• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Bug Mutat cladiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Guest
Mutat cladiri in oras, renuntare la mutare.
pasi:
1. selectezi optiunea de mutat.
2. selectezi cladirea de mutat, pe care o muti sau o asezi la loc.
3. nu dai "Gata" la mutat ( de ex. te duci direct in fratie si vrei sa incepi sa ajuti)
4. cand te intorci in orasul tau si vrei sa colectezi banii sau resursele, cladirea pe care doresti sa o colectezi de productie se va selecta pentru mutare.

Problema se rezolva daca selectezi iar optiunea de mutare si finalizezi mutarea (apesi "Gata") sau relog in joc.

Moshu
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Si bug-ul unde e ? :rolleyes: Sistemul face exact ce-i spui... nu dai "Gata", pai inseamna ca nu e gata... Te duci pe unde ai treaba iar cand te intorci muti. De ce ai vrea sa colectezi daca tu nu ai spus ca esti gata cu mutatul ? :)

Ca sugestie un reset automat in cazul in care jucatorul nu finalizeaza mutarea pot transmite si depinde de dezvoltatori. Dar nici vorba de bug dupa parerea mea.
 

DeletedUser

Guest
Elmer, ai testat măcar să vezi care e problema?
După ce te întorci în orașul tău nu mai apare butonul GATA, ca să anulez mutatul trebuie să mai dau odată pe butonul mută, apoi iarăși pe gata...și ai să mai vezi că nici cursorul de tip cruce nu mai apare(cel care trebuie să apară când apeși pe butonul mută) ci apare cursorul normal, cel care e folosit la joc tot timpul.

Opțiunea de mutat ar trebui în mod normal să se dezactiveze automat dacă te duci pe altundeva(într-un alt oraș)...sau măcar să nu îți dea voie să faci nimic altceva până nu dai click pe Gata,asta după ce ai mutat clădirile de care ai avut nevoie.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Cum consideri tu, eu il consider un bug si de aceea am scris aici.
Din moment ce ies din oras si nu se reseteaza optiunile, mi se pare ca e exact ca si la bugul cu motivarea.
daca nu e bug, atunci eu ma las de partea de asta cu suportul si comunicarea de buguri/probleme, il joc asa cum e.

moshu
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Elmer, ai testat măcar să vezi care e problema?

Bineinteles ca am testat, nu fi obraznicut :) Cu cursorul care nu se schimba si poti muta cu mana in loc de cel special stiu, eu l-am raportat din prima zi a update-ului la 0.22 si este deja fixat pentru 0.23. Am spus ca ma interesez si transmit mai departe, puteti raporta orice ca testez personal, daca mai raspund funny nu inseamna ca trebuie sa fim sensibili, ne distram, ca doar e un joc, nu ? :) Am gasit si eu destule "bug-uri" care nu erau bug-uri, asta nu inseamna ca sunt un tester prost, e foarte normal, le raportez si pe ele ca nu se stie niciodata. Ca sa fie mai clar ce am macanit eu acolo, mai spun o data de ce nu il consider tocmai un bug ci un feature : De ce ai vrea sa te plimbi prin fratie sau pe harta daca tu nu ai incheiat sesiunea de mutare ? Cati fac acest lucru ? :) Cand vreau sa vand ceva sau sa mut, imi fac treaba, zic gata si apoi ma plimb. E cumva similar cu cel legat de ajutor cand nu il dai @moshu , dar acolo nu mai puteai da deloc si aveai o eroare de timp cu zero secunde (s-a raportat si acela atunci), in acest caz insa ramane optiunea de mutat pana la dezactivare, ceea ce mi se pare normal pentru ca nu s-a incheiat sesiunea. Desigur, poate este loc de imbunatatiri, de aceea am zis ca sugestia e ok, chiar acum o sa explic acest comportament si daca dezvoltatorii sunt de aceeasi parere si este si posibil, vom avea un reset (sau ce considera ei) intr-un viitor update :). Corect si clar acum ce am spus ? Sau mai dati cu rosii in mine pentru ca am si eu o parere si mi-o expun mai haios pe aici ? :)
 

DeletedUser

Guest
Prefer să dau cu roșii :D

Oricum, ar fi mai bine să se dezactiveze singură opțiunea de mutare atunci când ieșim din orașul nostru.
 
Ultima editare de un moderator:

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Urat, sa dati cu rosioare in mesager :( Eu va explic frumos fiecare bugulet si actiunile ce urmeaza sa le intreprind si primesc tomate, duh.

Btw, am facut deja raport pentru chestiuta asta si daca totul e ok vom avea reset la parasirea orasului (e cea mai probabila actiune pentru imbunatatire) undeva in 0.24 sau 0.25 (in 0.23 nu are cum sa mai intre sigur). Multam de raport ;)
 

DeletedUser

Guest
Ok Elmer,

În 0.23 nici nu avea cum să fie introdusă deoarece alaltăieri a intrat deja pe beta această versiune :)
Sperăm să apară reset-ul la părăsirea orașului ceva mai încolo.

De data asta ai scapat, nu mai dăm cu roșii, găsim noi altceva, ceva gen polistiren(scârț) :)

Este bine că avem un Manager activ ca tine, față de cel de pe FoE, care intră doar odată cu update-urile.:cool:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
Ok, doar mi s-a parut putin in gluma raspunsul "Si bug-ul unde e?", tinand cont ca incerc sa ajut daca e sa gasesc ceva.
Ca atunci cand intri intr-o lupta, inchizi browserul, cand dai sa reintri te intreaba daca vrei sa continui lupta, asa e corect. In situatia gasita, daca ai iesit din oras si reintri nu iti mai apare butonul "gata" de finalizare si nici nu iti dai seama ca esti pe mutare. Cum am zis la inceput, problema nu e mare si nu te dispera, se rezolva usor ori relog ori cu deschiderea si inchiderea unei actiuni de mutare.

moshu
 
Ultima editare de un moderator:

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
În 0.23 nici nu avea cum să fie introdusă deoarece alaltăieri a intrat deja pe beta această versiune :)

De asta am si spus ca sigur nu mai intra. Nu toti joaca sau stiu ce este pe beta, eu intotdeauna ma refer strict la serverul nostru ca asta ma intereseaza si de el ma ocup. Oricum, cateodata, daca este cazul si e posibil, se pot introduce in live anumite fix-uri/features in aceeasi zi cu beta, nimic nu e batut in cuie, ideea e sa nu se strice altceva sau sa se introduca ceva cu probleme, pentru asta e acest flux al actualizarilor.

Ok, doar mi s-a parut putin in gluma raspunsul "Si bug-ul unde e?", tinand cont ca incerc sa ajut daca e sa gasesc ceva.

Chiar daca raspund mai haios nu glumesc de dragul de a o face. Ti-as fi scris strict ca asa trebuie sa functioneze, nu ca voi trimite aceasta sugestie mai departe daca nu aveai dreptate. Cum am explicat, este o diferenta intre un bug efectiv si o functie (feature). O functie functioneaza cum a fost ea gandita. Evident, in acest caz functia avea aceasta scapare, dar asa a fost ea programata sa functioneze, nu a intervenit un bug... Deci, implicit, "bugul unde e"... Chiar daca gasesti ceva ce tie ti se pare bug si eu/dezvoltatorii spunem ca nu e si ti-l respingem, asta nu inseamna ca nu stii tu sa testezi sau te luam peste picior, dimpotriva, exact asa testam si raportam si noi, absolut orice ni se pare ciudat, iar uneori chiar e, alteori nu. Nu se supara nimeni ca ai tu o alta parere, apreciem orice fel de raportare, chiar si sugestiile respinse la un moment dat nu inseamna ca nu vor fi vreodata implementate.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus