• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Misiuni inutile si costisitoare

  • Autor subiect DeletedUser721
  • Data de început

DeletedUser721

Guest
Buna ziua, am remarcat ca la fiecare epoca avem de indeplinit misiuni de care nu avem nici cea mai mica nevoie. Aceste misiuni desi nu ne aduc nici cel mai mic folos nu ne lasa sa evoluam pe structura pe care am ales-o si sunt exorbitante ca si costuri, adica puncte si mai ales timp. Pierdem zile intregi si sute de puncte si mii de reusurse ca sa activam fabrici pe care nici macar nu le-am construit.
Daca avem spre exemplu fabrici de cherestea, cristale si elixir, stimulate, de ce trebuie sa pierd o saptamana, puncte si resurse ca sa activez fabrici de pergament , praf magic si otel pe care nu le am. Sunt de acord sa fie optional, dar asta inseamna sa fie deblocate cele care urmeaza a fi cercetate pt a evita blocaje absolut inutile si care produc, nu numai disconfort, ci o adevarata paguba si nervi si dezamagire. Ce rost are?
Jocul trebuie sa fie cursiv si atractiv si in nici un caz bete in roate la fiecare pas in cercetarile pe care le avem de indeplinit. Sunt sigur ca acest lucru a mai fost sesizat, ca nu am descoperit eu roata, dar daca pana acum lucrurile tot nu s-au indreptat, ma face sa cred ca cineva acolo sus are o problema!
Pacat de frumusetea jocului si de atractivitatea care ar putea deveni fara cusur, renuntandu-se la a obliga un jucator sa faca lucruri de care nu are nici cea mai mica nevoie! Nu-mi fac iluzii ca se va schimba ceva, dar e bine sa va reamintim ca fara noi acest joc nu exista, la fel ca si orice spectacol fara spectatori si ca in definitiv e o cerinta corecta si obiectiva si nu una care ar favoriza pe cineva si dezavantaja pe altcineva. Sa devina optionale misiunile de cercetare care nu privesc structura jucatorului care alege, cat mai elastice si cursive! Multumesc
 

ARTUR78

Enchanter
... in definitiv e o cerinta corecta si obiectiva si nu una care ar favoriza pe cineva si dezavantaja pe altcineva. Sa devina optionale misiunile de cercetare care nu privesc structura jucatorului care alege, cat mai elastice si cursive! Multumesc
Crearea unui arbore de cercetare personalizat pentru fiecare jucator in functie de fabricile la care au productie sporita este o cerinta aproape irealizabila. Sunt jucatori care prefera sa joace solitar si au nevoie de toate fabricile pentru a putea avansa in felul pe care l-au ales. Ar fi un dezvantaj pentru acestia ca misiunile de cercetare a unor fabrici sa fie optionale pentru alti jucatori si pentru ei sa fie obligatorii doar pentru ca au ales un stil diferit de joc. Nu contest ceea ce ai spus, insa consider ca dificultatea jocului trebuie sa fie similara pentru toti jucatorii.
 

DeletedUser721

Guest
Crearea unui arbore de cercetare personalizat pentru fiecare jucator in functie de fabricile la care au productie sporita este o cerinta aproape irealizabila. Sunt jucatori care prefera sa joace solitar si au nevoie de toate fabricile pentru a putea avansa in felul pe care l-au ales. Ar fi un dezvantaj pentru acestia ca misiunile de cercetare a unor fabrici sa fie optionale pentru alti jucatori si pentru ei sa fie obligatorii doar pentru ca au ales un stil diferit de joc. Nu contest ceea ce ai spus, insa consider ca dificultatea jocului trebuie sa fie similara pentru toti jucatorii.
Poate nu am fost explicit, nu reclam decat faptul obligativitatii, adica odata rezolvata o cercetare sa se activeze urmatoarea cercetare fara a fi obligat sa rezolv si cercetarile la fabricile pe care oricum nu le construiesc. De acest lucru se bucura in egala masura oricare jucator, indiferent ca joaca solitar sau altfel...Mi se pare cel putin "suspect" sa doresti sa blochezi jocul cel putin o saptamana (timp, resurse, puncte de cunoastere) in detrmentul cursivitatii si satisfactiei jucatorului care dealtfel respecta toate celelelate obligativitati, mai mult decat suficiente oricum:)
 

carmen20

Journeyman
Buna ziua! Sunt de acord cu bluewolfy, este o problema suparatoare care incetineste avansarea si ne cheltuie toate resursele. In alta ordine de idei, noul negustor, dupa schimbarea care s-a facut ar trebui redenumit camatar...ar fi mai potrivit! Nu prea inteleg, vreti jucatori sau, poate vreti sa-l jucati singuri!!!!!!!!!!
 
Sus