• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Ghid Esenţial pentru Jucători

  • Autor subiect DeletedUser1526
  • Data de început

DeletedUser1526

Guest

Bine ai venit pe Elvenar!


Acesta este un Ghid Esenţial pentru Jucători ai Elvenar, prin care vă împărtăşesc din experienţa mea şi vă aduc câteva sfaturi sau recomandări despre cum să vă puteţi dezvolta cât mai eficient oraşul fantastic, indiferend de rasa pe care o alegeţi, om sau elf. Totuşi, de când am mai jucat ultima oară, nu exista varianta pe mobil, şi pentru că nu ştiu cum arată sistemul de joc pe mobil (sunt câteva detalii diferite), mă voi limita la ceea ce cunosc pe computer.

1. Ce este acest Elvenar ?

Elvenar este un joc gratuit de tip browser, în care îți vei construi un oraș înfloritor și vei descoperi o lume magică, plină de mistere.

Construiește cel mai frumos oraș și pune în aplicare sistemul economic cel mai eficient pe care poți să-l concepi! În Elvenar poți moderniza aproape orice clădire, îmbunătățind productivitatea și aspectul orașului tău.

Explorează vasta hartă a lumii pentru a dobândi cunoștințe despre strămoșii tăi înțelepți și a descoperi noi tehnologii. Negociază sau luptă pentru Relicve puternice care îți vor stimula producția.

Poți deveni un negustor abil și foarte cunoscut, îți poți rafina talentul de producător sau îți poți conduce trupele spre victorie în bătălii cu animații 3D. Decizia îți aparține.

2. Partea introductivă

Pentru că trebuie să existe o parte a ghidului care să vă introducă puţin în partea de început şi în atmosfera de ambianţă a jocului, deşi cu expuneri de teorie, mă voi folosi de 2 tutoriale realizate de 2 jucători ai Elvenar, care se referă la partea de început, şi anume:

1. introductiv simplu realizat de Deianeira : https://ro.forum.elvenar.com/index.php?threads/tutorial-deianira.57/

2. un mic indrumar (mai detaliat) realizat de grabber pentru începători care prezintă în principal elementele esenţiale de reţinut la început de evoluţie în Elvenar : https://ro.forum.elvenar.com/index.php?threads/mic-indrumator-pentru-incepatori.62/#post-563 (începutul jocului, primele clădiri de bază, harta lumii, vizita de ajutor la vecin, cucerire provincii, bunuri sporite, negustor şi clasament)

3. tutorialul wiki clasic al jocului : https://ro.wiki.elvenar.com/index.php?title=Pagina_principală

3. Ce trebuie să ştii

După ce ai citit şi "studiat" atent aceste 3 tutoriale, sau dacă deja ai început să te familiarizezi puţin cu jocul, încă de la început, ceea ce trebuie să ştii este cum să te dezvolţi cât mai bine şi mai eficient.

În primul rând, trebuie să ştii că jucatorii Nu se pot ataca între ei, ci doar se pot vizita. În Elvenar construieşti şi dezvolţi un oraş. Deci, dacă nu se pot ataca între ei, jucător contra altui jucător, atunci la ce foloseşte Cazarma şi trupele? simplu, exclusiv la luptele din provinciile de pe hartă.

Provinciile pot fi cucerite cu folosirea de trupe adecvate (fiecare trupă are propriile trăsături şi propriile puncte slabe şi puncte tari) sau cu resurse, monezi şi / sau provizii. Totuşi, trebuie să ştii că dificultatea şi gradul de scumpire al provinciilor pe măsură ce înaintezi pe hartă sau cu fiecare expansiune pe hartă. Mai trebuie să ştii că un anumit număr de provincii cucerite îţi conferă posibilitatea să adaugi câte o extindere în oraş, extindere care îţi dă un spaţiu în plus pe care să poţi construi clădiri.

În al doilea rând, cum foloseşti cladirile în oraş la un nivel optim. Casele îţi oferă populaţie şi produc monezi. Atelierele produc provizii. Monezile şi proviziile sunt indispensabile şi se produc numai personal în oraş.

Pe măsură ce avansezi, trebuie să te foloseşti de cercetări şi să deblochezi cu fiecare cercetare tot mai multe elemente şi clădiri pentru oraş. Sper că ai înţeles din tutoriale cum se cercetează.

Alte 2 clădiri indispensabile sunt Fabricile sau clădirile de producţie a mărfurilor şi Negustorul. La resurse ar trebui să ai întotdeauna în vedere resursa (marfa, bunul) cu sporul de producţie, vezi la Primărie la Relicve. Celelalte clădiri de resurse nu te vor ajuta decât foarte puţin faţă de câtă populaţie şi cultură necesită, spre deosebire de marfa cu spor de producţie al cărei surplus îl foloseşti la Negustor pentru schimburi de alte resurse.

Pe măsură ce modernizezi fiecare clădire va necesita un spaţiu tot mai mare în oraş. Extinzi spaţiul din oraş pe care poţi construi prin cucerirea de provincii.

Un alt element important şi indispensabil în oraş este cultura, care se creşte prin construirea clădirilor de cultură. Mai multe detalii despre cultură găseşti la tutorialul wiki din joc. Contează şi ce clădiri de cultură şi cât spaţiu foloseşti (câte pătrăţele) în oraş. Totodată şi sfatul să ai întotdeauna cultura cu soare (adică cât mai ridicată) şi cât mai puţin cu nori.

Marfurile / bunurile / resursele sunt împărţite în câte 3 categorii distincte, fiecare categorie cu cate 3 tipuri de resurse astfel:
1. marmură, oţel, cherestea. - din această categorie oraşul tău are spor la doar 1 singură din ele.
2. cristal, pergament, mătase. - din această categorie oraşul tău are spor la doar 1 singură din ele.
3. elixir, praf magic, pietre preţioase. - din această categorie oraşul tău are spor la doar 1 singură din ele.
Fiecare categorie se deschide / deblochează la cercetări.

Case poţi face oricâte ai nevoie pentru numărul de populaţie cerut, inclusiv modernizarea lor în nivel mai mare.

Ateliere recomand să ai minim 10 sau 15 la început, iar fabrici de mărfuri minim 7 sau 10, inclusiv modernizarea lor.

Capacitatea de depozitare a monezilor şi proviziilor creşte cu fiecare modernizare a Primăriei. Din proprie experienţă recomand ca Primăria să fie mutată într-un colţ (stânga sus de exemplu) al oraşului pentru a îţi fi mai uşor să foloseşti spaţiul din oraş la dezvoltarea clădirilor.

Poteca sau drumul este necesară pentru a lega clădirile de Primărie, cu excepţia celor de cultură. Dacă sunteţi destul de calculaţi, veţi şti cum să legaţi mai multe clădiri la un singur drum / potecă, sau la mai puţine poteci. Pe măsură ce avansaţi cu cercetările, veţi descoperi poteci / drumuri care adaugă (în plus) puncte de cultură adiţionale la ele.

4. Jocul în echipă şi Frăţia

Pentru că Elvenar este un joc de echipă şi pentru că nu poţi avansa relativ uşor fără destui parteneri de ajutor pe care să te poţi baza, un pas important este să îţi alegi o frăţie la care să te alături.

Frățiile oferă multe beneficii membrilor, precum:
- Negoț fără taxe - Negoț fără taxe - Chiar dacă nu ai descoperit membrii frăției tale pe hartă, vei putea schimba mărfuri fără să plătești comisionul de negustor.
- Ajutor între vecini - Ajutorul între vecini este disponibil pentru toți membrii frăției, ceea ce înseamnă că-l poți oferi tuturor și la rândul tău îl poți primi de la toți frații tăi, chiar și cei mai îndepărtați.
- Mesaje circulare - Toți membrii Frăției pot trimite mesaje care sunt primite doar de către membrii frăției.
- Chat-ul frăției - Dacă ești membru într-o frăție poți folosi sistemul de chat pentru a comunica cu membrii frăției tale, pentru a cere ajutor sau pur și simplu pentru a da bună ziua.
- Turnir - Ca membru al unei frăţii poţi participa în turniruri care constă în câştigarea luptelor unor provincii (cu trupe sau / şi cu resurse) în schimbul cărora primeşti anumite relicve şi alte câteva premii.

Ajutorul de vizită între membrii frăţiei este la fel ca cel între vecini descoperiţi pe hartă, mai multe detalii la tutorialul wiki de joc şi la cel al lui grabber menţionate la început.

Totuşi, majoritatea frăţiilor mai dezvoltate refuză să primească începători, în general. Dacă eşti în căutarea unei frăţii, caută-mă după nume în joc şi te ajut personal să fii membru al unei frăţii, şi de ce nu chiar într-a mea sau o alta cu care am relaţii bune.

5. Evenimentele ocazionale din joc

În Elvenar, evenimentele sunt de 3 tipuri: 1. generale sau simple; 2. speciale sau de anotimp, ori legate de anumite momente din respectivul anotimp; 3. Aventurile frăţiei (mai recent introdus).

Pentru că acum sunt obosit, voi reveni ulterior sau mai târziu, în continuare, cu detalii privind fiecare tip de eveniment în parte şi încă alte explicaţii şi recomandări.

Menţineţi deschis topicul, pentru că mai am multe de scris la acest Ghid - tutorial.

Multumesc pentru atentia acordata.
 

DeletedUser1288

Guest
.......Ateliere recomand să ai minim 10 sau 15 la început, iar fabrici de mărfuri minim 7 sau 10, inclusiv modernizarea lor......
frumos tutorialul, insa vreau sa te contrazic cu privire la numarul fabricilor si atelierelor....ce sugerezi tu nu poate fi posibil la inceput...spatiul, populatia si cultura nu-i permite sa construiasca atatea, doar daca investeste in locuinte magice...poate
eu m-am descurcat binisor cu 8 ateliere, 6 cat 1, 4 cat 2, 3 cat 3...de curand am mai plantat o fabrica cat 3...
 

ULISE

Ascended
Si eu ma descurc doar cu 2 ateliere mari (adica dezvoltate la maxim) plus inca 8-10 ateliere mici (nivel 1). Nu am dus niciodata lipsa de provizii!
 

DeletedUser591

Guest
Eu am mers de la inceput cu 10 ateliere. si asa o sa raman. Imi dau exact cantitatea necesara.Le-am dezvoltat de fiecare data la maxim, in functie de era in care ma aflam.Sunt inca la elfii de padure. unde trebuie provizii la fiecare cercetare. Probabil la rasele superioare nu or sa mai trebuiasca atatea provizii,nu stiu.
 

DeletedUser1526

Guest
Eu am mers de la inceput cu 10 ateliere. si asa o sa raman. Imi dau exact cantitatea necesara.Le-am dezvoltat de fiecare data la maxim, in functie de era in care ma aflam.Sunt inca la elfii de padure. unde trebuie provizii la fiecare cercetare. Probabil la rasele superioare nu or sa mai trebuiasca atatea provizii,nu stiu.

Asa ma si gandeam, 10 ateliere ar trebui sa fie minimul recomandabil pentru fiecare, mai ales daca incepator, iar cu fiecare avans de cercetari creste si numarul de provizii de consumat, dar marind atelierele in nivel odata cu spatiul folosit, intr-un fel este suficient. Evident, si cu largirea depozitului prin modernizarea Primariei atat cat este necesar.

frumos tutorialul, insa vreau sa te contrazic cu privire la numarul fabricilor si atelierelor....ce sugerezi tu nu poate fi posibil la inceput...spatiul, populatia si cultura nu-i permite sa construiasca atatea, doar daca investeste in locuinte magice...poate
eu m-am descurcat binisor cu 8 ateliere, 6 cat 1, 4 cat 2, 3 cat 3...de curand am mai plantat o fabrica cat 3...

Inteleg ca necesarul de spatiu poate fi oarecum problematic, dar sa luam in considerare si numarul de provizii care va creste tot mai mult cu cat se avanseaza in dezvoltare (cercetari, "modernizari", provincii, etc.). In primele saptamani de joc nu poate avea indeajuns spatiu si resurse ca sa construiasca suficiente cladiri esentiale.

Poate ca unii se vor lasa tentati sa foloseasca cardul bancar pentru cladiri magice si expansiuni, altii nu vor face, iar cladirile magice au tot o limita de "modernizari" similar cu nivelul celorlalte cladiri, iar pentru modernizarea lor (cladirile magice) vor fi necesare tot timpul un numar tot mai crescut de diamante, iar cardul bancar are si el o limita, nu?

Insa, pe parcursul dezvoltarii, mai ales ca nu va sta degeaba sau sa astepte ajutor de la altii mai dezvoltati (mai mari care oricum nu prea vor fi dispusi sa ajute incepatori, in general), asa ca pentru o prosperitate optima va avea de un interval de aproximativ intre 10 si 15 ateliere (modernizate treptat, desigur), dar si de minim 7 fabrici de marfuri (din prima categorie mai ales), in special ca pe harta incepatorii nimeresc destul de des printre "vecini" inactivi, mai ales la ofertele de la Negustor (se intampla sa treaca zile de cand a postat oferta, chiar si la "2 stele" sau "corecta"). La categoria 1 intotdeauna un minim de 7 cladiri de produs marfuri (marmura, otel, lemn), la categoria 2 minim 5 fabrici, la categoria 3 minim 4 fabrici, cu modernizarile lor posibile, si sa isi asigure totodata rezervele din celelalte marfuri la care nu are spor de productie. Spun asta din ce am constatat ca experienta.

Si eu ma descurc doar cu 2 ateliere mari (adica dezvoltate la maxim) plus inca 8-10 ateliere mici (nivel 1). Nu am dus niciodata lipsa de provizii!

Nu stiu cum e la tine, dar tu deja ai ajuns spre finalul cercetarilor si nivelelor de dezvoltare. Nu stiu cum poti avea ateliere de doar nivelul 1 care produc un foarte infim numar de provizii... la "cat de mare" esti...

.

Asa, ca sa merg mai departe, voi preciza mai intai cateva amanunte despre ...

- Turnir


Detaliile introductive despre ce reprezinta turnirul si cum se foloseste, se gasesc in tutorialul wiki al jocului https://ro.wiki.elvenar.com/index.php?title=Turniruri .

Ceea ce consider a fi important de spus despre turnir si ce bonusuri cred ca sunt importante, in special la inceput de joc, scriu ca :

- un turnir dureaza cam 5 - 6 zile pe saptamana (exceptand Duminica);

- de la turnir sunt importante relicvele, dintre care mai ales cele care ajuta la un spor cat mai ridicat de productie (sporul de productie - vezi la Primarie la relicve - este activ la doar cate 1 tip de resursa din fiecare categorie > adica doar 3 resurse sporite din toate cele 9 resurse);

- recomand ca in fiecare zi de turnir sa faci macar primele 2 - 3 provincii de la turnir (cand inca la inceput); pe masura ce iti dezvolti evolutia orasului vei putea sa faci mai multe la turnir zi dupa zi;

- participarea in echipa la turnir este elementul cheie, pentru ca un efort comun ajuta nu doar la relicve, puncte de turnir si bonusuri suplimentare (cuferele de la turnir);

- poti participa la turnir cu ambele trupe si resurse, sau doar cu trupe ori doar cu resurse, dintre ele, dar eu recomand sa folosesti, cand esti destul de dezvoltat, mai mult cu trupe atat cat e posibil, si in rest resurse (daca iti permiti), pentru ca poti reusi mai "ieftin" la cheltuieli (adica mai mult provizii pentru instructia trupelor). Cum folosesti trupele, vezi in tutorialul Wiki al jocului.

- ar mai fi inca ceva de mentionat, pe care am si uitat.. ohff..

.

Evenimentele din Elvenar

În Elvenar, evenimentele sunt de 3 tipuri: 1. generale sau simple; 2. speciale sau de anotimp, ori legate de anumite momente din respectivul anotimp; 3. Aventurile frăţiei (mai recent introdus).
Acestea nu sunt dese, ci ocazionale, uneori.

1. Evenimentele generale sau simple consta dintr-o serie de misiuni oarecum diferite de cele obisnuite din joc, la finalul carora premiul de ridicat este in general o cladire speciala cu un anumit numar de cultura (in functie de capitolul de cercetare).

2. Evenimentele speciale, sau in functie de momentele (aparte) din fiecare anotimp, consta dintr-o serie de misiuni speciale, care la fiecare indeplinire de misiune ofera cate un numar de obiecte ce pot fi folosite ulterior la deblocarea pe rand a (cate) uneia din cele 3 premii principale (cladiri de cultura in general), intai prima, selectat colectare, apoi a doua, apoi a treia, dar prin folosirea acelor obiecte oferite de misiuni (colectabile si la margine de oras din cand in cand) la unul din cele 3 cufere afisate la un asemenea eveniment.
Acesta are si o serie de premii zilnice diferite prin rotatie, de obicei cladiri speciale.

Exemple in Wiki-ul oficial : a. https://ro.wiki.elvenar.com/index.php?title=Evenimente_principale , b. https://ro.wiki.elvenar.com/index.php?title=Marșul_Turmelor

Recomandare: uneori mai exista si pe forum vreo o lista sau un link postat de vreun jucator cu tipul de misiuni si de cladiri posibile la respectivul eveniment, iar daca va exista o asemenea lista verificati in aceasta ce preferati si ce credeti ca poate avea un bonus mai crescut (de cultura, provizii etc.) raportat la spatiul (in patratele _ x _ ) pe care il ocupa in oras, pentru a fi pregatit din timp.

3. Aventurile fratiei, recent introdus in Elvenar, este un eveniment la care este necesara participarea in echipa a membrilor de fratie, adica disponibil doar celor care fac parte dintr-o fratie.
Detalii la Wiki https://ro.wiki.elvenar.com/index.php?title=Aventurile_Frăției .
 

ULISE

Ascended
Nu stiu cum e la tine, dar tu deja ai ajuns spre finalul cercetarilor si nivelelor de dezvoltare. Nu stiu cum poti avea ateliere de doar nivelul 1 care produc un foarte infim numar de provizii... la "cat de mare" esti...
Proviziile necesare Fabricilor si altor evenimente inclusiv eventuale cercetari le adun din:
1. Misiunea repetitiva care cere 2 provizii de 3 ore si monezi si da 13.000 provizii;
2. Finisare reciproca intre colegii de alianta si vecinii de harta;
3. Minuni cum ar fi Eterna excavare, Turnurile prosperitatii si Cartea secretelor;
4. Mai nou stimulente pentru provizii obtinute le evenimente.
 

DeletedUser985

Guest
Pentru a va fi mai in detaliu cu imagini explicarea unui Eveniment dintre cele speciale, va prezint un exemplu si anume:

Evenimentul special
, din iarna de decembrie 2017, numit ca "Cei trei giganti ai iernii",

Evenimentul "Trei ghețari ghețari" este similar cu evenimentele de căutare pe care le-am avut în trecut, cum ar fi:
♦ Eldrasil's Ascending (Ascendentul lui Eldrasil
♦ March of the Herds (Marsul Turmelor
♦ Rise of Phoenix (Renasterea Fenixului
♦ Snow Flurry (Flăcări de zăpadă
♦ Summer Solstice (Solstițiul de vară ).

Ca și în cazul acelor evenimente, pentru aceasta vom avea și două linii de căutare:
♦ Primul pe care îl progresați, după cum puteți - veți câștiga monede, consumabile și chei congelate pentru a finaliza questurile.
♦ În al doilea rând, veți primi o nouă căutare în fiecare zi. Dacă te duci în urmă, nu pierzi pe nimeni, dar nu le poți obține mai repede decât o nouă căutare în fiecare zi, care fiecare plătește 35 de chei înghețate.

Cheile congelate câștigate pot fi investite în cufere mici, medii sau mari, pentru a câștiga recompense suplimentare și Coroane de gheață pentru cele 3 mari premii.

42783b_f21fc7a8b3664e40947dc44c26ea5c9a~mv2.jpg
42783b_78c97f6fecef4fe3a8f932d3f23258a9~mv2.jpg
42783b_1693faffe4ba44788edfadee67aac8d3~mv2.jpg


Puteți găsi, de asemenea, chei înghețate în jurul orașului dvs.! Faceți clic pe ele pentru a le colecta.

c7df81_8a7e8512a46e44b792c65e52c1054b4f~mv2.gif


Keyle înghețate pot fi găsite în jurul orașului dvs. în aceleași locații în care apar cuferele de recompensare a vecinilor.

Următoarea hartă din Ghidul lui Mykan arată locațiile posibile pe care pot apărea cheile:

42783b_38a410d6aa81434997779e7e20a9f786~mv2.jpg


Când răscumperi cheile congelate, câștigi coroane de gheață spre premiile mari și ai șansa să câștigi premiul exclusiv zilnic sau oricare din celelalte posibilități enumerate.

Salvați cheile congelate pentru premiile zilnice pe care le doriți cel mai mult! Uneori este nevoie de câteva încercări de a răscumpăra cuferele pentru a câștiga unul. Câștigarea este doar o șansă, niciodată garantată. Odată ce premiul a dispărut, a dispărut pentru totdeauna!

Sfat de actiune: adunati cat mai multe chei inghetate si cand veti avea cat mai multe, le veti folosi in principal la cufarul cel mare (140 key inghetate pentru +20 la premiul cel mare dintre cele 3 principale), insa cel mai recomandabil atunci cand printre premiile zilnice pe durata evenimentului mai pica vreun premiu zilnic cu o valoare mai mare / importanta fata de restul (cum ar fi cultura si altele). Premiile sau cladirile castigate le pastrati in inventar pentru mai tarziu cand veti considera sau veti avea spatiul necesar in oras. Dar, e important de retinut ca odata ce le plasati in oras, daca veti vinde/sterge cladirea premiu, aceasta nu o veti mai recupera vreodata!!!

.
Esential despre Vizitele de Ajutor intre vecini.

Acordarea și primirea ajutorului între vecini este o modalitate importantă de a vă aduna suficiente monede și provizii.
Dacă nu ați făcut-o, asigurați-vă că ați citit wiki pentru elementele de bază ale ajutorului vecin, cum funcționează și ce sunt butoanele.
Această prezentare generală va examina câteva elemente de bază și va adăuga detalii suplimentare care nu sunt disponibile în wiki sau care sunt adăugate din lucrurile pe care ceilalți jucători au învățat că ar putea fi utile să le cunoașteți.

ACORDAREA DE AJUTOR
În general vorbind, cu cât vizităm mai mult vecinii și membrii frătiei noastre, cu atât mai mult ne vor putea vizita și contribui la cultura noastră, astfel încât să putem obține un bonus.
Chiar dacă nu vom fi vizitați înapoi, vom obține un avantaj atât de mare de a oferi ajutor de vecinătate, merită efort încă!
♦ Beneficiile acordării de ajutor regulat:
- Când vizitezi pe cineva cu "mâini de aur" - primești provizii! Aveți nevoie de consumabile!
- Monedele se adaugă foarte repede!
- Mâinile dvs. se vor afișa "aurii" mai multor jucători, sporind astfel șansele de a vizita mai repede
- Dacă aveți Great Bell Spire or Lighthouse Ancient Wonders, veți câștiga bunuri de fiecare dată când acordați ajutor vecinilor. Aveți nevoie de bunuri!
- Cuferele de comori zilnice - colectează 3 pe zi și câștigă relicve, vrăji sau puncte de cunoștințe.

HARTA CU VECINII DIN JURUL OARSULUI VOSTRU
Wiki oferă o imagine de ansamblu asupra modului de a face clic pe butoanele care vor vizita vecinii pe hartă. Verificați-l dacă nu sunteți deja familiarizat cu modul în care sa faceti!

UTILIZAREA NOTIFICĂRILOR
Mai ales atunci când vă aflați într-o criză de consum, verificați-vă notificările de multe ori!
- Maini aurii - vizitați această persoană pentru consumabile!
- Mâinile multi-colorate - puteți vizita această persoană pentru monede.
- Casa Verde - ați vizitat deja această persoană în ultimele 23 de ore.

42783b_eb655f8352cd42cc983926b49a84325e~mv2.jpg


MEMBRII FRATIEI
Vizitarea membrilor fratiei în mod regulat este o modalitate excelentă de a încuraja spiritul de echipă și de a vă asigura că veți obține toate monedele și proviziile pe care le puteți lua!

FEREASTRA FRATIEI
Icoanele din frătie înseamnă același lucru ca în notificări. Consultați aici pentru a vedea dacă tovarășii dvs. au fost vizitați încă! Dacă nu, vizitați-le! :) Faceți clic pe pictograma casei verzi din rândul persoanei pe care doriți să o vizitați pentru a fi în orașul lor.

42783b_c70e66b990d6487fa221f2b0a47da0f5~mv2.jpg


1. Maini aurii - vizitați această persoană pentru consumabile în plus față de bonusul obișnuit!
2. Mâinile multi-colorate - puteți vizita această persoană pentru monede (și mărfuri cu Ancient Wonder).
3. Marcaj verde - ați vizitat deja această persoană în ultimele 23 de ore.

Puteți să treceți deasupra fiecărei pictograme pentru a vedea informații suplimentare.
Dacă treceți cu mouse-ul peste un marcaj verde, veți vedea cât mai mult trebuie să așteptați pentru a putea vizita din nou persoana respectivă:

42783b_dcc7d2a01ffb4e7280c19c34aea6e78e~mv2.jpg


Dacă vă mutați cursorul de maus peste mâini de aur, veți vedea cât timp mai trebuie să vizitați acea persoană și să primiți încă si provizii in plus.

42783b_4b428ae1494d463c91a6f0269f0c7265~mv2.jpg
 

DeletedUser985

Guest
Ce ajutor ar trebui să dau?
Așa cum probabil ați învățat deja de la citirea wiki-ului sau de a juca puțin, există 3 modalități diferite de a vă oferi ajutor vecinilor și colegilor.
Ce să alegi, totuși, bine, în cele din urmă este, bineînțeles, la latitudinea ta. Ajutorul este de ajutor și cu siguranță vecinul sau colegii tăi îl vor aprecia indiferent de forma în care se află!
Cu toate acestea, pentru o idee suplimentară, dacă doriți cu adevărat să vă asigurați că acordați cel mai bun ajutor, aruncați o privire asupra numelui orașului.
Mulți jucători indică preferința de ajutor a vecinilor, aici. S-ar putea să vedeți litere în ordine sau doar o preferință listată. Este posibil să vedeți numele unui element de cultură deosebit de valoros. Cele mai frecvente sunt:
- C = Cultura
- B = Builder / Constructor
- MH sau $ = Primaria (Main Hall)
Dacă jucătorul nu are o preferință, faceți clic pe locul unde este convenabil sau, de obicei, o tendința populara implicită tinde să fie la cultură.

CUFARUL DE RECOMPENSA
În primele câteva vizite ale unei noi zile, puteți aduna până la 3 cufere de recompense. Cuferele de recompensă oferă relicve, vrăji sau puncte de cunoaștere.

42783b_6048017921b44e03a1e12b0ea4b587a3~mv2.jpg


Uită-te în jurul orașului pentru a găsi micul cufar de comoara.

42783b_766ffcde77194222a83a24182a751870~mv2.jpg


Dacă ți-e sa il pierzi, nu-ți face griji, îți vei primi în continuare 3 cufere de comori, dacă continui să vizitezi și să ai ajutor de vecin.

Locatia unde poti sa il gasesti, atunci cand te anunta ca il primesti, este aleatoriu in orasul vizitat si ajutat in una dintre aceste locuri marcate in aceasta harta de oras :

42783b_38a410d6aa81434997779e7e20a9f786~mv2.jpg


CÂND ȘI CUM
Când ajungeți în orașul dvs. și vă vedeți fotografiile de profil ale semenilor și vecinilor de deasupra clădirilor, acest lucru vă spune că v-au ajutat acolo de când v-ați conectat ultima oară.

42783b_195fb14503e1402f84e72229e07f19a1~mv2.jpg


Pe măsură ce deplasați mouse-ul peste avatare, ele vor dispărea, iar numele jucătorului care a ajutat va pluti deasupra.
În plus, pentru orice cultură care are motivare activă sau pentru orice constructor disponibil crește, veți observa mâinile care plutesc deasupra clădirii.
De asemenea, puteți vedea cine v-a vizitat recent în fereastra de notificări, după cum se arată mai devreme în acest articol.
Rețineți însă că se vor afișa numai 9-10 pagini în valoare de notificări; notificările pentru tranzacțiile acceptate pot împinge anunțurile mai vechi din vedere, așa că doar pentru că nu vedeți o notificare, nu înseamnă că nu ați primit vizite, dacă toate paginile sunt pline și au fost completate în ultimele 23 de ore.
De asemenea, puteți trece peste clădirile care au fost ajutate pentru a vedea efectele ajutorului.

Ce ajutor imi doresc?
La fel ca mulți alți jucători, vă recomandăm să actualizați numele orașului pentru a indica o preferință de ajutor.
Faceți clic pe numele orașului sau pe imaginea de profil a jucătorului pentru ao actualiza.
Dar ce ajutor vrei? Ei bine, acest lucru ar putea depinde de obiectivele tale.

1. Primaria
S-ar putea să vă doriți în mod special Sala Principală dacă:
- Sunteți un oraș mai nou început și nu aveți multe alte lucruri care încă pot primi ajutor.
- Veți fi departe de joc mai mult decât o stimulare a culturii va fi de ajutor; monedele vor rămâne în Sala principală până când le veți colecta!
- Acest lucru este diferit de ajutorul culturii, care durează doar pentru o perioadă limitată de timp.
- Locuințele dvs. au fost colectate, aveți nevoie de mai multe monede și repede!

2. Cultura
Cultura este o alegere populară, deoarece cu cât mai multe clădiri de cultură pe care le-ați lustruit, cu atât este mai ușor să obțineți și să mențineți un bonus fără a trebui să dedicați atât de mult spațiului dvs. prețios de rețea urbană pentru clădirile de cultură.
Ajutorul pentru cultură poate fi limitat, spre deosebire de ajutorul din Main Hall / Primarie, dar va aplica bonusul în TOATE casele dvs. de reședință și ateliere atunci când se câștigă un bonus.
Acest lucru ar putea fi mult mai mult decât o singură donație, mai ales dacă sunteți pe punctul de a vă aduna casele la capacitatea maximă a monedelor sau atelierele dvs. pe o durată lungă de producție sau cu vrăji aplicate.
Dacă vă duc multă cultură, ajută la atingerea următorului nivel de bonus, în funcție de cât de multă cultură pe care o aveți, aceste clicuri vă pot servi mai bine ca monede direct în Primaria dvs..

3. Cabana Constructorilor
Ajutorul pentru constructori poate fi sau nu foarte valoros pentru diferiți jucători, în funcție de frecvența și nivelul de activitate al acestora, precum și de evoluția actuală a jocului.
Cabana constructorului reduce timpul de construcție cu 10%. Acest lucru poate sau nu poate face destul de o diferență pentru a schimba cât de repede puteți finaliza construirea și actualizarea.
Dacă nu te vei întoarce la jocul tău la timp pentru a profita de timpul salvat, este posibil să nu ai o valoare prea mare pentru tine.
Dacă jucați în mod regulat și adesea, cu toate acestea, 10% ar putea însemna că puteți utiliza constructorii dvs. de până la de două ori la fel de des ca și fără stimulare.
Rețineți cât timp este timpul dvs. de construcție tipic pentru nivelul dvs. de joc și obiceiurile dvs. de joc atunci când decideți ce ajutor pentru constructorul de valoare poate să vă ofere de fapt.

ORDINEA DE PREFERENȚĂ
Atunci când decideți în ce ordine doriți să vă listați preferințele, rețineți câte ajutoare sunt disponibile pentru fiecare tip de clădire.
S-ar putea să vă doriți atât constructorul de colibă, cât și cultura; dacă este cazul, listați mai întâi Builderul / Constructorii, deoarece există mai puține ajutoare care pot fi acordate constructorului; atunci acestea se vor umple, iar vizitatorii ulteriori vor lovi cultura.
Dacă alegeți invers, și vecinii și semenii dvs. sunt toți în urma solicitării dvs., este posibil să nu obțineți niciodată ajutorul constructorului dacă listați mai întâi cultura și aveți mai multe clădiri de cultură decât vizitatorii obișnuiți zilnic.
De asemenea, dacă listați mai întâi Main Hall / Primaria, este posibil să nu obțineți alt ajutor în altă parte; dacă toată lumea urmează cererea dvs. (nu este posibil, dar hei, s-ar putea întâmpla!), atunci tot ajutorul va merge în Primarie pentru că ajutorul aici este nelimitat, spre deosebire de construcția cabanelor și lustruirea culturilor.

De ce nu pot ajuta un anumit oraș?
"Vizitez un vecin și am făcut clic pe mâinile de ajutor, dar apoi nu există clădiri pe care să poți da clic!"
Acest lucru se poate întâmpla în cazul în care sala principală se perfecționează, construcția cabanei este plină de creșteri de constructor care așteaptă să fie utilizate și nu există clădiri de cultură eligibile pentru a primi ajutor/motivare care nu au fost deja motivate/ajutate.
Din păcate, acest lucru poate fi comun pentru unele orașe mai noi de jucători care au început jocul, au început să-și modernizeze Primaria și apoi nu s-au mai întors astfel încât construcția să se finalizeze.

42783b_d5830163e42c4253ad5f9b2de3b46f09~mv2.jpg


În acest caz, nu este nimic de făcut decât să aștepți ca jucătorul să se întoarcă la joc și să mergi la altul între timp.

De ce nu sunt vizitatorii mei ajutand Ce am cerut?
Ei bine, nu putem controla în cazul în care oamenii fac clic, dar putem încuraja clicurile în cazul în care le dorim și sperăm pentru cele mai bune. Dacă obțineți în mod constant clicuri nu în locul în care doriți, încercați să evaluați aspectul orașului.
Poate fi o idee bună să puneți lucrurile pe care chiar doriți să le faceți clic în apropierea Primariei dvs. și lucrurile pe care nu doriți să le faceți clic departe de Primarie. Conteaza insa si la ce cladiri a ramas disponibil ajutorul.
Dat fiind că nu există garanții, este totuși o lume liberă, dar cateringul pentru vizitatorul dvs. este un mod sigur de a obține mai mult ajutor acolo unde aveți nevoie de el mai mult decât dacă nu.

CONCLUZIE
Acordarea și primirea ajutorului pentru vecinii este o modalitate importantă de a construi munca în echipă în cadrul frătiei, de a câștiga mai multe monede și provizii și de a încuraja pe alții să vă viziteze înapoi, pentru a obține și mai multe monede și provizii cu ajutorul dat!
Sperăm că ați găsit acest articol util pentru a înțelege mai multe despre modul în care ajutorul din orasele vecine poate face un joc mai reușit și mai plăcut.

~ Constructii Fericite ! ~
 

DeletedUser985

Guest
AVENTURILE FRATIEI - Ce este esential de stiut

Fellowship Adventures este un nou tip de eveniment multiplayer care tocmai a început pentru prima dată pe serverul Beta.
Aceasta este o caracteristică de fratie - dacă nu sunteți într-o fratie, veți dori să vă alăturați dacă vreți să participați la acest eveniment! Caracteristica nu este disponibilă jucătorilor care nu fac parte dintr-una.
Fiecare eveniment va avea loc aproximativ o săptămână la un moment dat, iar acestea vor fi difuzate în mod regulat.

CUM SE FACE
Când vă aflați în orașul dvs., dacă vă aflați într-o fătie, veți avea acest banner pe ecran:
(al tău va arăta ca un banner al fratiei tale)
42783b_6c62816efa9e4c989c65c5b33a91bcc3~mv2.png
Faceți clic pe banner / blazon pentru a intra în Aventurile Frății

Aventurile Frăției sunt un ecran nou. Pe această hartă veți vedea câteva puncte colorate, care reprezintă punctele de trecere, fiecare mergând de-a lungul uneia dintre cele trei căi până la punctul final.

42783b_fec320fdf45e460e844356fceebe85a0~mv2.jpg


Noile cerinte / quest-uri speciale sunt adăugate la joc în timpul evenimentului pe care îl puteți completa pentru a câștiga insignele necesare.
Fiecare membru al Fellowship-ului / al Fratiei lucrează pentru a câștiga insigne pe care le vor contribui la Punctele de pe una dintre cele 3 carari de aventura. Atunci când s-au contribuit suficiente insigne pentru a îndeplini cerințele pentru acel punct, atunci acesta va fi finalizat și va permite accesul la următorul punct de pe traseu.

42783b_c1882d790934445380d48984f346e20d~mv2.jpg


Există, de asemenea, câteva facilități de ajutor în joc dacă faceți clic pe "?" în colțul oricărui ecran al evenimentului:

42783b_f9963a8275024517b3acc34cd98121f1~mv2.gif


Fiecare aventură va fi diferită: cerințe diferite, recompense diferite, setări diferite!

Insignele sunt elementele de aventură pe care le veți avea nevoie pentru a completa punctele.
Ele nu au alt scop decât să fie folosiți în aventurile dvs. de fratie.

42783b_610288722c3a4cdd8a96b1a072080bba~mv2.jpg


Există 10 tipuri diferite de insigne pe care le puteți obține.
Plasați cursorul peste pictograma Fellowship Adventures din partea de sus a ecranului atunci când vă aflați în harta pentru aventurile Fellowship pentru a vedea câte dintre fiecare ecuson ați câștigat.

Atunci când începeți aventurile dvs. pentru Fellowship, veți primi 2 cerinte aditionale de realizat.
Acestea vă oferă 10 căutări cu ciclu, unul pentru fiecare tip de insigna.
Misiunile de căutare includ sarcini care vă cer să finalizați diferite producții la Ateliere sau Fabrici de resurse.

42783b_dbc37c8b93164a1c86f60a231136be59~mv2.png

Fiecare dintre cele 10 tipuri de insigne de mai sus prezintă tipul de căutări pe care trebuie să-l finalizați pentru a câștiga acest tip de insignă.
Fiecare căutare plătește întotdeauna același tip de insigna. De exemplu; dacă știți că aveți nevoie de o insignă Dwarven Brewery, faceți un ciclu de căutare pentru a găsi cel care produce 50 de băuturi.
Puteți obține numai insigne în timp ce evenimentul este în desfășurare și puteți câștiga cât doriți.

Când începeți primul eveniment, după ce terminați prima sarcină, veți fi confruntat cu prima dvs. provocare: ce cale ar trebui să alegeți?
Nu este necesar să completați fiecare dintre cele trei culori ale punctului.
În schimb, alegeți ce culoare să faceți pe baza căii pe care doriți să o luați și dacă toți membrii Fellowshipului au contribuit la acest punct de referință sau puteți începe să lucrați la insigne pentru punctele de viitor viitoare de-a lungul aceleiași căi.

42783b_49afd098c61d4a258b3c763082f50147~mv2.jpg


Dacă observați că fratia dvs. a finalizat deja prima dintre cele trei opțiuni, veți dori să priviți înainte la următorul punct de pe această cale pentru a ști care să lucrați la următoarea.
Faceți clic pe orice Punct de trecere pentru a vedea cerințele pentru completarea acestuia.

PORTOCALIE
♦ Necesită unele mărfuri în plus față de insigne.
♦ Necesită mai multe sau mai multe insigne decât alte culori, dar tipurile de insigne sunt mai ușor de câștigat.
♦ Necesită insigne care necesită producții non-amplificate pentru a câștiga.

ALBASTRU
♦ Necesită cele mai puține insigne, dar necesită cea mai mare parte a insignei "Dwarven Brewery", de exemplu 50x Beverages.

VERDE
♦ Necesită mai multe insigne, dar mai puține insigne care necesită o cantitate mai mare de producții.

DETALII CARARE
Vizualizați diagramele pentru detalii, analize și rezumate ale opțiunilor căii.
Rețineți că nu trebuie să urmați aceeași cale până la capăt; la "puncte strategice", puteți alege să mergeți într-o altă direcție pentru a termina o altă cale în schimb.
Din motive de simplitate, totuși, fiecare cale este rezumată ca și cum ar fi terminată de la început până la sfârșit.

PENTRU ADVENTURILE INCEPÂNDEREA SEP 21: se așteaptă ca punctele și insignele să fie identice; premiile vor fi diferite. Aventurile viitoare pot avea diferite căutări pentru fiecare insignă și cerințe diferite de puncte, dar, dincolo de ceea ce știm, aceste diagrame sunt încă bune pentru următoarea fugă.

STRATEGII DE GRUP PENTRU ADVENTURILE FELLOWSHIP

Pentru a finaliza provocarea cea mai eficientă, întreaga fratie va dori să colaboreze pentru a elabora o strategie.
Odată ce calea aleasă a fost determinată, membrii vor dori să colaboreze pentru a se asigura că au fost lucrate la numărul corect de insigne și că nu vor fi prea multe sau prea puține dintre ele.
Un arhimag înțelept sau Mag ar putea dori să facă o listă a celor care lucrează pe acele insigne și să le urmărească în raport cu totalul necesar pentru calea aleasă.

COMUNICA!
Ar putea deveni o provocare pentru a urmări strategia grupului, asigurați-vă că utilizați instrumentele necesare pentru a comunica și pentru a păstra totul pe aceeași pagină!
♦ Fratiei chat: excelent pentru întrebări și răspunsuri în timp real; pentru orice doriți să fiți sigur că este citit de toți, cu toate acestea, chat-ul nu este, de obicei, cel mai bun loc. Lucrurile sunt ușor de pierdut în chat.
♦ Mesaj circular: puneți toate comunicările importante într-un mesaj de grup.
Amintiți-vă colegilor să nu-l ștergeți dacă doresc să primească toate actualizările!
Luați în considerare mai multe fire: probabil unul pentru întrebări și actualizări de progres, unul fără răspuns doar pentru Archmage sau mages pentru a oferi actualizări sau instrucțiuni importante.

ÎNCHEIEREA UNEI ETAPE
Doar Mages și Archmage pot debloca cufarul la sfârșitul scenei.
(În prezent, în cadrul evenimentului care rulează pe Beta, ambasadorii sunt capabili de asemenea, acest lucru fiind în conflict cu Anunțul Forumului care spune Mages și Archmage, iar unii jucători raportează probleme de joc atunci când ambasadorii deblochează cuferele. odată ce acest eveniment vine la servere live, dar pentru moment, vă recomandăm să așteptați deblocarea unui Mage sau Archmage.)
Aceasta păstrează terminarea etapelor prea curând înainte ca Archmage sau Mages să aibă șansa de a se asigura că strategia aleasă a fost finalizată înainte de a trece la următoarea etapă.
Având în vedere acest lucru, ar putea fi utilă examinarea rolurilor frătiei. Archmages and Mages ar putea dori să compare disponibilitatea și poate să adauge mai mulți Magi după cum este necesar pentru a vă asigura că cineva care este familiarizat cu strategia de grup va fi disponibil pentru a debloca cufarul în orice moment.

42783b_2274ac444992403c84d94028f18f87ea~mv2.jpg


Unele considerente:
♦ Toți cei din fratie care doresc să aibă șansa de a contribui cu cel puțin o insignă (sau bunuri) la un Punct, astfel încât să poată primi recompensa
♦ Frăția vrea să obțină puncte suplimentare de la puncte suplimentare înainte de a închide scena
După atingerea groapei fără fund, este nevoie de 9 insigne pentru a câștiga 50 de puncte.
Ambasadele ambițioase pot dori să obțină mai multe puncte din insignele lor, completând mai multe puncte.
Mai multe puncte pot fi obținute pentru fiecare insignă de la puncte de traseu decât din groapa fără fund, dar acest lucru vine cu un risc; poate fratia să-și permită să investească insigne suplimentare și să completeze toate etapele în timp?

42783b_b92ce090bd214909a6e8272d0825ce92~mv2.jpg


Contribuie cu iteme :

42783b_95f376626d4e4b0db4ad4dca67999390~mv2.gif
 

DeletedUser1526

Guest
Voi reaminti urmatoarele, special pentru incepatori :
- notati-va intr-o agenda personala sau undeva unde va e mai usor numele de cont si parola;
- prima oara urmariti misiunile de inceput care va sunt indicate expres prima oara cand intrati in joc;
- monezile si proviziile sunt resursele de baza ale orasului; fiti siguri ca aveti destule si la nevoie mai mariti primaria in nivel;
- vizitati orasele de pe harta, sigur va vor da monezi;
- continuati cercetarile;
- prima oara sa aveti un minim de 5 ateliere, apoi treptat sa aveti macar 10 ateliere;
- asigurati-va ca aveti destula cultura disponibila; nu uitati sa mai construiti pe parcurs cladiri de cultura;
- cladirile de cultura nu au nevoie de poteca;
- incercati sa aveti pana la 8 fabrici la marfa cu spor de productie indicat (se activeaza la cercetari) si cate 1 fabrica din celelalte marfuri;
- la celelalte categorii de marfuri (categ.2 si 3), consider ca un minim de cate 4 fabrici de marfuri stimulate;
- evitati sa va alaturati unei fratii daca : 1). nu aveti inca Negustor construit in oras; 2). nu veti ramane activi in joc; 3). nu puteti satisface cerintele fratiei respective;
- scrieti la numele orasului la ce doriti sa aveti "motivari" prin vizitele de ajutor, anume primarie, constructor sau cultura (cultura daca aveti cladiri la care ajutorul e posibil);
- cititi wiki-ul si tutorialul / tutorialele inclusiv de pe acest forum;
- cuceriti provincii, la fiecare numar de provincii cucerite veti primi o extindere pentru spatiul din oras;
- aranjati potecile linear, pe randuri drepte, fiecare poteca intre 2 randuri de cladiri, astfel incat sa nu ocupe prea mult spatiu decat e necesar;

Alte indemnuri, pe scurt:
- orasul este aranjat in forme de patrat, dar este afisat pe ecran ca in forme de romb; Sfatul meu este sa luati extinderi (vreo 5 extinderi) spre coltul cel mai apropiat de Primarie, apoi sa mutati Primaria in coltul respectiv si reconectati cladirile la o poteca ce face legatura cu Primaria; asa veti castiga mai mult spatiu si veti evita unele complicatii de mai tarziu cu mutatul cladirilor in oras;
- colectati relicve, inclusiv de la turnir; la turnir este mai eficient sa faci cateva provincii (gen primele) zilnic si sa aduni mai multe relicve treptat de la provincii decat ti-ar putea oferi cuferele de la turnir in total; axeaza-te in principal pe relicvele care iti asigura sporul de productie la marfurile stimulate in orasul tau;
- la minunile antice, cele mai preferabile de avut in oras sunt : Abisul auriu (daca consideri necesar la monezi si populatie), Sagetile furtunii (te ajuta la arcasi), Manastirea artelor martiale (cum e cunoscuta la elfi) / Sanctuarul (varianta la oameni) si Fieraria Eroilor. Daca consideri necesar, poti construi si altele care te intereseaza, dar ai grija cu 2 elemente importante, minunile ocupa spatiu si consuma foarte multe relicve !!!
- ca sa poti construi minuni antice in oras, trebuie mai intai sa aduni / colectezi suficiente rune de la alte minuni care exista la alti jucatori; contribui cu puncte de cunoastere (cartile alea de sub numele orasului, vezi la wiki sau tutorial);

Imi pare rau ca nu am timp si rabdare sa pun cu poze, imagini. Daca aveti de adaugat ceva la ce am scris, va rog.
 
Sus