• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Discuții Concurs - 1 Decembrie 2018

  • Autor subiect DeletedUser1792
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser1792

Guest
Vă rugăm să folosiți acest subiect pentru a discuta sau pune întrebări despre concurs.
 

DeletedUser2276

Guest
Dragă Românie,

Nu ți-am mai scris de mult, țara mea, dar o flacără îmi veghează sufletul și n-aș vrea să se mistuie pe jarul tăcerii. Te simt în toate ungherele ființei mele, îți vorbesc graiul și ești prima rază pe care am zărit-o când am deschis ochii. M-ai mângâiat și m-ai binecuvântat. Mi-ai trimis izvoare să le port în piept și poteci pe care să le urc. Un stol de ciocârlii a umplut cerul și mi-ai spus că trebuie doar să întind brațele, că vor veni negreșit să-mi cânte. Și așa a fost, draga mea Românie. Mi-au cântat de dragoste și de bucurie, și de jale mi-au cântat. Încă mai păstrez cana din care bunica i-a dat apă să bea fiului întors de pe front. E aceeași cu ulcica în care și-a strâns lacrimile pentru celălalt fiu, pierit acolo, printre dușmani.
Mereu ai fost o fecioară frumoasă, Românie, și multe priviri ai atras. Or înțelepciunea și credința ta ți-au fost scut pe care s-au odihnit uneori vulturii, dar și pavăză împotriva fulgerelor a fost.
Tu m-ai învățat cum se ară pământul și mi-ai împletit panere să le umplu din livezile vieții. Mai târziu am cules grâu și maci. Și greierii erau tot ai tăi, parcă săriți dintr-un atlas al istoriei, veniți pentru a ne lumina gândurile. Dar cel mai mult m-ai învățat să respect străinul care colindă plaiurile tale cu piciorul, cerșetorul de la colțul străzii, învățătorul care mi-a spus că geografia ta e sfântă și preotul care, la fiecare slujbă, se roagă pentru neam și țară. De-acum și pentru părinții mei. Pentru că ei sunt îngeri, îngeri români, care-și păzesc mormântul de pe turla unei biserici. De câte ori îi strig printre lacrimi, răsună codrul până dincolo de hotarele tale, de la Iași la Alexandria, de la Marea Neagră la Timișoara. Atunci știu că m-ai auzit, mamă, și nu te lepezi de mine. Pentru că noi avem aici Focul Viu și Vulcanii Noroioși care clocotesc necontenit, ca sângele tău, și albastrul de Voroneț, și o deltă cum alta nu-i, și o ie pe care o poartă doinele noastre strămoșești.
Ți-am cusut un ștergar, mamă Românie, îl așez pe răsărit, să-ți ștergi cu el sudoarea de pe frunte, la fiecare apus. Și mai am un drapel țesut la războiul inimii, când fetița cu codițe împletite învăța să-ți rostească numele și spunea tuturor că ești leagăn și durere, bucurie și izbândă, farmec și împlinire, verde și trainică. Și, mai ales, a noastră! Acum și totdeauna!

La Mulți Ani, Românie!
Ceva intr adevar real si scris din inima, Felicitari, ai un talent desavarsit,
 

ULISE

Ascended
Ce-ti doresc eu tie CENTO-ROMANIE?

La prag de PRIM-CENTENAR,
ROMÂNIA seamănă cu ELVENAR!
Un teritoriu mare și enigmatic
În care mic și mare construim pragmatic.
Ce-ți doresc eu ție, CENTO-ROMÂNIE?
Un nou și glorios CENTENAR,
Plin de ÎMPLINIRI, ARMONIE și HAR!
În care:
C
onstruim din suflet o viață cât două,
Eternitatea să dăinuiască întro ROMÂNIE nouă,
Natalitate exponențială, de orice etnie, o permanentă bucurie,
Tricolore steaguri în MAREA ROMÎNIE sâ fluture pe vecie,
Eroismul nostru - o filă istorică aurie,
NATO - umbrelă pentru o eternă PACE,
Autonomie - care mii de ani să ție,
RENAȘTEREA ROMÂNIEI MARI!
2 sau mai multe "Românii" să nu mai fie,
1 singură ROMÂNIE pe vecie,
1 popor român ce vine din străbuni,
8 milioane - spor minim de români!
Dulce CENTO-ROMÂNIE, eu asta-ți DORESC!

Foarte frumos mesajul tau (am dat like in concurs) dar am o singura observatie de facut:
Centenarul (primii 100 de ani = 1 secol) se serbeaza doar acum in 2018 deoarece el este unic! Nu poate exista un al doilea Centenar! In 2118 se va serba Bicentenarul! (adica primii 200 de ani = 2 secole)!
 

DeletedUser1453

Guest
Coborand din Sfinx Zamolxe, lovi cu toiagul glia

O suta de ani de soare de-ar veni in Romania,

O mie si inca o mie din trecut spre viitor

El privi prin ceata vremii la stravechiul lui popor.


Tara veche si bogata cu paduri si ape vii

Cu sunet de fluier dulce si flori multe pe campii

Femei rumene cu plete fluturand in vant pe ii

Vremea gloriei apuse cine astazi o mai sti?


Abisul eternitatii le dadu liber o seara,

Domnului Mihai Viteazul si lui Tepes cel de seama

Ei privind din stele tara, ce Romania se cheama

De-o suta de ani unita , tinura un sfat de taina

Trebuie sa ne intoarcem, isi zisera ei in soapta,

Tara doarme asuprita sub talpa asta nedreapta!

Frumos!
Felicitari!:);)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus