• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Event Discuții - Zodiacul de toamnă

ULISE

Ascended
Construiti Ateliere si Fabrici cu stimulent din prima categorie cel putin la nivelul corespunzator cu trei capitole de cercetare in urma deoarece era folosirii atelierelor si fabricilor de nivel 1 a apus!
 

ULISE

Ascended
Cam asa ceva dar nu este greu de facut. Eu pe beta ar trebui sa mai fac cca. 15 misiuni in ultimele 10 zile si iau cele 9 item-uri pentru evolutia unui urs desi nu prea am stat pe joc non stop si mi-am facut tarziu atelierele de nivel 24 (pe beta sunt la Amuni).
Desigur pentru evolutia tuturor celor trei ursi trebuie bagate diamante, dar eu consider ca merita dezoltat ursul care da armata!
 

ULISE

Ascended
Reechilibrarea jocului nu s-a facut in ajutorararea jucatorilor ci in defavoarea lor o_O;)

Sa explic: pe beta au fost de la inceput misiuni care cereau cladiri avansate dar fara a plafona cheile obtinute (de exemplu acum cand mai sunt 9 zile pana la terminarea evenimentului la mine o misiune valoreaza 125 chei si creste) Desi nu am avut nicio o strategie pregatita si am si lipsit de pe joc destul de mult timp (probleme in viata reala) mai am nevoie sa fac 12 misiuni in 9 zile si imi voi lua toate cele 9 itemuri necesare la evolutie FARA DIAMANTE.;)

Reducerea cu 30% a probabilitati de aparitie a misiunilor care cer cladiri avansate este "apa de ploaie" pe langa plafonarea la 80 de chei obtinute la misiunile superioare:eek:

Este evident ca se vor obtine mai putine chei si jucatorii interesati vor trebui sa bage mana in buzunar, ceea ce de fapt urmaresc dezvoltatorii.

Reechilibrarea s-a facut in acest sens!!!!!!!!!!!!!!

PS
In plus au intrat in "panica" si din cauza ca multi jucatori s-au pregatit cu cladiri avansate si exista riscul ca sa se obtina chiar mai mult de 9 itemuri pentru evolutie!
 

DeletedUser2346

Guest
ce naiba trebuie facut cu atelierele alea infecte ca nu accepta nici pe naiba cosurile de alimente care le fac...... e deja ridicol ce fac astia.... uite asa distrug jocul........
 

ULISE

Ascended
Trebuie sa ai ateliere de nivel echivalent cu trei capitole de cercetare in urma fata de capitolul la care te afli in prezent.
Gasesti nivelurile cladirilor raportate la capitole in wiki.

Dupa cate vad eu tu esti la capitolul Elfi de Padure deci trebuie sa ai ateliere de nivel cel putin la capitolul Gnomi si anume ateliere de minim nivel 16.
 

DeletedUser2346

Guest
e aiurea de tot..... chestiile astea mai mult incurca decat ajuta..........sa-l ia naiba de joc.... pur si simplu mi s-a acrit de el
 

DeletedUser2554

Guest
va rog rezolvati si problema atelierelor cu selectarea multipla . vad ca a ramas in plop uni au unii nu si a ramas asa nimeni nu face nimic .
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
va rog rezolvati si problema atelierelor cu selectarea multipla . vad ca a ramas in plop uni au unii nu si a ramas asa nimeni nu face nimic .

Nu este un bug. În prezent, suntem în proces de implementare a unor ajustări de interfață în mai multe locații. Unele dintre aceste caracteristici vor deveni disponibile doar pentru un procent mic de jucători la început, în timp ce testăm amănunțit performanțele tehnice. Acest lucru a fost anuntat si in detaliile actualizarii 1.87, in sectiunea versiuni de joc : https://ro.forum.elvenar.com/index.php?threads/versiunea-1-87.2006/ Spor la joc.
 

ViperM

Alchemist
Daca tot ajustati, modificati, si ce alte cuvinte care se termina in "ati" faceti pe-acolo, nu se poate umbla si la cuvantul "ALEATOR"?
--> mi s-a intamplat de 2 ori ca dupa misiunea cu " recruteaza un nr de unitati" sa apara tot misiunea cu " recruteaza un nr de unitati";
--> ieri am reusit sa fac 4 misiuni, ordinea lor exacta este: 1) "cerceteaza o provincie sau 15 viziune iluzorie" 2) obtine 400 fragmente de vraja 3) obtine 200 fragmente de vraja 4) "cerceteaza o provincie sau 15 viziune iluzorie
--> de dimineata dupa alte 2 misiuni mi-a aparut iar aceasta misiune cu 15 viziune iluzorie, iar acum dupa alte 2 misiuni IAR! De 4 ori in mai putin de 24 ore. Si la retete cea mai mare imi ofera 3 viziuni iluzorii!
E deja prea mult! Daca e aleator, sa fie totusi echilibrate ! Am colegi care au avut de 3 ori aceasta misiune astazi! Si altii care primesc aceleasi misiuni una dupa alta...
 

ULISE

Ascended
Ai perfecta dreptate.
Despre problema asta nu am apucat sa scriu dar bine ca ai facut-o tu.
Si de ar fi astea singurele probleme ....
 

ULISE

Ascended
Marea pacaleala cu reducerea probabilitatii cu 3o%:D:D a aparitiei misiunii cu ateliere avansate.
Numarul de chei obtinute per misiune sa plafonat si pe beta la 80 (eu eram la nivel 130, dar am colegi care ajunsesera la 190 de chei, calculati cat s-a redus;);))
In plus de la plafonare am facut vreo 10 misiuni intre care au aparut si misiuni cu ateliere dar toate au fost cu ateliere avansate si niciuna cu ateliere de nivel 1.
Inseamna ca probabilitatea de aparatie a lor s-a redus de la 130% la 100%;):rolleyes:.

Halal reechilibrare:(:confused::mad:
 

ViperM

Alchemist
Mai nene, eu cred ca am un bug.... dupa cele scrise mai sus cu misiunea "cerceteaza o provincie sau 15 viziune iluzorie" care mi-a aparut de 4 ori in 24 ore, acum ep seara am folosit reduceri de timp ca aveam retete bune si am primit-o de icna 3 ori + inca o misiune cu obtine 4 vapori!
LASATI-O IN PISICI DE TREABA! Rezolvati ALEATORUL asta ca am primit misiuena asta de 8 ori in aproximativ 28 ore!! In ultimele 10 minute misiunile mele au fost :
1) "cerceteaza o provincie sau 15 viziune iluzorie"
2) 25 de batalii la turnir
3)"cerceteaza o provincie sau 15 viziune iluzorie"
4) obtine 4 viziuni iluzorii
5)"cerceteaza o provincie sau 15 viziune iluzorie"
6)"cerceteaza o provincie sau 15 viziune iluzorie"
O sa fac si tichet, nu ca ar ajuta la ceva, dar asa poate se mai ridica cineva cu grad de pe scaun sa vada cat a mai crescut contul si daca sunt toate beculete de la server aprinse !
 

DeletedUser2344

Guest
nu ma deranjeaza neaparat noul stil de a produce mai putin cu fabrici si ateliere mari, in locul vechiului stil de a produce mult cu orice tip de cladiri
pentru cei care inca nu au terminat cercetarea posibil sa fie un avantaj, nu risipesc loc in oras pt ateliere si fabrici de lvl 1 :)
atelierele magice produc dublu, ... stiu ca a fost ceva tambalau pe tema asta pe beta, argumentul celor cu ateliere magice era ca au mai putine ateliere....
rezolvarea pe genunchi a fost ca atelierul magic sa se contorizeze de 2 ori
ce a-ti facut a fost sa mutati dezavantajul de la cei cu ateliere magice la cei fara :)
sa luam misiunea produ trusa de unelte de 3 ori, daca am atelier magic cu 48 de ore reduceri de timp am terminat misiunea
cei fara ateliere magice consuma 72 ore de reduceri de timp pt acelasi lucru
(am ateliere magice deci nu ma vait ca ma dezavantajeaza, e doar feed back constructiv)

"Cerceteaza o provincie (dureaza si 4-5 zile la multi jucatori), cerceteaza o tehnologie (multi jucatori au terminat cercetarea), obtine 15 viziune iluzorie (sunt situatii cand toate 5 productiile de la crafting nu acumuleaza 15 viziuni, tre sa dai 50 diamante daca vrei sa nu stai 6 ore dupa o tura noua)"
nici misiunea asta nu ma deranjeaza foarte tare daca pica decent (adica de cateva ori pe parcursul evenimentului), mai faci 15 viziuni, mai ai ceva reduceri de timp si cercetezi o provincie, te descurci in principiu si cu misiunea asta)
DAR
azi am primit misiunea de 4 ori, si cel mai distractiv a fost ca am primit misiunea de 3 ori la rand
mi se pare inacceptabil sa primesti de 3 ori la rand orice misiune, cu atat mai mult misiunea asta.
ori sunt stelele aliniate impotriva mea rau de tot... ori aleatoriul nu e aleatoriu

in concluzie
noul eveniment e varza din cauza ca
nu a fost testat calumea, impact pe jucatori mici, medii, mari, impact pe jucatori cu ateliere magice si fara ateliere magice, etc.
cu toate ca feedback ul de pe beta a fost unul dezastruos, nu a interesat pe nimeni sa rezolve problemele inainte sa se dea drumul la eveniment pe serverele life
succesiunea misiunilor e un dezastru ALEATORIU dar tot dezastru e.
modificati regulile in timpul evenimentului, si nici asa nu reusiti sa il faceti sa fie functional cat de cat

sfatul medicului
aveti grija ca cei care fac design ul la urmatorul eveniment sa-si ia pastilele la timp :)
CITITI DEFINITIA TERMENULUI ALEATORIU !!!!!! CEVA LA CARE S-A REDUS SANSA CU 30% NU ESTE ALEATORIU !!!!
daca vedeti ca pe beta nu functioneaza amanati evenimentul 1 saptamana chiar 2 pana rezolvati problemele
testati in viitor schimbarile majore de structura la 1 eveniment mic nu la 1 mare
ar fi frumos sa primim toti o recompensa dupa evenimentul asta, pt ca nu suntem platiti sa facem testare pt INNO
 

ULISE

Ascended
SURPRIZA vine abia acum:
Pe beta s-a introdus noua rasa "Elvenar" fara a fi anuntata din timp chiar in timpul evenimentului. Nu s-a mai intamplat asa ceva niciodata.
Cred ca pe cei de la inno ii batuie un "virus" care nu trece decat cu DIAMANTE!


PS
O misiune cu ateliere mici nu am mai prins! Cred ca aceste misiuni au fost scoase complet dar au uitat sa scrie in anunt!!!!!
 
Ultima editare:

elenada

Associate
draga echipa elvenar cu acest event cred ca vreti sa va bateti joc de jucatorii vechi. mi-a aparut deja de 5 ori misiunea cu cerceteaza o provincie, sau cerceteaza o tehnologie sau obtine 15 viziune iluzorie!!!! vreti sa vedeti daca stau bine cu nervii sau vreti sa ma convingeti ca deja e timpul sa renunt la acest joc? cu tot respectul dar nu cred ca intelegeti semnificatia cuvintului aleator, va pot ajuta cu un dictionar explicativ al limbii romane!
 

FRin

Apprentice
1. frecventa viziunilor e ridicol de mare
2. ma bucur ca am investit cristale in atelierele magice (implicit am redus numarul lor datorita productiei mai mari); acum jocul ma rasplateste

investit diamante*

Edit : Posturi unite. Exista buton de editare, foloseste-l cu incredere.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus