Acum nu pot nici sa banuiesc staful elvenar de nepricepere, pt ca observ ca omul nu vrea sa inteleaga nici cand i se explica! Sau , ma rog, atat poate el sa inteleaga din ce i se explica! El crede ca daca are fabrici de marmura, e pe categoria de marmura, el trebuie sa faca piatra lunii nu sa isi construiasca fabrica noua de otel...
Sunt tare curios de reactia pe care o va avea cand va descoperi ca ii trebuie intr-adevar fabrica de otel ca sa faca acea platina la care are productie sporita!
 
Ultima editare:

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Jucatorul a primit raspuns la problema lui reala inca de la inceputul acestui subiect, de la Viorica, apoi si de la noi, prin intermediul suportului, anume lipsa populatiei suficiente pentru a construi, lucru care se poate observa din atasamentul de mai sus (populatia e cu rosu). Cam asta e tot, nu a intrat nimeni in detalii cu fabricile pe care e indicat sa le construiasca sau nu, pentru ca jucatorul nu a intrebat acest lucru, i s-a oferit link spre wiki cum procedam intotdeauna :) Isi da el seama ce greseste sau nu mai tarziu... sau citind wiki si consultand sectiunea de marfuri stimulate ;)
 

ULISE

Ascended
Stau si ma intreb de ce se apuca unii de jocuri cand nu au niciun pic de rabdare sa le afle singuri secretele si sa intrebe doar cand este ceva cu adevarat incurcat?????!!!!

Jocul ar trebui sa fie permanent o provocare. Ce placere mai ai cand obtii totul pe tava?

PS
Nu cred ca in Fratia lui nu era cineva care sa-l lamureasca.
 

ViperM

Alchemist
Problema lui era si este mai complexa. Pe langa faptul ca a facut harcea parcea marfurile si a incurcat fabrica de marmura cu cea de elixir, sapunul cu piatra lunii, nu putea sa mearga mai departe cu cercetarea, era blocat! Omul nu este intr-o fratie , joaca singur si are nevoie de putin ghidare! Cu siguranta raspunsurile scurte si seci nu-l vor ajuta prea mult.
Problema asta, cand se trece la marfuri sensibile si le spui ca sunt nevoiti sa isi puna alte fabrici, de la zero, am intalnit-o la multi jucatori. Si se incapatanau, ca si el, sa creada ca daca au marfa stimulata la o categorie normala, tot in alea vor face si marfurile stimulate. Pentru multi pasul asta e confuz.
In fine, eu am incercat sa il ajut, dar daca el a inteles ca face piatra lunii in fabricile de marmura pe care le are in loc sa isi faca una de otel in care sa faca platina, sa ii fie de bine.
 
Ultima editare:

ULISE

Ascended
Ai perfecta dreptate.

Eu cand mai mergeam la serviciu (inainte de pandemie), ca acum sunt "tanar" pensionar, mergeam cu metroul. Eu am mers cu metroul chiar de la inceput (16 noiembrie 1979), chiar aveam o statie in fata blocului la Dristor I. In consecinta cunosc metroul cu ochii inchisi.
De multe ori cand asteptam pe peron a sa vina un tren ma interpelau diversi cetateni (majoritatea din provincie) cu intrebari despre destinatia unde ei doreau sa ajunga, ceea ce era si normal si eu fac la fel cand sunt intr-un oras strain. De fiecare data le indicam cu lux de amanunte ce ar trebui sa faca si pe ce ruta sa o ia. Cum trenul pe care-l astepam mai intarzia si eu mai zaboveam pe peron ii vedeam pe multi dintre cei care ma interpelasera ca se duc sa intreba si in alta parte!? cand eu credeam ca i-am lamurit asa ca peste un timp am renuntat sa mai dau vreo indicatie si sa raspund simplu: Nu stiu!!

Spor la joc!
 
Sus