• Dragă cititorule,

    Pentru a putea participa activ la discuțiile de pe forum sau crea propriile subiecte, trebuie să deții un cont în joc. Înregistrează-te aici!

Feedback Discuții Versiunea 1.7

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Vă rugăm să folosiți acest subiect pentru a discuta sau pentru a vă exprima părerile despre versiunea 1.7. Mai multe informații puteți găsi aici.

Toate cele bune,
Echipa Elvenar
 

DeletedUser27

Guest
Eu chiar nu te inteleg de ce insisti atat cu suprafata orasului, in conditiile in care ai o gramada de spatiu in oras si loc unde sa mai pui expansiuni...?!?!
este spatiu suficient, trb doar sa stii a-l administra.
 

DeletedUser421

Guest
Hello,
Pe beta, e specificat clar faptul ca punctele in clasament se vor acorda retroactiv pentru minunile construie deja.
''To come back to this: you will not need to rebuild the Ancient Wonders in order to get the ranking points. We will make sure that all points for Ancient Wonders already built will be granted retroactively.''
Aici nu apare in anunt, vreun motiv special? Punctele pot face diferenta, in cazul unora. Cand se implementeaza?
Merci.
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Ce versiune e pe beta ? 1.8, da ? Ce versiune e aici ? 1.7. Beta e mereu cu o versiune in fata. De asemenea, am mai avut rugamintea sa va rezumati strict la versiunea de pe RO, implicit cea cu numarul afisat in joc si in topicurile de feedback :) Nu vor fi vreodata anunturi pentru versiuni ce nu urmeaza pe acest server, implicit nu putem discuta aici beta, pentru ca aici nu e beta, evident, si pentru ca lucrurile pot diferi de la versiune la versiune (btw, nici macar in changelog-ul 1.8 de pe beta nu scrie ceva despre punctajul minunilor). Aici este relevant doar topicul curent cu changelog-ul versiunii de joc actuale sau, cu o zi inainte, al celei ce urmeaza (link-ul e mereu in acest topic, sus). Cand va scrie acolo ca minunile vor da puncte, vor fi si informatiile corespunzatoare ;)

PS : Valabil si pentru expansiuni. Cand se mareste scrie in changelog. Changelog-ul e zeul suprem (dupa mine, bineinteles :oops:), iar aici sunteti asteptati sa dati feedback/discutati strict despre numarul versiunii ce se afla in titlu/ultimul changelog. Restul e poezie si SF :)
 

ULISE

Ascended
Eu chiar nu te inteleg de ce insisti atat cu suprafata orasului, in conditiile in care ai o gramada de spatiu in oras si loc unde sa mai pui expansiuni...?!?!
este spatiu suficient, trb doar sa stii a-l administra.
Eu as vrea sa construiesc toate cladirile existent in joc....., iar dupa toate simularile mele nu imi ajunge spatiul....
Mie nu imi plac orasele cu cateva cladiri multiplicate

Ce versiune e pe beta ? 1.8, da ? Ce versiune e aici ? 1.7. Beta e mereu cu o versiune in fata. De asemenea, am mai avut rugamintea sa va rezumati strict la versiunea de pe RO, implicit cea cu numarul afisat in joc si in topicurile de feedback :) Nu vor fi vreodata anunturi pentru versiuni ce nu urmeaza pe acest server, implicit nu putem discuta aici beta, pentru ca aici nu e beta, evident, si pentru ca lucrurile pot diferi de la versiune la versiune (btw, nici macar in changelog-ul 1.8 de pe beta nu scrie ceva despre punctajul minunilor). Aici este relevant doar topicul curent cu changelog-ul versiunii de joc actuale sau, cu o zi inainte, al celei ce urmeaza (link-ul e mereu in acest topic, sus). Cand va scrie acolo ca minunile vor da puncte, vor fi si informatiile corespunzatoare ;)

PS : Valabil si pentru expansiuni. Cand se mareste scrie in changelog. Changelog-ul e zeul suprem (dupa mine, bineinteles :oops:), iar aici sunteti asteptati sa dati feedback/discutati strict despre numarul versiunii ce se afla in titlu/ultimul changelog. Restul e poezie si SF :)
Despre niua versiune nu este nimic de spus. O luam ca atare si mergem inainte.o_O

Cand va fi actalizata si Wiki? ca sa vedem caracteristicile noilor minubi.

Edit by Elmer : Nu este prima oara cand faci un carnat de posturi la minut si nici prima cand trebuie sa ti le unesc. Cu siguranta insa este ultima cand doar te avertizez verbal, data viitoare iti iau direct dreptul de postare pe forum. Ai buton de editare si de multi-citat, cum ai invatat sa utilizezi restul de functii, poti invata si acest lucru (nu-mi place sa ma repet si nu lucrez cu puncte si avertismente inutile, tai direct sursa daca nu ne putem intelege, multam)
 
Ultima editare de un moderator:

daymaker

Wizard
Este o problema cu Turnirul? In sensul ca nu mai poti intra direct in provincii din meniu de turnir ci doar de pe harta.
 

DeletedUser421

Guest
Ce versiune e pe beta ? 1.8, da ? Ce versiune e aici ? 1.7. Beta e mereu cu o versiune in fata. De asemenea, am mai avut rugamintea sa va rezumati strict la versiunea de pe RO, implicit cea cu numarul afisat in joc si in topicurile de feedback :) Nu vor fi vreodata anunturi pentru versiuni ce nu urmeaza pe acest server, implicit nu putem discuta aici beta, pentru ca aici nu e beta, evident, si pentru ca lucrurile pot diferi de la versiune la versiune (btw, nici macar in changelog-ul 1.8 de pe beta nu scrie ceva despre punctajul minunilor). Aici este relevant doar topicul curent cu changelog-ul versiunii de joc actuale sau, cu o zi inainte, al celei ce urmeaza (link-ul e mereu in acest topic, sus). Cand va scrie acolo ca minunile vor da puncte, vor fi si informatiile corespunzatoare ;)

PS : Valabil si pentru expansiuni. Cand se mareste scrie in changelog. Changelog-ul e zeul suprem (dupa mine, bineinteles :oops:), iar aici sunteti asteptati sa dati feedback/discutati strict despre numarul versiunii ce se afla in titlu/ultimul changelog. Restul e poezie si SF :)

Citatul pe care l-am pus eu era in discutiile despre versiunea 1.7, nu 1.8.
Nu am intrebat de ce nu avem inca 2 minuni - care se introduc la versiunea 1.8, ci de ce nu avem acelasi update la versiunea 1.7. Mi se pare o intrebare legitima :) Daca pe beta, versiunea 1.7 ofera puncte pentru minuni, aici de ce nu s-ar implementa?

Este o problema cu Turnirul? In sensul ca nu mai poti intra direct in provincii din meniu de turnir ci doar de pe harta.
Si eu am aceeasi problema.

Edit by Elmer : Valabil si aici ce am spus mai sus in postul lui Ulise. Primul avertisment. Multi-post e permis doar in sectiunea offtopic, in rest folositi butoanele de edit si citat+ cu incredere, de asta se afla acolo, multam.
 
Ultima editare de un moderator:

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Am impresia uneori ca "vorbesc ca televizorul" si ca nu sunt inteles. Poate ma exprim prea complex ? Incercam cu liniute ? :) Serios, astept feedback constructiv la adresa mea daca sunt prea complicat de procesat.

Hai sa raspund cu liniute :

@ULISE

Eu as vrea sa construiesc toate cladirile existent in joc

- Mda, dar te-ai gandit ca jocul poate nu a fost facut pentru dl. ULISE care isi doreste acest lucru ? Pentru dl. ULISE exista Iliada si Odiseea, peltele extinse exagerat cam ca multi-posturile acestuia :). Cu parere de rau, trebuie sa-ti spun ca jocul va ramane unul de strategie si nu va permite vreodata construirea tuturor cladirilor.

Despre niua versiune nu este nimic de spus. O luam ca atare si mergem inainte.o_O

- Daca nu e nimic de spus de ce scrii in topicul de feedback dedicat acestei versiuni ? Legitima intrebare, nu ?

Cand va fi actalizata si Wiki? ca sa vedem caracteristicile noilor minubi.

- Cand va fi gata versiunea in engleza (cea pt international, SUA si beta). Varianta in limba romana este exclusiv tradusa si adaptata dupa cea originala (da, suntem niste copy-cats, sigur, nu pentru ca nu am fi creativi, dar wiki trebuie sa fie consistent si identic pe toate serverele pentru a evita confuzii nedorite)

@Reina Del Mar

Citatul pe care l-am pus eu era in discutiile despre versiunea 1.7, nu 1.8.
Nu am intrebat de ce nu avem inca 2 minuni - care se introduc la versiunea 1.8, ci de ce nu avem acelasi update la versiunea 1.7. Mi se pare o intrebare legitima :) Daca pe beta, versiunea 1.7 ofera puncte pentru minuni, aici de ce nu s-ar implementa?

- Hmm, chiar a fost prea lung si alambicat raspunsul meu initial ? Greu de urmarit ? :). Alte discutii in afara changelog-ului (adica release notes sau versiuni joc) ce se afla pe un oarecare forum sunt complet irelevante. Spui ca te-ai referit la versiunea 1.7... pai uite versiunea 1.7 de pe beta : https://beta.forum.elvenar.com/index.php?threads/release-notes-version-1-7.5048/, uite-o si pe cea de pe ro : https://ro.forum.elvenar.com/index.php?threads/versiunea-1-7.408/ , le poti compara. Identice, nu ? Scrie ceva de punctele minunilor ? Nu. Deci unde ofera versiunea 1.7 puncte pentru minuni ? :) Iti spun eu din nou, nu exista acea functie acolo. Ca sa demonstram din nou, de ce am spus ca restul e poezie si SF... se pierde timp inutil in urmarirea unor caluti verzi pe pereti. Lamurit ? Multam.

@Reina Del Mar / @daymaker

Este o problema cu Turnirul? In sensul ca nu mai poti intra direct in provincii din meniu de turnir ci doar de pe harta.
Si eu am aceeasi problema.

- Prima observatie pertinenta si in legatura cu versiunea de fata, felicitari. Intr-adevar, butoanele de vizitare din overview raman gri in anumite cazuri, se pot vizita din harta doar. Lucru raportat de ieri si in curs de investigatii, reparatia urmand in versiunea ce va sa vie, din motive ca de obicei tehnice, ce ar putea face salata alte functii mai importante reparand ceva redundant. Nu ne dorim asta :)

That's all folks. In plus, cei in culpa, puteti admira live ce feerie de post se poate realiza cu ajutorul butonului Citat+ ^^
 

DeletedUser421

Guest
M-ai pierdut complet, nu stiu ce multi post am facut, oi fi apasat aiurea, dar nu a fost cu intentie.
Daca deranjez asa tare cu postarile/intrebarile mele, o sa ma abtin, nu inteleg de ce trebuie sa fii sarcastic. Nu-s ce cai verzi pe pereti crezi ca urmaresc, citesc forumurile pentru ca ma pasioneaza jocul, nu ca nu am ce face altceva. Nu pricep deloc de ce pe forumurile romanesti apar mereu discutii in contradictoriu, judecati de valoare si etichete, cand scopul e acela de a schimba pareri, informatii, etc (vezi model forum beta, unde discutiile sunt cat de poate de liniare).
Eu una am incheiat topicul pe care l-am lansat cu intrebarea mea, imi lasa un gust foarte amar turnura pe care a luat-o discutia.
merci
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Multi-post inseamna mesaje la rand, la minut. Scriu x si imi aduc aminte de y si mai apas o data pe posteaza raspuns nou, in loc sa il editez pe cel initial. E greu de urmarit si trecut in regulament acest fapt, la punctul 5, daca memoria ma serveste corect.

Cea mai mare greseala e sa iei ceva personal, mai ales la stilul meu de scris. Daca as lua eu lucrurile personal oare ce s-ar intampla ? Kbum probabil :)

Deci : Draga Reina del Mar, dupa ce sustii in doua randuri acest lucru, citez din nou :
Daca pe beta, versiunea 1.7 ofera puncte pentru minuni, aici de ce nu s-ar implementa?
Iar eu explic faptul ca nu conteaza discutiile ci informatiile versiunii in cauza ce se afla fizic pe un server si ca functia nu e acolo, nici macar in 1.8, implicit nici in 1.7... ce as mai putea sa spun pentru a suna deschis, receptiv si prietenesc ? Da, ai dreptate, pe beta sunt puncte si aici nu vrem noi sa vi le dam poate sau nu putem, incercam, ne straduim ? Nu. Pentru ca acest lucru nu ar fi adevarat, corect ? Datoria mea morala fiind sa iti explic ce e de fapt si cum sa procedezi in viitor pentru a evita astfel de confuzii, daca doresti, bineinteles. Lucru pe care l-am facut. Caii verzi pe pereti pot fi chiar misto, dar trebuie sa ai mobila asortata :)

PS : Daca mai vrei sa vorbesti cu mine si nu ai impresia ca-s vreun capcaun deja, am si eu o intrebare (da, imi vin si mie idei dupa un timp, dar editez postul) : Daca admiri asa de tare, cum ai scris mai sus, "stilul liniar" si "discutiile informative" de pe beta, de ce oare tocmai acel stil de a vorbi in luna si in stele despre lucruri neimplementate inca ti-a provocat confuzie ? :) Aici pe ro eu sunt mai meltean asa si te trimit la changelog unde vezi frumos ce e in joc si ce nu. Poate preferi prima varianta, cu calutii, care daca-i mai citesti o data vei vedea ca se refera la informatii exact de acest gen, nu la ce ai scris tu ;) Multumesc pentru eventualul raspuns. Accept critica si feedback-ul, ceea ce am si scris la modul general in deschiderea postului meu feeric de mai sus, unde iar nu ma adresam cuiva anume (nu citez, nu ma adresez). Vezi, uneori nu sunt inteles, fie pentru ca cititi lucruri la modul personal, in loc sa cititi ce scrie de fapt, fie alt motiv, pe care mi-as dori sa-l aflu, pentru a imbunatati comunicarea.
 

DeletedUser421

Guest
Neata,
Nu mi-a provocat confuzie, postul pe care l-am citat era al unui community manager. E adevarat ca inca nu e implementata caracteristica si nu (mai) apare nici in change-log, ceea ce te poate face sa crezi ca discutiile pe tema asta au aparut de nicaieri :)
Probabil e amanata din motive obiective, asteptam noile update-uri.
 

ULISE

Ascended
1. In legatura cu postarile: Scuze pentru deranj. Voi incerca sa vorbesc cat mai rar sau chiar deloc, dar la varsta mea sunt prea obosit si refuz sa mai invat lucruri noi o_O;
2. In legatura cu jocul: Raspunsul pentru marirea orasului era doar pentru Amun Ra, iar intrebarea initiala era doar retorica deoarece jocul se dezvolta doar cum vor dezvoltatorii iar noi il putem juca in continuare sau ne putem lasa (nu ar fi prima oara) :(;
3. Este adevarat ca despre mine a scris Homer, ba chiar mi-a dedicat o epopee intraga ca fiind cel mai important erou al antichitatii. Insa nu stiu cine a scris despre voi ;):D:p;
4. O zi buna!:cool:
 

Elmer Fudd

Community Manager
Echipa Elvenar
Rabbit Killer
Insa nu stiu cine a scris despre voi

Cum cine ? Tu, presupunand ce ne deranjeaza si ce nu (ca sa fac o mini epopee in rima) :rolleyes:

@Reina - E foarte bine ca va informati, ideea e ca nu conteaza ce anume se discuta in astfel de topicuri si nici de catre cine, ci ce anume se afla real in joc. Cu ocazia asta sper ca a devenit mai clar ca nu-s plecat eu cu pluta pe conducta cand va tot rog sa va rezumati aici strict la versiunea in cauza. Exact ca sa nu vina gigi sa ma citeasca pe mine explicandu-va voua despre beta cu care n-avem vreo treaba sau vreo functie futuristica si sa mieune ca el nu o gaseste in joc... uite, se discuta aici despre ea, tre' sa fie! :rolleyes:
 

daymaker

Wizard
Mai este o poblema si cu strada infloritoare. Dupa ce plasezi cateva careuri stocul de ambrozie il arata corect dar bara este goala si nu poti sa mai colectezi de la ferma pentru ca e "plin" portal. Cu un refresh se rezolva.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus